Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?

Jak tylko robi się cieplejsza pogoda pierwsze motocykle wyjeżdżają na drogi. Nim jednak ruszysz w trasę warto jest dokonać przeglądu technicznego.

Bezpieczny i sprawny motocykl

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi cyklicznie przechodzić badania oraz przeglądy, które wykażą, że jego stan jest wystarczający by dopuścić go do ruchu. Od tego zależy bezpieczeństwo używtkonika oraz osób znajdujących się w pobliżu.

Pilnowanie tej kwestii leży w obowiązkach kierowcy. Warto jest pamiętać o cykliczności testów pojazdu, one dają najrzetelniejszy obraz.

W przypadku motocyklów większość z nich przez okres zimowy jest wyłączona z ruchu i czeka na cieplejsze dni pod domem lub w garażu. Nawet w sytuacji, kiedy zapewniamy im najlepsze warunki, długi okres spoczynku może wpłynąć na ich stan, dlatego przeglądy warto w tym przypadku robić przed sezonem.

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie profesjonalnie ocenić stanu pojazdu. Konieczne będzie podjechanie do warsztatu, w którym dokonywane są przeglądy. Po skończonym badaniu otrzymamy dokument poświadczający, iż motocykl jest gotowy na nowy sezon. Możesz ruszać nim w drogę po świecie!

W sytuacji kiedy kupujemy nowy jednoślad z salonu jego stan pozwala na to by przegląd był wykonany dopiero przed upływem trzeciego roku od rejestracji. Kolejny przeprowadzamy za dwa lata, a każdy ponowny już co rok. Jeżeli nasza maszyna miała wcześniejszego właściciela, naszym obowiązkiem jest badanie techniczne coroczne, najlepiej przed sezonem letnim.

Co wchodzi w skład badania technicznego motocykla?

Badanie techniczne motocykla zawiera w sobie kilka obowiązkowych czynności, które mają sprawdzić pojazd pod kątem jego pracy. Mechanicy dokładnie oglądają: silnik oraz obserwują jego działanie, opony, bieżniki, amortyzatory, układ hamulcowy, kierowniczy oraz oświetlenie. W ramach badania dokonuje się kontroli emisji spalin oraz poziomu głośności wydechu.

Ponadto porównuje się numer seryjny z dokumentami w celu identyfikacji oraz poświadczenia legalności zakupu. Dokumentacja pod koniec badania uzupełniana jest o wyniki z przeglądu, które automatycznie zapisywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

W przypadku kiedy mechanicy wykryją błąd w funkcjonowaniu motoru bądź usterkę, która może mieć wpływ na jego pracę w obowiązku kierowcy leży dokonanie naprawy oraz ponowne wstawienie się na przegląd. Dopiero kiedy stan pojazdu nie będzie budził żadnych zastrzeżeń zostanie podpisany przegląd.

Pamiętaj, że za brak aktualnego przeglądu w razie kontroli przewidziane są kary pieniężne. Zakaz poruszania się bez przeglądu obejmuje motory o każdej pojemności. Odwiedź stronę https://www.wowpolisa.pl/p/przeglad-motocykla-w-2023-e28093-ile-kosztuje-jak-wyglada/50.html żeby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Ubezpieczenie motocykla

Musimy mieć świadomość, że nawet regularne przeglądy nie zabezpieczą nas przed każda sytuacją, w której nasz pojazd może doznać awarii. Jest to maszyna, której naprawa oraz części wymienne potrafią bardzo dużo kosztować. Warto zabezpieczyć się przed takimi wypadkami kupując ubezpieczenie do motocykla.

W zależności od tego jak bardzo będziemy chcieli mieć rozbudowaną usługę tym jej koszty pójdą w górę. Jeżeli chcesz znaleźć najlepszą z możliwych opcji na rynku porównaj różne dostępne polisy i wybierz dogodną dla siebie.

Mowa tu o dodatkowym ubezpieczeniu. Pamiętaj, że podstawowe ubezpieczenie OC kierowca musi regularnie opłacać.

Każdy pojazd mechaniczny warto jest ubezpieczyć, nawet łatwy w obsłudze skuter. Jeżeli chcesz go zabezpieczyć zobacz także https://www.wowpolisa.pl/p/ubezpieczenie-skutera/41.html.

Oceń ten post post

Kursy prawa jazdy w Krakowie

Poprzedni

Info-Car: Twoje źródło informacji o prawie jazdy i rejestracji pojazdów

Następny

Zobacz także

Więcej 2 kółka