Samochody z napędem elektrycznym to coraz częstszy widok na polskich drogach. Mimo większego zainteresowania pojazdami na prąd infrastruktura do ich ładowania nadal nie jest w Polsce powszechnie dostępna. Ich użytkownicy są więc zmuszeni zapewnić ją sobie na własną rękę. Na szczęście na rynku nie brakuje ładowarek do samochodów elektrycznych, które można z powodzeniem zamontować w domu. Jak jednak wybrać właściwe rozwiązanie?
Spis treści
Ładowarki do samochodów elektrycznych – różne przeznaczenie
Dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych napawają optymizmem – stacji do ładowania pojazdów elektrycznych jest w Polsce coraz więcej. Niestety znajdują się one głównie w miastach. Ich ograniczona dostępność sprawia więc, że auta z napędem elektrycznym i hybrydowym nie cieszą się aż tak dużą popularnością wśród Polaków. Mimo to chętni na ich zakup są i mają do wyboru różne ładowarki do samochodów elektrycznych. Jak jednak wybrać właściwy sprzęt?
Żeby kupić odpowiednie urządzenie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Te drugie najczęściej charakteryzują się wyższą mocą i krótszym czasem ładowania, co znajduje odzwierciedlenie w ich cenach. Są bowiem droższe od ładowarek domowych.
Użytkownicy indywidualni najczęściej decydują się na wallboxy, czyli naścienne ładowarki do samochodów elektrycznych. Wyróżniają się one wysoką wydajnością ładowania i są bezpieczne w użyciu. Zazwyczaj wyposażone są w jedno gniazdko, co odróżnia je od stojących stacji komercyjnych, które mają więcej gniazdek.
Moc – ważny parametr
Istotną kwestią jest moc sprzętu. Na rynku dostępne są m.in. zasilacze o mocy ok. 2 kW, które podłącza się do domowego gniazdka 230 V. To uniwersalne rozwiązania, jednak najwolniejsze. Zdecydowanie lepsze efekty dają stacje ładowania o mocy 3,6 lub 7,4 kW (zasilane jedną fazą) oraz o mocy 11 lub 22 kW (zasilane trzema fazami). Znajdują one zastosowanie nie tylko w domach, ale i przestrzeniach publicznych.
Wspomnieć warto również o szybkich i ultraszybkich stacjach ładowania (o mocy sięgającej nawet 50 kW i więcej). Charakteryzują się one dużym poborem mocy, dlatego instaluje się je wyłącznie w miejscach dysponujących odpowiednim przyłączem energetycznym. Niestety, nie nadają się do użytku domowego.
Co do zasady, im większa moc stacji, tym mniej czasu trwa ładowanie samochodu. Warto jednak pamiętać, że wpływ na proces ma nie tylko moc ładowarki, ale również model samochodu, pojemność akumulatora, a nawet temperatura panująca na zewnątrz.
Ładowarki do samochodów elektrycznych – różne typy wtyczek
Przy wyborze ładowarki do auta elektrycznego warto również sprawdzić, czy obsługuje ona konkretną wtyczkę zamontowaną w samochodzie. W przypadku ładowania AC za najpopularniejsze uznaje się standardy: TYPE 1 – SAE J1772 oraz TYPE 2 – Mennekes. Z kolei ładowanie DC najczęściej odbywa się przy wykorzystaniu wtyczek o standardach: CHAdeMO i CCS oraz złącza dedykowanym pojazdom Tesla.
Warto również zwrócić uwagę na długość kabla do ładowania. Przesądza on bowiem o komforcie procesu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest przewód 5-metrowy. Przyjrzeć warto się także dodatkowym funkcjonalnościom, takim jak możliwość podłączenia stacji do Wi-Fi.
Dzięki zróżnicowanej ofercie ładowarek do samochodów elektrycznych każdy właściciel auta z pewnością znajdzie model idealnie dopasowany do jego potrzeb.