Ubezpieczenia komunikacyjne dla kierowców

Ubezpieczenia komunikacyjne chronią posiadaczy pojazdów w razie wystąpienia wypadku lub w innych nieprzewidzianych sytuacjach. Wyróżnimy tutaj zarówno obowiązkowe jak i dobrowolne polisy ubezpieczeniowe. Mają one różny zakres i dotyczą innych sytuacji w ruchu drogowym, jak również tych związanych z użytkowaniem pojazdu. Warto wiedzieć, które z nich są niezbędne, oraz jaki zakres oferują dodatkowe polisy ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie komunikacyjne- rodzaje

Do kategorii ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczymy wszystkie polisy, które mają znaczenie zarówno dla właściciela pojazdu jak i kierowcy. Jeśli chodzi o dokładną specyfikację tego typu ubezpieczeń majątkowych, to prezentują się one następująco. Do kategorii tych ubezpieczeń zaliczyć możemy:

  • ubezpieczenie OC,
  • ubezpieczenie AC autocasco,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie Assistance.

Wszystkie z nich odpowiednio chronią i zabezpieczają właścicieli oraz kierowców korzystających z danych pojazdów. W zależności od wybranego rodzaju chronią zarówno przed skutkami danych wydarzeń, jak również są niezbędne podczas awarii samochodu. Nie wszystkie z nich są jednak obowiązkowe.

Zobacz także >> https://emoto.com.pl/leasing-samochodu-dostawczego/

Do kategorii ubezpieczeń obowiązkowych zaliczyć możemy ubezpieczenie OC. Jest ono niezbędne w przypadku posiadania pojazdu, a za brak aktualnej polisy grożą wysokie kary pieniężne. Z kolei dobrowolne zapewniają dodatkowe świadczenia w ściśle określonym zakresie, takie jak na przykład ubezpieczenie AC, ubezpieczenie Assistance czy NNW.

Ubezpieczenie OC- obowiązkowa polisa dla każdego właściciela samochodu

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Każdy właściciel samochodu najpóźniej w momencie rejestracji pojazdu musi wykupić obowiązkową polisę OC. Jest to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, które należy bezwzględnie posiadać w przypadku zakupu dowolnego pojazdu mechanicznego. Jej kwota obliczana jest na cały rok, jednak istnieje możliwość rozdzielenia jej na raty. Polisa ta jest zabezpieczeniem finansowym w razie wystąpienia jakiejkolwiek szkody w ruchu drogowym ale nie tylko. Dotyczy ona również zdrowia oraz życia osób poszkodowanych.

Ubezpieczenie AC- dobrowolna polisa dla właścicieli pojazdów

Ubezpieczenie AC należy do kategorii ubezpieczeń nieobowiązkowych. Jego posiadanie jest dobrowolne. Jego posiadanie chroni przed sytuacjami niekorzystnymi dla właściciela auta, takimi jak zniszczenie pojazdu czy jego kradzież. Niemniej jednak zakres ochrony jest ściśle uzależniony od tego zawartego w umowie ubezpieczeniowej. Możemy uzyskać tutaj różną pomoc finansową, na przykład w razie zderzenia z innym pojazdem czy też pożarem. Należy jednak odpowiednio dopasować zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb, ponieważ na rynku ubezpieczeń znajdziemy różne warunki polisy i świadczoną w ramach nich pomoc.

Ubezpieczenie samochodu- jakie wybrać?

Ubezpieczenie samochodu ma duże znaczenie nie tylko ze względu na obowiązujące nas kwestie prawne. To ważne, bowiem posiadanie odpowiedniej polisy może uchronić nas przed często nieprzyjemnymi skutkami różnych zdarzeń, z którymi możemy mieć do czynienia. Dlatego też oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC warto zdecydować się na zakup dodatkowego świadczenia w postaci polisy AC, które w razie sytuacji uchroni Cię przed stratą finansową związaną z kradzieżą czy uszkodzeniem auta. To bardzo korzystne rozwiązanie dla tych kierowców, którzy nie chcą martwić się sytuacjami związanymi z wypadkami czy innymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Jednak zakup dodatkowego ubezpieczenia wiąże się z wyższymi kosztami związanymi z utrzymaniem auta. Dlatego też każdy przypadek warto rozważyć indywidualnie, zgodnie z oczekiwaniami jego właściciela.

Oceń ten post post

Dlaczego warto zmienić zawieszenie na gwintowane?

Poprzedni

Jaki wiek jest najlepszy na naukę przepisów o ruchu drogowym

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4