Motocykl zimą - czyli jak się przystosować do złych warunków

Zimowe miesiące w naszym klimacie to trudny okres dla motocyklistów. Niskie temperatury i śliskie nawierzchnie wymagają znacznie lepszego przygotowania i wiedzy, pozwalającej na uniknięcie zagrożeń. Dla tych, którzy się nie boją, przygotowaliśmy ten poradnik. 

Motocykl zimą – jak się przygotować?

Przygotowanie do jazdy motocyklem zimą warto rozpocząć od siebie samego. Przyda się zmiana nastawienia – zdecydowanie zima to nie najlepszy okres na gwałtowne manewry, przyspieszanie czy popisywanie się możliwościami maszyny. W zimie trzeba o wiele bardziej przewidywać swoje, jak i innych ruchy, hamować z wyprzedzeniem i wyczuwać intencje innych kierowców. Tylko z takim nastawieniem warto wyjeżdżać na drogi. Wiele elementów, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa – tunele czy strumienie pod jezdnią mogą okazać się przyczyną oblodzonej nawierzchni, tak niebezpiecznej dla dwukołowców. Wszystkie kałuże i miejsce, którymi przepływa woda, w zimie mogą oznaczać kłopoty. 

Chcąc ujarzmiać motocykl zimą, warto wcześniej praktykować w zacisznym miejscu – hamowanie czy wchodzenie w zakręty stają się zimą na tyle niebezpieczne, że nie możemy pozwolić sobie na ich naukę gdy będziemy na drodze. Podczas treningów warto przede wszystkim skupiać się na płynności i stopniowym manewrowaniu. To również świetna okazja do nabrania pewności siebie – co jest niezwykle ważne, ponieważ spięty kierowca nie jest w stanie odpowiednio wykonywać manewry. 

Odpowiednie ubranie na motocykl zimą

Jazda motorem zimą to nie tylko umiejętności techniczne. Tym, co doskwiera motocyklistom, jest przeraźliwe zimno – jest ono nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również utrudnia koncentrację i ogranicza ruchy. Wbrew pozorom dla zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej swojemu ciału nie trzeba bardzo drogich ubrań – bielizna termoaktywna plus ubranie „na cebulkę” świetnie zda egzamin – pod warunkiem, że na wierzch założymy kurtkę przeciwwiatrową (najlepiej z membraną), lub przeciwdeszczową. 

Istotna jest również osłona szyi – o tej części zazwyczaj nie myślimy latem, ale w ziemi to szczególnie newralgiczny punkt. Doskonale sprawdzi się tu kominiarka, która jest bardzo wygodna i skutecznie chroni gardło przed przewianiem. Warto zadbać też o stopy, które zazwyczaj szybko marzną – wysokie buty i grube, lub termoaktywne skarpety powinny zapewnić im komfort. 

Niezbędnik motocyklisty – 8 rzeczy które warto mieć pod ręką

Zima to również okres, gdy dociera do nas znacznie mniej światła słonecznego i większą ilość czasu spędzamy po zmroku. Z tego względu tak istotny jest stan szybki w kasku – porysowana będzie przyczyniała się do oślepiania za każdym razem, gdy będziemy narażeni na reflektory samochodu. Dlatego, jeśli jej stan pozostawia wiele do życzenia, należy bezwarunkowo ją wymienić. By zapobiec parowaniu na skutek różnicy temperatur, niezbędny jest pin lock w sprayu lub fizyczny, zamontowany do kasku. 

Motocykl zimą – przygotowanie maszyny 

Eksploatując motocykl zimą, powinno się wykonać kilka niewielkich modyfikacji. Z racji niższych temperatur dotychczas stosowany olej może nadmiernie gęstnieć, nie zapewniając odpowiedniej ochrony zaraz po uruchomieniu silnika.

Inny istotny element, mający wpływ na bezpieczeństwo zimą to opony. Stare mają tendencję do twardnienia, podobnie działają niskie temperatury. Połączenie tych obu czynników sprawia, że gumy są bardzo twarde, a przez to podatne na wpadanie w poślizg. Dlatego, jeśli chcesz jeździć zimą, musisz zadbać o to, by ogumienie nie było zbyt stare. 

5/5 - (2 votes)

Dlaczego coraz mniej osób zdobywa prawo jazdy?

Poprzedni

Serwis motocykla w czasie kwarantanny

Następny

Zobacz także

Więcej Porady