Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC samochodu

Zakup ubezpieczenia OC to przykra konieczność dla szerokiego grona kierowców. Mimo że polisa chroni nas przed poniesieniem zdecydowanie większych kosztów w razie spowodowania przez nas szkód, a kary za nieposiadanie aktualnego ubezpieczenia sięga 4 tys. złotych, to wciąż jego zakup jest wydatkiem mocno obciążającym domowy budżet. Jak więc kupić najtańsze ubezpieczenie OC samochodu?

Szukaj oszczędności na OC jeszcze przed zakupem auta

O tym, że ubezpieczenie OC nie jest tanią sprawą, przekonują się głównie młodzi, mniej doświadczeni, kierowcy. To właśnie oni statystycznie płacą najwięcej za ubezpieczenie swojego pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce ubezpieczenie komunikacyjne wykupuje się na samochód, a nie na kierowcę.

Dlatego też warto zadbać o niższe OC jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego samochodu, ponieważ jego wiek, stan oraz wielkość i moc silnika, również mają ogromny wpływ na końcową cenę, którą przyjdzie nam zapłacić za wykupienie polisy OC.

Warto równie zastanowić się, czy to koniecznie my musimy być „wbici w dowód” jako właściciele pojazdu.

Pomyśl o tym, aby zarejestrować pojazd wspólnie z członkiem rodziny, który posiada w towarzystwie ubezpieczeniowym zniżki na OC.

Musisz jednak pamiętać, że w razie wypadku, nawet jeżeli to Ty go spowodujesz, oboje stracicie uzyskane u ubezpieczyciela zniżki.

Porównuj oferty

Szukając najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego, wykorzystaj kalkulator OC.

Pozwoli Ci to na łatwe sprawdzenie i porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych i dobranie odpowiedniej dla siebie.

Porównywarka OC pozwoli Ci nie tylko na to, aby porównać ceny ubezpieczenia, ale również jego zakres. Czasem za kilka lub kilkanaście złotych więcej możemy otrzymać lepsze warunki dodatkowego ubezpieczenia NNW, lub nawet pakiet microAC jeżeli trafimy akurat na dobrą promocję ubezpieczyciela.

Przed przedłużeniem aktualnej polisy – sprawdź inne towarzystwa ubezpieczeniowe

Jeżeli nie kupujemy nowej polisy, na przykład w przypadku świeżo zakupionego pojazdu, ale odnawiamy ją w kolejnych latach jego użytkowania, to często popełniamy błąd, jakim jest przedłużenie aktualnej polisy OC.

Dzieje się tak dlatego, że jest to wygodne rozwiązanie, które oszczędza nasz czas. Po prostu opłacamy przysłany przez ubezpieczyciela druczek i mamy z głowy problem OC na czas trwania kolejnego okresu rozliczeniowego.

Przed dokonaniem płatności koniecznie sprawdź OC w internecie. Może okazać się bowiem, że oferta przedłużenia, którą otrzymałeś od Twojego aktualnego ubezpieczyciela, wcale nie jest najkorzystniejszą dostępną aktualnie na rynku.

Twój agent ubezpieczeniowy nie musi być Twoim przyjacielem

Podobnie sprawa wygląda przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych ze sprawdzonym agentem z którym „znamy się” od dawna.

W tym wypadku również musimy być ostrożni. Możliwe, że agent ubezpieczeniowy, z którego usług chcemy skorzystać, nie ma w swoim portfolio ofert wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce.

Agent najzwyczajniej w świecie może również kierować się własnym interesem, przedstawiając Ci jedynie te oferty ubezpieczenia, które przyniosą mu najwyższy zysk z prowizji, a nie te, które faktycznie są najkorzystniejsze dla Ciebie.

Pamiętaj więc o tym, aby również w tym wypadku sprawdzić proponowaną Ci polisę w internecie.

Nie płać na raty

Ostatnią radą jest to, abyś nie rozkładał płatności za polisę na raty.

Z reguły nie jest to opłacalne rozwiązanie, a rozłożenie płatności np. na 4 kwartalne raty może kosztować Cię nawet kilkaset złotych więcej.

Konieczność opłacenia polisy OC nie jest wydarzeniem losowym – wiesz w końcu dokładnie kiedy kończy Ci się aktualne ubezpieczenie i ile mniej więcej będziesz musiał zapłacić za jego przedłużenie.

Możesz więc systematycznie odkładać, aby uzbierać całą wymaganą kwotę i opłacić polisę dokonując jednorazowej płatności.

5/5 - (3 votes)

W jakiej technologii kupić akumulator do skutera?

Poprzedni

Potrzebny akumulator? Uruchom.com Poznań to najlepszy wybór!

Następny

Zobacz także

Więcej Porady