Recykling samochodów i utylizacja znajdujących się w pojazdach materiałów i substancji niebezpiecznych jest koniecznością. Z jednej strony, zajmująca się kasacją samochodu stacja demontażu pojazdu jest w stanie zabezpieczyć groźne substancje tak, by nie przeniknęły one do środowiska, a z drugiej prowadzi odzysk cennych surowców zgromadzonych we wraku. Jak w praktyce działa stacja demontażu pojazdów i jak wygląda recykling pojazdu wycofanego z eksploatacji?
Spis treści
Jak działa stacja demontażu pojazdów?
Stacja demontażu pojazdów ma za zadanie rozmontować pojazd, unieszkodliwić lub zabezpieczyć do czasu unieszkodliwienia odpady niebezpieczne znajdujące się we wnętrzu poddawanego kasacji samochodu, np. akumulator, płyny hamulcowe, oleje, poduszki powietrze, czy układy klimatyzacyjne. Stacje demontażu pojazdu mają również obowiązek przeprowadzić recykling samochodów, a więc przekazać do przetworzenia wszystkie elementy samochodu, np. karoserię, opony, szyby czy części wykonane z tworzyw sztucznych w celu odzysku surowców. Recykling pojazdów prowadzony przez stacje pozwala ponadto pozyskać w celu ponownego użycia części samochodowe i elementy wyposażenia auta, które po odnowieniu czy naprawie mogą być wykorzystane jako części zamienne w innych pojazdach.
Jak znaleźć profesjonalną i legalnie działającą stację demontażu pojazdów?
Recykling samochodów wymaga bardzo profesjonalnego podejścia do demontażu, a przede wszystkim rygorystycznego przestrzegania wielu zasad bezpieczeństwa oraz przepisów związanych z ochroną środowiska. Legalnie działająca stacja demontażu pojazdów jest w związku z tym na bieżąco kontrolowana przez urzędników, a nim rozpocznie działalność, musi uzyskać odpowiednie pozwolenie, oczywiście po spełnieniu wielu określonych w przepisach wymogów. Tylko profesjonalne i legalne stacje demontażu pojazdów dają też gwarancję, że recykling samochodu i jego kasacja przebiegną zgodnie z literą prawa, żaden potencjalny zasób nie zostanie zmarnowany, a groźne substancje należycie zabezpieczone. Tego rodzaju fachowość, najwyższy standard obsługi i odpowiedzialne postępowanie w stosunku do niebezpiecznych odpadów gwarantuje bez wątpienia nowoczesna firma z branży zarządzania odpadami – Stena Recycling, która prowadzi własną stację demontażu pojazdów w Swarzędzu i jako europejski lider w branży przetwarzania odpadów priorytetowo traktuje bezpieczeństwo i uzyskanie jak najwyższego poziomu recyklingu materiałów dostarczanych przez recykling samochodów.
Jak wygląda recykling samochodów prowadzony przez stację Stena Recycling?
Stacja demontażu pojazdów należąca do koncernu Stena Recycling przyjmuje pojazdy wycofane z eksploatacji z całego kraju. Aby zlecić jej kasację i recykling samochodu, wystarczy skontaktować się telefonicznie z punktem i ustalić szczegóły dotyczące ewentualnego transportu i wymaganej dokumentacji. Właściciel samochodu nic nie płaci za usługę złomowania. Przeciwnie – za swój pojazd otrzyma od stacji ustaloną z pracownikami kwotę. Dzięki temu, iż recykling samochodów prowadzony jest przez Stena Recycling z maksymalną efektywnością, więcej zasobów może trafić do ponownego wykorzystania, na czym korzysta i środowisko, i złomujący swój pojazd. Na koniec stacja demontażu pojazdów wystawia certyfikat legalnego zezłomowania auta, który umożliwia skuteczne wyrejestrowanie samochodu oraz zakończenie umowy OC. Stena Recycling współpracuje również z firmami z branży motoryzacyjnej, warsztatami i firmami ubezpieczeniowymi.