Jak się ubrać na motocykl?

Na temat właściwego stroju motocyklisty krąży wiele różnych opinii. Jak powinien wyglądać obowiązkowy zestaw, jak zaś strój, który podpowiada nam nasz zdrowy rozsądek?

Jak się ubrać na motocykl?

Chyba każdy z motocyklistów ma swój własny pogląd na temat tego, jak się ubrać na motocykl.To w sumie dobrze, bo dzięki temu ciężko jest na drodze spotkać dwóch takich samych bikerów, a producenci i importerzy ubrań mają tak naprawdę pole do popisu. Co istotne – nasze opinie tyczą się nie tylko kwestii gustu, ale również stopnia ochrony, którego oczekujemy.

Zobacz także >> Monitoring GPS jako zabezpieczenie przed kradzieżą auta

Spora część spośród motocyklistów uważa, iż gustowna koszulka, szorty i eleganckie japonki to wszystko czego potrzebują. Matki przecież wychowały ich na samych twardzieli, zatem nie straszne im będą konsekwencje braku jakiegokolwiek ochrony. Po drugiej stronie szali znajdują się ortodoksyjni wyznawcy teorii zachowania absolutnego bezpieczeństwa, którzy twierdzą, iż ubranie na motor nie będzie kompletne bez odpowiedniego kasku i ochraniaczy.

Czego wymaga od nas prawo?

Kaski na motocykl są wymagane przez polskie prawo. I faktycznie ten przepis jest karnie przestrzegany. Na drodze łatwiej będzie nam spotkać jednorożca na różowej hulajnodze, aniżeli kogoś poruszającego się motocyklem z nagą głową. Istnieją oczywiście pewne plany Unii Europejskiej, aby obowiązkowymi stały się także rękawice, spodnie czy też kurtki, ale jak dotąd to głowa stanowi wartość najwyższą dla rządzących

Co podpowiada nam zdrowy rozsądek?

Niewielka dawka wiedzy odnośnie skutków niegroźnych nawet wypadków motocyklowych powoduje, iż zaczynamy rozważanie założenia pełnego stroju. Leczenie, jak i ewentualna rekonwalescencja rany szarpanej w rozległej postaci, która powstanie w czasie ślizgu na asfalcie przy niewielkiej prędkości to koszt, który znacząco przewyższa cenę najdroższego nawet kompletu ubrań motocyklowych. Jeżeli doliczyć do tego także i inne urazy, o które nie trudno podczas wypadku, to okazać się może, iż wydanie nawet kilku tysięcy złotych na odpowiedni strój wcale nie jest takie bezcelowe.

Zobacz także >> Przelicznik KW na KM – sprawdź dlaczego trzeba przeliczać

Oferta różnych producentów ubrań jest obecnie taka spora, iż za naprawdę niewielkie pieniądze można ubrać się od stóp do głów w odpowiedniej jakości elementy ubioru. Jeżeli nie zależy nam tylko na bardzo znanych markach, możemy zrobić dobry interes jeszcze taniej.

Zdecydowanie odradza się w tym temacie półśrodki w postaci prowizorycznych ochraniaczy dla rolkarzy, albo też kasków z bazaru za kwotę 50 złotych. Możemy nimi oszukiwać bliskich, ale z pewnością nie prawa fizyki.

Dajmy się zauważyć

Kiedy uda się nam już skompletować cały strój, warto pomyśleć też o niezwykle istotnym elemencie, który poprawia poziom naszego bezpieczeństwa, którym są wszelakiego rodzaju odblaski. Większość ubrań motocyklowych ma je umieszczone fabrycznie, na przykład ćw postaci odbijającego światło znaczka producenta.

Można samodzielnie zwiększyć swoją widoczność poprzez używanie specjalistycznych odblaskowych kamizelek. Jest to niezwykle istotne, tym bardziej, kiedy zapada zmrok. W ciemności i tak nie zostaniemy docenieni za nasze stylowe wdzianka, zaś kamizelka może nam kiedyś uratować życie.

Jak można zauważyć, dobranie ubrania na motocykl nie jest ani łatwe, ani też zwykle tanie, niemniej jednak swoją przygodę z jazdą na motocyklu warto będzie zacząć od najbardziej istotnego jej elementu, czyli samego siebie. Motocykl z czasem na pewno wymienimy na lepszy, zaś ze zdrowiem, a tym bardziej życiem jest znacznie trudniej.

 

4.9/5 - (15 votes)

Pakiet John Cooper Works GP – Wyposażenie dodatkowe

Poprzedni

Lokalizator GPS do samochodu – dodatkowe zabezpieczenie dla twojego auta!

Następny

Zobacz także

Więcej 2 kółka