Winieta Holandia

Holandię, czyli obecnie Królestwo Niderlandów, uznaje się za świetnie skomunikowany kraj europejski, w którym długość autostrad wynosi ponad 2 360 km. To więcej niż obecnie w Polsce, choć nasz kraj jest od Holandii trzykrotnie większy. Przejeżdżając przez Holandię, warto wiedzieć, jakie opłaty obowiązują i czy konieczny jest zakup winiety.

Czy winieta jest niezbędna w Holandii?

W przypadku samochodów osobowych kierowcy nie mają obowiązku wykupowania winiet. W praktyce więc ruch samochodowy w Holandii jest swobodny i bezpłatny za wyjątkiem dwóch tunelów. Jednym z nich jest Dordtse Kil, przebiegający pomiędzy miejscowościami Dordrecht i Gravendeel. Za przejazd nim kierowcy pojazdów o wys. poniżej 2,3 m (z uwzględnieniem ładunku) zapłacą 2 euro, a pojazdów o wys. powyżej 2,3 m – 5 euro.

Drugim natomiast jest Westerschelde, który zlokalizowany jest między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen. Taryfa w tym miejscu została podzielona na pięć kategorii: 

  • Pojazdy o dł. większej niż 12 m oraz wys. większej niż 3 m: 25 euro. 
  • Pojazdy o dł. mniejszej lub równej 12 m oraz wys. większej niż 3 m: 18,20 euro.
  • Samochody o dł. większej niż 6 m oraz wys. mniejszej lub równej 3 m: 7,45 euro.
  • Samochody o dł. mniejszej lub równej 6 m oraz wys. mniejszej lub równej 3 m: 5 euro.
  • Motocykle: 2,5 euro.

Kierowcy, którzy są zameldowani w Niderlandach na stałe, muszą ponadto uiszczać podatek drogowy. Obowiązek meldunkowy pojawia się po czterech miesiącach pobytu. 

Winieta w Holandii dla samochodów o masie powyżej 12 ton

Pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub przekraczającej 12 ton, muszą posiadać wykupioną eurowinietę. Z obowiązku wyjęci są kierowcy autobusów. Sama opłata dotyczy pojazdów poruszających po drogach ekspresowych i autostradach w Holandii, jak również rozciąga się na inne kraje: Danię, Szwecję i Luksemburg.

Winietę w Holandii możemy wykupić na tydzień, miesiąc bądź rok. Istotną informacją dla kierowców jest to, iż za brak wykupionej eurowiniety grozi mandat do kilkuset euro. 

Dodatkowo pod uwagę brane są: liczba osi pojazdu oraz jego klasa emisji, których wyróżniamy siedem. Wyższa klasa oznacza niższą cenę za eurowinietę. Koszt eurowiniety na jeden dzień jest stały dla wszystkich pojazdów i wynosi 12 euro. Podczas zakupu eurowiniety należy podać następujące informacje:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu,
  • klasę emisji,
  • liczbę osi,
  • datę rozpoczęcia obowiązywania,
  • datę zakończenia obowiązywania.

Przeczytaj również: https://tollway.pl/winieta-w-holandii/

Jak kupić winietę w Holandii?

Eurowinietę można nabyć za pośrednictwem internetu na stronie www.eurovignettes.eu, również przy pomocy Tollway Card, wybierając opcję „karty paliwowe i flotowe” oraz lokalnie, np. w biurach operatora eurowiniet czy na stacji benzynowej. Alternatywną opcją jest skorzystanie z możliwości, które oferuje współpraca z Tollway. Dzięki naszej firmie możesz zamówić eurowinietę przez SMS lub e-mail. Współpraca z nami to nie tylko łatwe i szybkie uiszczanie opłat drogowych, ale także szansa na odzyskiwanie VAT-u za koszty poniesione w trakcie działalności transportowej czy możliwość zbiorczego odroczenia płatności za przejazdy w danym miesiącu.  

Oceń ten post post

Import i zakup wymarzonego auta z USA. Garść niezwykłych wskazówek

Poprzedni

Recykling samochodów, czyli jak przebiega proces kasacji w stacji demontażu pojazdów?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka