kable i ładowarki do samochodu elektrycznego

Elektryfikacja motoryzacji przestała być zaledwie możliwością, a stała się faktem. Od 2025 roku marki takie jak Volvo czy Ford produkować będą wyłącznie auta z napędem elektrycznym. Ich śladem pójdą zapewne inni producenci. Znając tego typu zapowiedzi, już dziś powinieneś zainteresować się tematem samochodów elektrycznych, ich eksploatacją oraz akcesoriami niezbędnymi do ich użytkowania. Jakie to akcesoria? Gdzie już dziś możesz je dostać?

Naścienne stacje ładowania typu wallbox. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Samochody elektryczne w porównaniu z pojazdami z napędem spalinowym posiadają całkiem sporo zalet. Wiele z nich mieści się w zakresie szeroko rozumianej eksploatacji. Są to bowiem auta tanie w utrzymaniu, bardzo trwałe, niewymagające wielu napraw czy wymian, a przy tym zapewniające niższą cenę za każdy przejechany kilometr. Z całą pewnością jednak kierowcy użytkujący do tej pory wyłącznie samochody z silnikami spalinowymi, przesiadając się na auta elektryczne będą musieli poczynić pewne inwestycje niezbędne do tego, aby to nowe auto mogło być prawidłowo użytkowane. Na liście tych inwestycji – rozumianych jako rozmaite akcesoria do samochodów elektrycznych – bardzo wysokie miejsce zajmują stacjonarne stacje ładowania, umożliwiające szybkie ładowanie samochodu elektrycznego we własnym domu czy garażu. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Najpopularniejszą wersją takich stacjonarnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych są tzw. naścienne stacje ładowania typu wallbox. Taki właśnie wallbox montowany jest bądź to bezpośrednio na ścianie (zwykle w garażu, choć nie jest to wcale konieczne), bądź na specjalnym słupku umożliwiającym montaż stacji ładowania gdzieś na zewnątrz (np. na podjeździe). Własna naścienna stacja ładowania umożliwia szybkie ładowanie baterii samochodu elektrycznego prądem zmiennym o dużej mocy, co wyraźnie skraca czas niezbędny do uzupełnienia ubytków energii. Zamiast kilkunastu lub więcej godzin, naładujesz do pełna swojego „elektryka” nawet w ciągu bardzo krótkiej nocy. Dobrej jakości stacje ładowania marki Green Cell znajdziecie w naszym sklepie – na iParts.pl.

Mobilne stacje ładowania samochodów elektrycznych, czyli tzw. mobilne ładowarki. Do czego służą?

Stacja ładowania typu wallbox to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie, jednak ma jedną zasadniczą wadę – nie sposób zabrać ją ze sobą na żaden wyjazd, choćby i na wakacje. Po wyjechaniu z garażu, kierowca auta elektrycznego musi liczyć wyłącznie na infrastrukturę rozsianych po całym kraju ładowarek miejskich lub prywatnych. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce wystarczy mu dostęp do zwykłego gniazda sieciowego 230 V. Wystarczy, pod warunkiem, że zawczasu zaopatrzył się w mobilną stację ładowania (zwaną też po prostu ładowarką).

Mobilne stacje ładowania to specjalne przewody – poprawnie zwane konektorami – z przetwornikiem zabezpieczającym i stabilizującym napięcie prądu pobieranego z sieci. Ponieważ przewody te dają możliwość korzystania z gniazd sieciowych, możesz za ich pomocą ładować swoje auto praktycznie wszędzie tam, gdzie została doprowadzona elektryczność, a więc w domu, w pracy, w hotelu, w gospodarstwie agroturystycznym czy w dowolnym innymi miejscu. Oczywiście, pod warunkiem, że posiadasz własną, mobilną stację ładowania z gniazdem typy obsługiwanego przez Twój samochód. Takie stacje zwykle dołączane są do nowych samochodów elektrycznych, ale nie każdy kupuje „elektryki” wprost z salonu. Ci, którzy z jakiegoś powodu nie posiadają takiej mobilnej ładowarki, odpowiedni, dobrej jakości zamiennik znajdą na iParts.pl.

Przewody do ładowania samochodu elektrycznego. Kiedy i dlaczego warto je mieć?

Gdy kupujesz nowy samochód elektryczny, w zestawie otrzymujesz (a przynajmniej powinieneś otrzymać) dwa typy konektorów:

  1. Opisywaną wyżej mobilną stację ładowania (ładowarkę mobilną)
  2. Konektory umożliwiające podpięcie do ładowarki stacjonarnej.

Wchodzące w skład tego zestawu konektory, służące do łączenia samochodu ze stacjonarnymi stacjami ładowania, to nic innego, jak odpowiednio skonstruowane i zabezpieczone przewody o odpowiednich gniazdach (których typ obsługiwany jest przez Twoje auto) umożliwiające wpięcie się w taką stację ładowania i zasilanie auta wszędzie tam, gdzie stacje te zostały udostępnione. Dość często w przypadku stacji ładowania AC udostępnianych publicznie zdarza się, iż nie posiadają one własnych, zintegrowanych przewodów. Aby móc z nich skorzystać, niezbędne są właśnie te dodawane do każdego „elektryka” przewody. Dołączane są do nowych aut, a przy tym nie są ani niezniszczalne, ani też nie są odporne na zwykłe zgubienie ich chociażby podczas jednego z wakacyjnych wyjazdów. Co wówczas? Na szczęście to nie jest żaden problem. Zamienniki oryginalnych konektorów bez problemu znajdziecie na iParts.pl. Wszystko, co będzie Wam potrzebne do wyboru odpowiednich konektorów, to znajomość rodzaju ładowarki pokładowej, jaką zamontowano w Waszym samochodzie, oraz typ gniazda. Przy okazji możecie również zdecydować się na przewody o mniejszej lub większej długości – wszystko w zależności od Waszych preferencji.

Pamiętaj, że akcesoria do samochodów elektrycznych, tak jak do aut z silnikami spalinowymi, również mogą być wymieniane i również w ich przypadku można stosować zamienniki. Najważniejsze jednak, aby były to zamienniki dobrej jakości i dobrane zgodnie z zaleceniami producenta.

5/5 - (2 votes)

Giełda samochodowa Wrocław – Jak kupić auto na giełdzie

Poprzedni

Jak wygląda praca u dealera samochodowego?

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4