Plamy na skórzanej tapicerce

Bez wątpienia tapicerka skórzana zwiększa estetykę wnętrza samochodu i wprowadza go do kategorii premium. Wypielęgnowana skóra jest miękka i miła w dotyku. Siedzenie na skórzanych fotelach to sama przyjemność. Ponadto środki do pielęgnacji skóry zapewniają, że ma również przyjemny zapach i powłokę ochronną. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak poradzić sobie z plamami i przetarciami na tapicerce oraz jak często należy konserwować skórę.

Plamy na tapicerce skórzanej? Pomoże odpowiednia chemia samochodowa

Czasem pomimo tego, że skóra zabezpieczona jest środkiem impregnującym ulega zbrudzeniu. Jak można poradzić sobie z tłustymi plamami? Trzeba pamiętać, że do czyszczenia tapicerki skórzanej absolutnie nie należy używać wody z mydłem, bowiem skóra nie toleruje zasadowego odczynu. Dlatego należy wybrać dedykowaną chemię samochodową o odpowiednim odczynie. Do silnych zabrudzeń polecamy pianki do czyszczenia skórzanej tapicerki. Świetnie sprawdzi się zestaw Good Stuff. Nie tylko usuwa uporczywe zabrudzenia, ale również gwarantuje efekt antystatyczny. Taka chemia samochodowa jest całkowicie bezpieczna dla skóry. Aby skutecznie wyczyścić tapicerkę warto zaopatrzyć się nie tylko w piankę i mleczko, ale również ścierkę z mikrofibry, a także szczotkę z końskim włosiem, która ułatwia usunięcie zanieczyszczeń i rozprowadzenie środka.

Jak często czyścić skórzaną tapicerkę i od czego należy zacząć?

Tak naprawdę częstotliwość czyszczenia skórzanej tapicerki zależy od stopnia jej zabrudzenia. Jednak przy stosowaniu dedykowanych środków do skóry, powinny one zapewniać powierzchnię hydrofobową i oleofobową na pewien czas. Zatem najlepiej tapicerkę skórzaną w samochodzie czyścić co około 3 miesiące. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładne odkurzenie tapicerki. Do tego idealny będzie odkurzacz bezprzewodowy. Należy przy tym uważać na siłę ssania, aby nie uszkodzić tapicerki, szczególnie w miejscach, gdzie już widać małe pęknięcia. Potem można nakładać pianki i mleczka. Każdorazowo należy odczekać aż powierzchnia wyschnie i produkt wniknie w skórę. Inaczej sytuacja ma się ze specjalnymi środkami do wypełniania ubytków.

Podpowiadamy jak radzić sobie z przetarciami skórzanej tapicerki?

Pęknięcia, przetarcia, a nawet dziury – wszystko to zdarza się na skórzanej tapicerce. Jednak taką skórę można jeszcze zregenerować. Wystarczy zastosować odpowiedni środek wypełniający. W przypadku wypalenia dziury w fotelu np. od papierosa, należy najpierw zastosować środek poliuretanowy do wypełnienia pianki. Następnie po oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni skóry, można nałożyć tzw. płynną skórę, która zwiąże się z pozostałą powierzchnią. Kolejnym krokiem jest zastosowanie barwnika w sprayu oczywiście dedykowanego do skór naturalnych. Jeśli skóra jest jedynie odbarwiona, ale nie ma głębokich uszkodzeń, to może wystarczyć barwnik. Jednak przed nałożeniem lakieru skórę należy oczyścić szczotką z miękkiego włosia i oczyszczenie przy użyciu np. mleczka. Kolejnym krokiem jest zmatowienie skóry papierem ściernym przeznaczonym do skór o odpowiedniej gradacji, np. 1500 i jej odtłuszczenie. Na tak przygotowaną powierzchnię można już nakładać lakier. Specjalistyczna chemia samochodowa do skór gwarantuje świetny efekt. Warto wiedzieć, że użycie np. płynnej skóry do wypełnienia pęknięć czy ubytków jest bardzo proste, gdyż dołączona do niej szpachelka pomaga rozprowadzić produkt.

Dlaczego ważna jest regularna konserwacja tapicerki?

Skórzana tapicerka

Skórzana tapicerka, podobnie jak Twoja skóra potrzebuje regularnego czyszczenia. Wystarczy poświęcić 30 minut na odkurzanie i usuwanie okruszków z zakamarków przy użyciu szczotki z końskim włosiem. Co 3 miesiące warto używać dedykowanych mleczek do skór, które wydobywają głębię koloru. W przypadku plam i przebarwień sprawdzają się pianki do skór. Wszystkie produkty tworzą barierę ochronną, dzięki czemu nie musisz chować tapicerki skórzanej pod pokrowcami, wszak jest ona tak piękna, że należy ją eksponować. Odpowiednia pielęgnacja chroni nie tylko przed wilgocią czy kurzem, ale również szkodliwym działaniem promieniowania UV.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat pielęgnacji skórzanej tapicerki. Zadbana skóra „odwdzięczy się” miękkością. Na takich fotelach aż chce się podróżować!

5/5 - (3 votes)

Stare motory Harley-Davidson Knucklehead. Ikona motoryzacyjnej historii.

Poprzedni

Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady