Dezynfekcja samochodu

Samochód osobowy jest obecnie najbardziej bezpiecznym środkiem transportu na większe odległości, ponieważ zapewnia skuteczną izolację. Pod warunkiem oczywiście, iż sam jesteś wolny od grzybów, bakterii i wirusów. Poniżej prezentujemy najbardziej skuteczne i najłatwiejsze sposoby na zdezynfekowane samochodu.  

Dezynfekcja samochodu – Granicą czasową są trzy dni

Właściciele aut znajdują się obecnie a korzystnej sytuacji. W przeciwieństwie do grzybów i bakterii, wirusy bardzo szybko giną na świeżym powietrzu. Najnowsze badania przeprowadzone chociażby przez badaczy Narodowych Instytutów Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, jak i naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazały, iż mogą one przeżyć od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Czas będzie zależny od warunków, w których przebywają. 

Najkrócej, bowiem do trzech godzin, żyją w ślinie wykasływanej przez ludzi albo w kropelkach wody. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, gdyż tego rodzaju cząsteczki są bardzo lekkie i potrafią utrzymywać się w powietrzu albo krążyć w układzie chłodzenia (jeżeli nie jest on wyposażony w odpowiednie filtry HEPA) przez parę godzin. 

Badania pokazały, iż wirusy będą w stanie przeżyć do 24 godzin na powierzchniach kartonowych i papierowych. Jeszcze dłużej, bowiem aż do kilku dni wirusy są w stanie przetrwać na gładkich powierzchniach z tworzyw sztucznych i ze stali. Właśnie z tego rodzaju materiałów wykonuje się wnętrza pojazdów. 

Kwarantanna w wypadku samochodów także ma sens

Jeżeli dezynfekcja samochodu ma być przeprowadzona w przypadku auta do własnej dyspozycji, najłatwiejszym sposobem będzie pozostawienie go na kilka dni bez dostępu innych osób. Z pewnością przebywanie w nim po dłuższej przerwie jest bezpieczniejsze, niemniej przeżywalność wirusów może się znacząco różnić w zależności od ich typu, jak i od panujących warunków, przykładowo temperatury i wilgotności. W środowisku optymalnym, to jest suchym i chłodnym, niektóre mogą przeżyć nawet do 28 dni. Na szczęście taka sytuacja nie dotyczy tych najgroźniejszych wirusów, które według obecnie przeprowadzanych badań umierają już po 2-3 dniach. 

Mycie elementów wnętrza auta to doskonały pomysł 

Najwyższe będzie ryzyko, iż skazimy samodzielnie nasze auto. Zatem w każdym, nawet swoim samochodzie trzeba w sposób regularny czyścić powierzchnie, których często się dotyka: przyciski na konsoli, dźwigienki znajdujące się przy kierownicy, drążek zmiany biegów, kierownice, drzwi i klamki bagażnika. Taka dezynfekcja klimatyzacji samochodowej może zostać przeprowadzona z użyciem różnych środków chemicznych, część spośród nich można wykonać zupełnie samodzielnie. Przykładowo alkohol etylowy jest dostępny na stacjach benzynowych, w aptekach i w sklepach. Także nadtlenek wodoru nazywany potocznie wodą utlenioną możemy nabyć w każdej z aptek.  

Czym skutecznie dezynfekować auto?

Skuteczne będą nie tylko preparaty medyczne służące do dezynfekcji, ale i roztwory alkoholu etylowego (o zawartości takiej substancji przynajmniej na poziomie 62-71 procent), roztwór wody utlenionej (0,5 procenta) lub podchlorynu sodu, mającego stężenie 0,1 procenta (używanego chociażby do dezynfekowania wody w basenach). Spośród powyżej wymienionych, najbezpieczniejszy i najbardziej neutralny dla tworzyw sztucznych i dla naszych rąk będzie spirytus. 

Jeżeli już prać tapicerkę to w temperaturze 60 stopni C

Zabójcza dla wirusów jest także temperatura, ale wówczas, gdy przekroczy 56 stopni Celsjusza, zatem oczekiwanie na upały lub podkręcania klimatyzacji nie ma zupełnie sensu. Jeżeli można zdjąć tapicerkę, najlepiej będzie wyprać ją minimum w temperaturze 60 stopni Celsjusza.  Pamiętajmy również aby wykonywać coroczny serwis klimatyzacji samochodowej.

4.8/5 - (6 votes)

Wymiana opon – dlaczego jest taka ważna?

Poprzedni

BMW elektryczne – to kolejna marka inwestująca w „zielone” auta

Następny

Zobacz także

Więcej Porady