Światła pozycyjne a światła mijania

Wydawać mogłoby się, że z prawidłowym korzystaniem ze świateł w samochodzie nie powinien mieć problemu żaden kierowca. Niestety jest to często mylne przekonanie. Wielu kierowców w Polsce nadal nie wie, w jakich okolicznościach należy zastosować dany rodzaj oświetlenia w samochodzie. Kiedy należy włączyć światła pozycyjne, a kiedy światła mijania?

Światła pozycyjne i postojowe

Światła pozycyjne zwane inaczej jako postojowe to rodzaj oświetlenia, który stosowany jest w przypadku, kiedy auto jest niedostatecznie widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Świateł postojowych nie należy stosować, kiedy samochód znajduje się poza drogą. Zastosowanie świateł pozycyjnych umożliwia ustalenie pozycji pojazdu na drodze. Znajdują się one z tyłu i z przodu.

W przypadku świateł przednich mają one barwę czerwoną, natomiast w przypadku świateł postojowych przednich barwa to biel. Jeżeli planujemy zrobić postój lub też planujemy zatrzymać samochód, a zatrzymanie to nie jest związane z sytuacją drogową, wówczas każdy kierowca ma obowiązek stosowania świateł postojowych. 

Światła mijania (światła krótkie)

W pierwszej kolejności sprawdzimy, w jaki sposób należy korzystać z najczęściej używanych świateł w każdym samochodzie, czyli świateł mijania. Zgodnie z panującym aktualnie prawem powinny być one włączone w samochodzie bez względu na godzinę i porę roku. Oznacza to, że ich włączenie jest konieczne zarówno wtedy, kiedy wybieramy się na wakacje nad morze, jak i wtedy, kiedy musimy jechać do sklepu zrobić zakupy. Z włączenia świateł mijania zrezygnować można tylko w przypadku, kiedy w samochodzie zamontowane zostały światła do jazdy dziennej.

Światała pozycyjne

Ich stosowanie niezbędne jest jednak podczas jazdy w nieoświetlonych tunelach. Kiedy należy zrezygnować ze świateł mijania? W przypadku postoju. Kary, które mogą dotknąć kierowcę, który nie stosuje świateł mijania to 100 zł praz 2 punkty karne od świtu do zmierzchu. W przypadku jazdy bez świateł od zmierzchu do świtu wysokość mandatu to 200 zł i 4 punkty karne. 

Światła drogowe (światła długie)

Światła drogowe zwane są inaczej światłami długimi. Służą głównie do oświetlania drogi po zmroku. Ze świateł drogowych można korzystać z ściśle określonych sytuacjach. W porównaniu ze światłami mijania, czy światłami pozycyjnymi, mają one znacznie szerszy zakres światła. Oświetlają nie tylko drogę, ale także pobocze.

Oznacza to, że stosowane są najczęściej wówczas, kiedy poruszamy się po nieoświetlonej drodze w nocy, a a z naprzeciwka nie nadjeżdża inny samochód. W takiej sytuacji światła mogłyby oświetlić kierowcę jadącego z naprzeciwka, co mogłoby spowodować wypadek. Dzięki światłom długim znacznie bardziej widoczne jest pobocze, dlatego w sytuacji, kiedy zwierzyna pojawiłaby się na drodze, kierowca zauważyłby ją znacznie wcześniej i odpowiednio zareagował, aby nie doprowadzić do kolizji. 

Światła mijania

Światła przeciwmgielne

To jeden z tych rodzajów świateł, które zlokalizowane są zarówno na przodzie, jak i tyle samochodu. Służą do poprawy widoczności w trakcie jazdy we mgle. Doskonale spisują się wiec w okresie jesieni i zimy. To także dobre rozwiązanie oświetlenia drogi w trakcie ulewy oraz opadów śniegu, które utrudniają widoczność. Świateł przeciwmgielnych nie należy jednak stosować na krętych drogach, gdyż mogłyby one oślepić kierowcę nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Czytaj również >> Elektryczny samochód Fiat 500 to duży krok w osiągnięciu dobrych relacji człowieka z naturą

Nie należy ich także stosować w przypadku, kiedy warunki atmosferyczne są korzystne i nie utrudniają poruszania się po drodze uczestnikom ruchu drogowego. Światła przeciwmgielne należy stosować wyłącznie w przypadku, kiedy widoczność jest mniejsza, niż 50 metrów.

Wyłączyć należy je wtedy, kiedy za samochodem lub przed samochodem porusza się inny pojazd. Niestosowanie się do przepisów prawnych związanych z błędnym korzystaniem ze świateł przeciwmgielnych może zakończyć się mandatem w wysokości 100 zł oraz utratą 2 punktów. Niestety w Polsce wielu kierowców korzysta ze świateł przeciwmgielnych w sposób nieprawidłowy, oświetlając drogę w trakcie sprzyjających warunków. 

 

4.3/5 - (38 votes)

Amazon Prime Video Polska – Wygoda i szeroki wybór filmowych hitów

Poprzedni

Części po VIN – Wyszukiwanie części zamiennych

Następny

Zobacz także

Więcej Porady