Ważność prawa jazdy

Jednym z podstawowych elementów, na którym powinny skupić się osoby zmotoryzowane jest ważność prawa jazdy, dotyczy to oczywiście osób które posiadają prawo jazdy wydane na określony czas, najczęściej na 15 lat. Warto posiadać taką wiedzę, ponieważ w wielu przypadkach okazuje się ona przydatna i pozwala uniknąć mandatów karnych i problemów z prawem. Nie wszyscy jednak to sprawdzają, co jest bardzo dużym błędem. Tyczy się to zwłaszcza osób starszych, ale też tych, które prawo jazdy zdobyły stosunkowo niedawno.

Ważność prawa jazdy

Najwięcej wątpliwości związanych jest ze znaczkiem, który znajduje się w miejscu na „termin ważności”. Związane jest to z osobami, które uzyskały prawo jazdy bezterminowo. Co najważniejsze od 2015 roku takie uprawnienia w ogóle nie są wydawane, jednak przed tą datą można było je zdobyć. Nowe przepisy nie przewidują obecności takiego znaczka, więc przy wymianie dokumentu można było się przykro zdziwić, gdyż właściwe urzędy odmawiały umieszczenia takiego znaczka na nowym dokumencie.

Jak odnieść się do nowej sytuacji?

Urzędnicy poinformowali zainteresowane osoby o tym, iż w dotychczasowym miejscu znaczka muszą wpisać konkretną datę, jednak osoby zmotoryzowane nie były w stanie jej podać, ponieważ z dokumentów mogły korzystać do tej pory bezterminowo. Pojawił się bardzo duży problem, który trzeba było jak najszybciej wyjaśnić, aby nie stwarzać niepotrzebnego zamieszania, ale też niebezpieczeństwa na polskich drogach. Sprawa trafiła nawet do sądu, dlatego wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z wyrokiem, który zapadł w tej sprawie. Wprowadzono w końcu swego rodzaju ograniczenia związane z bezterminowym użytkowaniem dotychczasowego dokumentu, co nie spotkało się ze zbyt korzystną reakcją ze strony osób zmotoryzowanych. Jedni zaczęli porównywać taką sytuację z koniecznością ponownego zdawania egzaminu maturalnego po kilkudziesięciu latach od jego zdania.

Przedłużenie prawa jazdy

Oczywiście zasadnym działaniem jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia osób starszych, dzięki czemu będzie można jasno określić, czy takie osoby mogą nadal prowadzić samochód czy też jednak powinny stanąć do kolejnego egzaminu na prawo jazdy. Jeśli jednak ktoś zdobył dokument bezterminowo, to ma prawo być oburzony, ponieważ w pewnym momencie będzie podlegało ono wymianie.

Zobacz także >> Witryny z autami z Niemiec

Oczywiście należy dbać jednak o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu, ponieważ w pewnym wieku wzrok kierowcy słabnie i wtedy nietrudno o przykre incydenty drogowe. Bezterminowe prawo jazdy ma swoje wady oraz zalety, jednak wprowadzone ograniczenia weszły w życie i trzeba się do nich dostosować, jeśli nie chce się złamać obowiązujących przepisów. Warto zbadać ważność prawa jazdy i mieć w tym zakresie stuprocentową pewność posiadanej wiedzy.

Jeśli minął termin ważności prawa jazdy należy udać się do urzędu wymienić dokument.

Co dalej robić?

Oczywiście nowe przepisy nie doprowadzają do tego, iż przy konieczności wymiany prawa jazdy, traci się swoje uprawnienia do kierowania pojazdem, jednak dla niektórych osób jest to swego rodzaju problem. Warto mieć więc na uwadze to, że:

  • w pewnym momencie trzeba będzie wymienić posiadany dokument,
  • w niektórych przypadkach konieczne będzie zrobienie badań lekarskich.

Obecnie prawo jazdy wydawane jest najczęściej na 15 lat, jednak jeśli ktoś nie ma problemów ze wzrokiem może liczyć na zdecydowanie dłuższy termin ważności prawa jazdy, co dla takiego kierowcy jest bardzo dużym udogodnieniem. Dokładne zbadanie sprawy jest więc jak najbardziej wskazane, ponieważ warto mieć świadomość tego, kiedy kończy się ważność tego dokumentu, aby nie narazić się na jakieś straty finansowe. Wszystkie informacje można jednak bezproblemowo sprawdzić, wystarczy odrobina dobrych chęci i zaangażowania.

W jakich innych przypadkach należny wymienić prawo jazdy?

Prawo jazdy należy wymienić również przy zmianie:

  • miejsca zamieszkania
  • imienia lub nazwiska

Jakie dokumenty są potrzebne do wymiany prawa jazdy?

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – otwórz plik w nowym oknie (plik PDF, rozmiar 34 kb) – pobierz i wypełnij w domu albo zrób to w urzędzie. Zaznacz w nim, jak chcesz odebrać gotowy dokument – w urzędzie czy pocztą,
  • aktualne zdjęcie – sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy,
  • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
  • dowód osobisty albo paszport,
  • paszport albo kartę pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem,
  • prawo jazdy,
  • orzeczenie lekarskie.

Nowe prawo jazdy? – Gdzie należy złożyć wniosek

  • w urzędzie miasta, w którym mieszkasz – jeśli jest to miasto na prawach powiatu,
  • w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie,
  • w starostwie powiatu, w którym mieszkasz.

Kosz wydania nowego prawa jazdy

  • opłata za wydanie prawa jazdy to w tej chwili: 100,50 zł

Jak długo czeka się za wydaniem prawa jazdy?

  • o 9 dni roboczych od złożenia wniosku,
  • do 2 miesięcy – wyjątkowo, jeśli urząd musi wyjaśnić twoją sytuację (na przykład jeśli masz zakaz prowadzenia pojazdów).

Aby dowiedzieć się czy nasze prawo jazdy jest już gotowe, wystarczy wejść na stronę www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL oraz imię i nazwisko.

źródło: www.gov.pl

4.9/5 - (22 votes)

Wiosna na motocyklu – jak go przygotować?

Poprzedni

Akcesoria do samochodu – Jakie warto mieć w aucie?

Następny

Zobacz także

Więcej Prawo