Oklejanie samochodów folią ochronną czy powłoki ceramiczne

Auto detailing opiera się na poprawie wyglądu samochodu, ale także jego ochronie. Karoseria samochodowa każdego dnia jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak zarysowania, czy odpryski lakieru. W jaki sposób najlepiej jest zabezpieczyć lakier? Dla kogo przeznaczone jest oklejanie samochodów folią ochronną, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie nałożenie powłoki ceramicznej?

Auto detailing, czyli pielęgnacja aut tak, aby wyglądały one zupełnie jak nowe

Pielęgnacja aut to nic innego jak profesjonalna kosmetyka samochodowa, która ma sprawić, aby pojazd dłużej wyglądał tak, jak w dniu zakupu, łatwiej było go myć, a karoseria była zabezpieczona przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Najlepiej, jeśli na auto detailing decyduje się ktoś, kto dopiero zakupił nowy samochód. Wówczas przy okazji dokładnego czyszczenia i nabłyszczania będzie można od razu zabezpieczyć lakier, zanim powstaną na nim ewentualne uszkodzenia.

Car detailing nie jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla tych osób, które posiadają auto w idealnym stanie. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można zgrabnie ukryć powstałe już niedoskonałości karoserii i odnowić wygląd samochodu. Profesjonalne salony oferujące car detailing niejednokrotnie doprowadzały używane pojazdy do stanu, w którym ostatni raz widziane one były w dniu zakupu. Żeby uzyskać taki efekt, trzeba jednak skorzystać z pomocy fachowców i profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji karoserii.

Żeby jakakolwiek forma pielęgnacji miała sens, nie można zapominać o ochronie. Jeśli nie dopuści się do powstania uszkodzeń czy rys, ich wypełnianie nie będzie po prostu potrzebne. Warto pamiętać, że ostrożność niestety nie zawsze uchroni samochód przed drobnymi uszkodzeniami. Wystarczy, że będzie stał on na słońcu, a kolor lakieru straci swoją głębię przez działanie promieni UV. Przejażdżka po żwirze może skończyć się opryskami na lakierze, a nawet jednorazowa nieuwaga przy wkładaniu kluczyka do zamka, czy odwożeniu wózka sklepowego, może skutkować widocznymi zarysowaniami.

Oklejanie samochodów folią ochronną – na czym polega?

Profesjonalne oklejanie samochodów folią ochronną to zabieg, który ma na celu zabezpieczenie karoserii przed różnego typu uszkodzeniami. Jest on odporny na działanie promieni UV, przez co kolor lakieru nie traci swojej głębi. Folia świetnie radzi sobie również z ochroną karoserii przed odpryskami, ziarnami piasku, czy nawet wgnieceniami spowodowanymi nieuważnym i zbyt energicznym otwieraniem drzwi.

Oklejanie samochodów folią ochronną

Oklejanie samochodu folią gwarantuje ochronę, która może spełniać swoją rolę nawet przez 7 lat. Folia jest bezbarwna, a jej obecności nie sposób dopatrzeć się gołym okiem. W żaden sposób nie uszkadza ona oryginalnego lakieru samochodowego i nie pozostawia po sobie śladów, przez co zdjąć można ją w dowolnym momencie. Jej założenie poprzedza się dokładnym myciem karoserii.

Oklejanie samochodów folią ochronną poleca się szczególnie właścicielom aut, których lakier jest w całkiem dobrym stanie. Folia nie wypełni uszkodzeń, które powstały wcześniej, jednak zabezpieczy samochód przed pojawianiem się kolejnych. Najlepiej więc będzie nakleić folię na nowe auto, dzięki czemu dłużej zachowa ono swój świetny wygląd.

powłoki ceramiczne

Powłoki ceramiczne i ich zastosowanie

Samochodowe powłoki ceramiczne sprawiają, że woda i wszelkie zabrudzenia nie przylegają do karoserii, przez co auto staje się łatwiejsze w czyszczeniu. Powłoka taka chroni lakier przez nawet 5 lat od jej nałożenia. W żaden sposób nie uszkadza ona oryginalnej warstwy i może zostać bezpiecznie usunięta w każdym momencie. Jej obecności nie sposób zauważyć nawet przy użyciu miernika lakieru.

Powłoki ceramiczne chronią karoserię przed promieniami UV, agresywną chemią samochodową, kurzem, a nawet żwirem. Chociaż nie są one tak efektywne, jak folie ochronne, posiadają one jedną wyjątkową cechę, mianowicie świetnie wypełniają powstałe wcześniej zarysowania czy uszkodzenia lakieru. Po nałożeniu powłoki kolor karoserii staje się intensywniejszy. Tego typu zabieg poleca się szczególnie osobom, które w swoim lakierze samochodowym zaobserwowały już drobne uszczerbki.

5/5 - (7 votes)

Akumulatory Centra – Polski producent akumulatorów

Poprzedni

Ładowarki do samochodów elektrycznych – jak wybrać model do domu?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady