Przelicznik KW na KM

Jeśli chodzi o moc silnika mierzoną w kilowatach, wielu kierowców jest zdezorientowanych. Jednostką mocy silnika spalinowego są konie mechaniczne (KM). Przelicznik KW na KM – sprawdź dlaczego trzeba przeliczać. W niektórych dokumentach można spotkać się z (KW) kilowatami. Wydawałoby się, że konie mechaniczne bardziej odpowiadają definiowaniu mocy silnika, to jednak jednostką znormalizowaną w odniesieniu do wszystkich maszyn jest wat (W). Dla silników spalinowych jednostka wat jest podniesiona do 3 potęgi tzn. kilowatów (KW) a jeden kilowat to 1000 W.

Przelicznik KW na KM

  Faktem jest, że u zarania przemysłu motoryzacyjnego, aby jakoś skorelować moc nowych silników, wprowadzono jednostkę koni mechanicznych KM. Nie była ona jednak dokładna i istniało kilka jej definicji. W mentalności ludzkiej koń mechaniczny jest bardzo zakorzeniony, dlatego pojawiła się konieczność dokonywania przeliczenia urzędowych kilowatów na konie mechaniczne.

Zobacz również >> Monitoring GPS jako zabezpieczenie przed kradzieżą auta

  Wraz z wprowadzeniem znormalizowanego układu jednostek miar (SI), który wymaga wyrażenia mocy silnika w kilowatach, we wszystkich formalnych dokumentach przy podawaniu mocy silników elektrycznych i spalinowych obowiązują kilowaty, zamiast konie mechaniczne. Głównie ma to odniesienie do świadectwa homologacji, książki gwarancyjnej, dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz kart rejestracyjnych. Może to być jednak uciążliwe w sytuacji, gdy powszechnie moc pojazdów podawana jest w KM, czyli koniach mechanicznych.

Przelicznik km na kw – dlaczego trzeba stosować?

 Takie jest oficjalne nazewnictwo, jednak kierowcy i niektóre opisy nadal używają określenia konie mechaniczne. Właśnie, dlatego trzeba stosować przelicznik KW na KM oraz na odwrót. Większość ludzi radzi sobie z takimi działaniami, dostępne są również kalkulatory internetowe, które wykonają to po wpisaniu odpowiednich danych. To, co trzeba wiedzieć – stosunek obu jednostek mocy to znaczy:

  • 1 KM to 0,7355 KW (0,74) przy obliczaniu mocy silnika
  • 1 KW to 1,3596 KM (1,36) przy obliczaniu mocy silnika

  Dokładnie ujmując to działanie, aby zamienić konie mechaniczne na kilowaty należy pomnożyć ilość koni mechanicznych przez 0,74, natomiast odwrotnie stosując przelicznik kilowatów na konie mechaniczne należy pomnożyć ilość kilowatów przez 1,36.

Czytaj również >> Części po VIN – Wyszukiwanie części zamiennych

  Wskazane wartości dla koni mechanicznych i kilowatów stanowią liczbę szacunkową. Kalkulator mocy: KW na KM przelicznik mocy silnika z ośmioma cyframi po przecinku stałby się niepotrzebnie kłopotliwy.

Jak się dowiedzieć KW to ile będzie KM?

Przelicznik KW na KM wzór posiada prosty, stosując oczywiście liczby zaokrąglone po przecinku.  

P(KM) = P(kW) / 0.73549875

Klasyczna definicja mocy – jak przekonwertować kW na KM?

Jeden kilowat to 1,35962 KM, dlatego, aby przeliczyć, wystarczy pomnożyć liczbę kW przez 1,36 i uzyskać moc silnika w kilowatach.

Przykład: 100 kW x 1,36 = około 136 KM

Aby dowiedzieć się ile koni mechanicznych KM ma dany samochód trzeba tylko wartość kW podstawić do podanego wzoru.

Przykład wykonania przeliczenia KW na KM

Jak już wiadomo, dla przeliczenia KW na KM trzeba uzyskać między nimi zależność, to znaczy: 1KW = 1,36 KM

Mając już taką wiedzę, należy dokonać przeliczenia mocy silnika z jednej jednostki na drugą.

Przykład: 130 KW x 1,36 = 176,8 KM.

Przykład wykonania przeliczenia KM na KW

W tym przypadku zachodzi następująca zależność: 1KM = 0,74KW

Wykonanie przeliczenia dla kolejnych jednostek mocy.

Przykład: 180 KM x 0,74 = 133,2 KW.

  Nie wszyscy mają ochotę na wykonywanie takich działań, preferują nowoczesne technologie, dlatego specjalnie dla nich opracowano przeliczniki online. Można je wykonać na komputerze lub na smartfonie.

Czytaj również >> Światła pozycyjne a mijania – Kiedy i jak używać świateł w samochodzie?

4.9/5 - (19 votes)

Na co zwrócić uwagę przed wyruszeniem w podróż?

Poprzedni

Linia akumulatorów Uruchom® Kamper

Następny

Zobacz także

Więcej Porady