Jak przygotować samochód na podróż po Europie?

Podróż samochodowa po Europie może być niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Warto jednak pamiętać, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie to tak długiej trasy, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Mowa tutaj zarówno o bliższych kierunkach, takich jak Niemcy czy Czechy, jak i bardzo popularnych destynacjach turystycznych, jak chociażby Słowenia. Jak zatem przygotować samochód na podróż po Europie? Zapraszamy do lektury!

Zadbaj o odpowiednią winietę 

Rzeczą, o której wielu kierowców zapomina, są winiety. Mowa tutaj o dowodzie uiszczenia opłaty za przejazd autostradami lub drogami ekspresowymi, które obowiązują w wielu krajach Europy. Obecnie coraz częściej honorowane są winiety elektroniczne — tak jest np. w przypadku Słowenii. Jej brak może skutkować dotkliwymi mandatami w wysokości nawet 800 EUR. 

Jeśli więc chcesz się zawczasu właściwie przygotować, sprawdź winieta dla Słowenia – vignetteslovenia.si, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat i zapoznasz się ze szczegółową ofertą. Winieta to jednak niejedyna rzecz, o której należy pamiętać, przygotowując się do podróży samochodowej po Europie. 

Przegląd techniczny 

Przed rozpoczęciem podróży koniecznie przeprowadź dokładny przegląd techniczny pojazdu. Skoncentruj się na sprawdzeniu stanu opon, układu hamulcowego, systemu chłodzenia, układu napędowego i zawieszenia. Upewnij się też, że wszystkie niezbędne naprawy zostały wcześniej prawidłowo wykonane. 

Jeśli nie posiadasz takich umiejętności praktycznych — skorzystaj z usług renomowanego mechanika samochodowego. Pozwoli Ci to uniknąć wielu nieprzewidzianych awarii w trakcie podróży. Regularne serwisowanie jest szczególnie istotne — należy to robić zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdź zatem poziom oleju silnikowego, płynów chłodzących, płynu hamulcowego itd. O to wszystko trzeba zadbać przed wyruszeniem w drogę. 

Opony, dokumentacja i ubezpieczenie

Przed wyruszeniem w wymarzoną podróż do Słowenii lub jakiegokolwiek innego kraju Europy, upewnij się, że opony Twojego auta są w doskonałym stanie i że wytrzymają jazdę w różnych warunkach atmosferycznych. Szczególnie ważna jest głębokość bieżnika, a także ciśnienie powietrza. 

Kolejnym krokiem jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa, zielona karta ubezpieczeniowa czy odpowiednie dokumenty tożsamości, jak np. paszport lub dowód osobisty. Przed podróżą warto skontaktować się z ubezpieczycielem, aby zweryfikować czy na pewno obejmuje ono zagraniczne podróże. 

Wyposażenie awaryjne 

Pamiętaj, aby przygotować zestaw niezbędnego wyposażenia awaryjnego. Mowa tutaj zwłaszcza o trójkącie ostrzegawczym, kamizelce odblaskowej, gaśnicy, apteczce pierwszej pomocy, kablach do rozruchu akumulatora, zapasowych żarówkach i nie tylko. Ważne będą też narzędzia, takie jak chociażby pompka do opon, klucze do kół itd. 

Koniecznie zainstaluj też wszelkie odpowiednie aplikacje, które pomogą w nawigacji. W razie potrzeby warto również wyposażyć się w tradycyjne mapy drogowe. Przed wyjazdem sprawdź warunki atmosferyczne na drodze — przygotuj się na śnieg, upał, deszcz czy silny wiatr. Zabierz ze sobą odpowiednią odzież i okulary przeciwsłoneczne, a także zaplanuj trasę — weź pod uwagę, które odcinki drogi są płatne i zweryfikuj ograniczenia prędkości i inne przepisy drogowe obowiązujące w danym miejscu. 

Akumulator i inne drobiazgi 

Podczas długiej podróży samochodowej mogą nas czekać różne nieprzewidziane sytuacje. Zdarzyć się może, że po dłuższym postoju samochód po prostu nie będzie chciał odpalić. Jest to popularny problem, który wynika np. z korzystania z radia i klimatyzacji jednocześnie podczas postoju. Kluczowe jest sprawdzanie stanu baterii akumulatora. 

Dobrze jest też zweryfikować zawczasu stan wycieraczek i zainwestować w kilka drobiazgów, które umilą podróż. Mowa tutaj np. o słuchawkach bezprzewodowych, które pozwolą pasażerom raczyć się ulubioną muzyką czy audiobookami bez rozpraszania uwagi kierowcy. Warto też wyposażyć się w latarkę, odpowiednią ilość napojów i jedzenia, lodówkę turystyczną i inne przydatne gadżety. 

Wycieczka samochodem po Europie może być jedną z najwspanialszych przygód w życiu, ale należy się do niej w prawidłowy sposób przygotować. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wakacje miną pod znakiem niepotrzebnego stresu. Dokładne sprawdzenie auta od strony technicznej, to w takiej sytuacji absolutna konieczność. 

5/5 - (1 vote)

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Poprzedni

Co musisz wiedzieć o autach dostawczych przez zakupem?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka