Czas pracy kierowcy

Wyjazd w długą trasę w ramach pracy może wydawać się czynnością dającą duże poczucie wolności. Nic bardziej mylnego: czas pracy kierowcy wymaga ścisłego ewidencjonowania i rozliczania się z niego. Oto, co warto wiedzieć w tym zakresie.

Dlaczego kierowca musi liczyć swój czas pracy?

Czas pracy kierowcy jest normowany prawnie. W 2004 roku została wprowadzona ustawa o czasie pracy kierowców. Na mocy zapisów z tego dokumentu znormalizowano ten wymiar pracy i ustalono, że ma wynosić maksymalnie 8 godzin dziennie, co przekłada się na 40 godzin pracy tygodniowo. Wynika z tego, że kierowca – chociaż często spędza „w trasie” więcej niż tydzień – zobowiązany jest do pracy maksymalnie w wymiarze zwykłego etatu.

Zobacz także >> Nakładki na progi do auta – czy warto się na nie zdecydować?

Oczywiście kierowca może wziąć nadgodziny – ale wciąż muszą one odbywać się bez naruszenia zapisów w ustawie. Nadliczbowe godziny pracy regulowane są w zależności od okresu rozliczeniowego. Dlatego też tygodniowy czas pracy wraz z nadgodzinami może wynosić 48 godzin w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 4 miesięcy. Pod pewnymi warunkami może być wydłużony nawet do 60 godzin. Należy pamiętać jednak, że zapisy w ustawie odnoszą się wyłącznie do kierowców, którzy zostali zatrudnieni na podstawie stosunku pracy.

Co kierowca powinien wliczać do czasu pracy?

Czas pracy kierowcy obejmuje nie tylko ten spędzony na drodze – prowadząc pojazd. Zgodnie z zapisami prawnymi godziny pracy kierowcy to także czas spędzony na załadowaniu oraz rozładowaniu towarów, a także nadzorowaniu załadunku i rozładunku, jeżeli są one wykonywane przez inne osoby. Również w przypadku kierowców pojazdów osobowych, takich jak autobusy i autokary, pomoc udzielana pasażerom w zakresie wyjścia z pojazdu lub wejścia na jego pokład należy do zadań kierowcy i powinna być wliczana do czasu pracy.

Co ciekawe, do czasu pracy kierowcy zalicza się także ten spędzony na konserwacji środka transportu. Jeżeli zaistnieje konieczność wyczyszczenia pojazdu, kierowca powinien zrobić to w ramach czasu pracy. Policzyć musi również czas poświęcony na inne rodzaje codziennej obsługi pojazdów oraz przyczep, które pozostają do jego zawodowej dyspozycji. Konieczne jest ponadto wliczanie w godziny pracy wszelkich czynności administracyjnych związanych z obsługą pojazdu.

Rozlicz czas pracy z Inelo

Rozwiązania proponowane przez firmę Inelo pozwolą na zawsze pożegnać problemy związane z liczeniem i rozliczaniem czasu pracy kierowcy – a wszystko to może odbywać się przy wsparciu specjalistów z ramienia Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. Odwiedź stronę https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/, dowiedz się więcej i dostosuj rozwiązania do potrzeb Twojej firmy.

Oceń ten post post

Mobilna wulkanizacja samochodów ciężarowych – poczuj się pewniej na trasie!

Poprzedni

Krzyżak wału napędowego – czym jest i jakie są objawy jego uszkodzenia?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady