rynek samochodów używanych

Pandemia koronawirusa zmieniła sposób naszego funkcjonowania w wielu aspektach. Od kilkunastu miesięcy musimy przyzwyczajać się do nowych realiów a jednocześnie mierzyć się ze skutkami ogólnoświatowego kryzysu. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to branży samochodowej – przecież zapotrzebowanie na auta się nie zmienia a ludzie jakoś muszą się przemieszczać. Okazuje się jednak, że nawet w tym sektorze gospodarki pojawiły się pewne trudności, które wpłynęły na całokształt rynku samochodowego.

Spadek popytu na nowe samochody

Spadek ten jest niemal oczywistym skutkiem pandemii koronawirusa. Ludzie nie chcą kupować nowych samochodów, gdyż zdają sobie sprawę, że w dobie kryzysu utrata stałych dochodów jest całkiem realna a znalezienie nowej pracy może być sporym problemem. Ponadto, potencjalni klienci boją się odwiedzać salony samochodowe w obawie przed zakażeniem. W przypadku samochodów używanych sytuacja wygląda bardzo podobnie, jednak tutaj negatywne skutki koronawirusa dość szybko przeradzają się w rozwój rynku wtórnego.

Z obu rozwiązań, zdecydowanie lepiej broni się rynek samochodów używanych. Świadczy o tym fakt, iż liczba rejestrowanych samochodów używanych spadła w kwietniu tylko o 37,0% r./r., podczas gdy w przypadku aut salonowych odnotowano spadek aż o 82,3%. Z kolei w maju rejestracje samochodów używanych wzrosły o 6,5%, natomiast rejestracje pojazdów z drugiej grupy nadal pozostawały na niższym poziomie.

Pandemia koronawirusa sprawiła zatem, że ludzie chętniej zwrócili się w stronę pojazdów używanych, a co za tym idzie, zaczęli się bardziej interesować bezpiecznym zakupem samochodów pochodzących zarówno od polskich właścicieli, jak i tych z importu. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się strony internetowe umożliwiające uzyskanie pełnego raportu VIN, takie jak www.carvertical.com/pl.

Zakup samochodu przez Inernet? To możliwe!

Pandemia koronawirusa sprawiła, że dystans społeczny powoli staje się dla ludzi czymś coraz bardziej normalnym. Spora część społeczeństwa całkowicie zrezygnowała z zakupów w sklepach stacjonarnych i korzysta wyłącznie z asortymentu dostępnego przez Internet. Większą popularnością cieszą się również zakupy samochodów w sieci. Co prawda, daleko im do popularności e-zakupów spożywczych, ale można zaobserwować tendencję wzrostową w tym aspekcie.

Zobacz także >> https://emoto.com.pl/czesci-samochodowe/

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim całodobowa dostępność samochodów, co sprawia, że możemy na spokojnie się zastanowić i podjąć decyzję po jej dokładnym przeanalizowaniu. Niejednokrotnie godziny, w których osoba sprzedająca ma czas na oględziny samochodu my jesteśmy w pracy lub po prostu nie mamy możliwości dojechać na miejsce. Dzięki dostępności online problem ten nie istnieje. Wykluczone jest również spotkanie, dzięki czemu osoby obawiające się zakażenia koronawirusem mogą czuć się bezpieczne. Dodatkową zaletą zakupu samochodu online jest możliwość spokojnego sprawdzenia historii pojazdu, co umożliwia dekoder VIN również dostępny w Internecie.

Pandemia koronawirusa przede wszystkim osłabiła popyt na samochody salonowe. Okazuje się jednak, że rynek wtórny pojazdów może na tym skorzystać, co z resztą już widać po wzrastającej liczbie rejestracji samochodów używanych. Pandemia może się również przyczynić do wzrostu popularności zakupu aut przez Internet, co zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

5/5 - (4 votes)

Dlaczego auta z USA są tańsze niż europejskie?

Poprzedni

Powrót do Polski

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka