Prostowanie felg stalowych aluminiowych

Prostowanie felg – Czy warto naprawiać uszkodzone felgi? Takie pytanie zadaje sobie wiele właścicieli samochodów. Jest to dość trudna decyzja, gdyż każda naprawa może skończyć się niepowodzeniem. Z drugiej jednak strony zakup nowego produktu to spory wydatek. Jednak są warsztaty które wykonują prostowanie felg.

Prostowanie felg-Jak to zatem wygląda?

 

Naprawa felg samemu nie wiąże się z niczym dobrym. Kiedy już się na nią decydujemy, należy postawić na fachowców, którzy zostali sprawdzeni przez innych kierowców. Należy upewnić się, czy serwis, z którego usług zamierzamy skorzystać, jest zaufany i warto zdecydować się na jego usługi. Większość profesjonalistów będzie mogła pochwalić się certyfikatami, które potwierdzą jakość ich pracy.

Nie możemy także zapomnieć, że uszkodzenia felg wymagają specjalistycznego sprzętu. Urządzenia, takie jak prostownic do felg to spory wydatek, którym mogą pochwalić się jedynie niektóre zakłady. Nie są to tanie urządzenie, dlatego sama usługa również nie będzie do nich należała.

Nie naprawiajmy za wszelką cenę

Na samym starcie fachowiec musi określić, czy dana felga nadaje się do renowacji. Jeśli stwierdzi, że nie, nie należy nalegać czy naciskać. W niektórych wypadkach znacznie lepiej zainwestować w nowy model, który zapewni nam bezpieczeństwo.

Samo uszkodzenie obręczy jest pierwszą ingerencją w jej specyficzną strukturę. Ich odnowa ma skutkować przywróceniem pierwotnego kształtu. Nie możemy jednak zapomnieć, że każde oddziaływanie na konstrukcję, powoduje jej osłabienie.

Co się z tym wiąże?

Większe ryzyko awarii, która będzie skutkowała powrotem do punktu wyjścia. Zatem nie ma co się oszukiwać, naprawa tańszych modeli raczej nie ma żadnego sensu. Inaczej jednak wygląda to z egzemplarzami klasy premium, które cechuje większa trwałość.

Kiedy lepiej zdecydować się na nowe felgi?

Jest kilka rzeczy, których nie należy naprawiać. Zaliczamy do nich:

  • Skrzywione osie,
  • Pęknięte ramiona czy szprychy,
  • Stosunkowo głębokie rysy na powierzchni,
  • Uszkodzenia, które skutkowały odchyleniem od osi o ponad 1 mm.

Naprawa aluminiowych oraz stalowych felg przy wyżej wymienionych defektach nie ma żadnego sensu, gdyż po prostu się nie opłaca. Nie jest również bezpieczna.

Na czym polega prostowanie felg?

Prostowanie polega na przywróceniu obręczy takiego kształtu, jaki miała po wyjeździe z fabryki. Ma to skutkować przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania. Używa się do tego sprzętu, który poprzez elastyczność stopów, z których wytwarzane są felgi, jest w stanie zniwelować odkształcenia. Prostowanie felg wygląda inaczej w przypadku aluminium, jak i stali. Niekiedy praca się nie powiedzie i niektóre egzemplarze nie będą nadawały się do następnego użycia.

Prostowanie felg stalowych

Według szacunków nawet 90 procent wszystkich napraw stalowych felg spowodowane jest wygięciem od samego najechania na dziurę. Do samego prostowania dochodzi bez większego rozgrzewania, z pomocą specjalnego sprzętu. Kiedy jednak mamy do czynienia z większymi uszkodzeniami, bardzo możliwe, że naprawa albo będzie niemożliwe, albo zbyt droga.

Prostowanie felg aluminiowych

W tym przypadku mamy do czynienia z nieco bardziej skomplikowanym procesem. Felgi aluminiowe możemy poddać toczeniu, spawaniu lub prostowanie. Wszystko jest jednak zależne od konkretnego uszkodzenia. Aby obręcz nie uległa całkowitemu zniszczeniu, konieczne jest podgrzanie. To, czy cały proces będzie opłacalny, jest zależne od danego modelu samochodu. Kiedy mówimy o felgach wyższej jakości, w większości wypadków warto próbować. Tańsze modele najczęściej wykonane są ze stopu niskiej jakości, dlatego mocno się wyginają.

Prostowanie felg cena

Ceny renowacji felgi mogą być różne i zależeć od stopnia uszkodzenia felgi, jednak średnia cena to około 50-80 zł za naprawę uszkodzonej felgi, do tego dochodzi koszt malowania jednej sztuki około 100-200 zł. Prostowanie felg to cena za sztukę między 150-280 zł, co za komplet daje nam koszt na poziomie około 600-1000 zł, przy cenie za nowe felgi oscylującej między 1500-2000 i więcej za komplet, cena prostowania felg wydaje się być atrakcyjna.

Zobacz także >>  https://emoto.com.pl/elektronarzedzia-bez-ktorych-nie-mozna-sie-obyc

5/5 - (24 votes)

Giełda samochodowa w Berlinie

Poprzedni

Seriale Netflix – 8 wciągających seriali Netflixa

Następny

Zobacz także

Więcej Porady