Dlaczego auta z USA są tańsze niż europejskie?

Osoby planujące sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych często poszukują modeli, które są niedostępne na rynku europejskim. Możliwość posiadania unikalnego pojazdu to jedno, ale zachętą są również atrakcyjne koszty takiego zakupu. Okazuje się, że w wielu przypadkach ceny samochodów w USA są sporo niższe niż w Europie, w tym Polsce. Skąd biorą się te różnice i na jakich modelach można zaoszczędzić najwięcej? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci z BidCars, którzy na co dzień licytują i sprowadzają samochody z USA na nasze rodzime drogi.

Ceny aut w USA – które pojazdy są najtańsze?

W roku 2017 w polskich salonach marki Hyundai można było kupić model Grand Santa Fe, w najuboższej wersji wyposażenia, za nieco ponad 215 tys. zł. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych identyczny samochód kosztował prawie 100 tysięcy złotych mniej! Oczywiście różnica ta w dużej mierze zależy od aktualnego kursu walut.

Jednak niezależnie od tego z reguły ceny aut w USA są niższe niż w Europie i dotyczy to wielu modeli oraz marek. Jak podkreślają eksperci, różnice te są tym większe, im droższy jest pojazd. W związku z tym najbardziej opłaca się zakup samochodów luksusowych lub sportowych.

Dobrym tego przykładem jest BMW serii 3, które w 2017 roku kosztowało w polskich salonach około 140 tys. zł. Cena tego auta w USA była wtedy niższa jedynie o około 14 tysięcy złotych. Pamiętaj, że sprowadzenie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych sporo kosztuje, a więc zakup tego konkretnego modelu byłby nieopłacalny.

Skąd biorą się różnice pomiędzy cenami samochodów w USA a UE?

Czas przyjrzeć się przyczynom takiej sytuacji. Dlaczego ceny nowych aut w USA często są dużo niższe niż na naszym kontynencie? Jak twierdzą specjaliści z BidCars, powodów jest wiele, ale do najważniejszych należy zaliczyć:

  • ogromny popyt na rynku amerykańskim,
  • centralizację sprzedaży samochodów w USA,
  • różnice w podatkach,
  • odmienne normy związane z produkcją aut.

Różnice w popycie na samochody

Zasady rynkowe są proste – im większy jest popyt na produkt, tym niższa cena sprzedaży. Dotyczy to także samochodów. Gdy w USA w roku 2016 sprzedano ponad 17 milionów nowych aut, w całej Unii Europejskiej około 14,5 mln. Na pierwszy rzut oka różnica wydaje się niewielka, ale trzeba zwrócić uwagę na liczbę mieszkańców. Stany Zjednoczone mają blisko 330 milionów obywateli, gdy w UE żyje ponad 100 milionów osób więcej.

Centralizacja sprzedaży w USA obniża ceny aut

Zachodnia Europa jest zjednoczona, ale pomimo tego poszczególne kraje należące do Unii Europejskiej zachowują pewną odrębność. Dotyczy to m.in. przepisów podatkowych, jak i oczywiście języka. W efekcie producenci samochodów muszą zmagać się z biurokracją. W każdym kraju sprzedaż wiąże się z innymi opłatami, a dokumenty trzeba tłumaczyć na konkretny język, co generuje dodatkowe koszty.

W Stanach Zjednoczonych wszędzie jest ten sam język i biurokracja wygląda praktycznie tak samo w każdym regionie kraju. W efekcie prowadzenie salonu samochodowego jest prostsze i tańsze, co przekłada się na niższe ceny aut w USA.

Różnice podatkowe

Jeśli kupujesz auto w Polsce, średnio około 30% jego ceny to podatki. Czy wiesz, że w wielu stanach USA nie ma ich w ogóle? Dotyczy to zarówno VAT-u, jak i akcyzy. Nawet jeśli trzeba je zapłacić, to i tak są dużo niższe niż w naszym kraju i na terenie całej EU.

Restrykcyjne normy w UE podbijają ceny aut

Na terenie Unii Europejskiej obowiązują restrykcyjne normy związane z emisją spalin. Do tego samochody muszą być solidniejsze i bezpieczniejsze niż w Stanach Zjednoczonych. W efekcie koncerny motoryzacyjne ponoszą duże koszty produkcji. Muszą też inwestować w projekty ekologicznych jednostek napędowych. W USA normy są mniej wymagające, a ceny paliw dużo niższe, przez co w wielu autach wciąż montuje się np. potężne, ale proste i tanie silniki V6 czy V8.

Jak bezpiecznie kupować samochody w USA?

Jak widzisz, jest sporo powodów, dla których warto kupować samochody w USA. Jednak zanim postanowisz sprowadzić wybrany model, zapoznaj się z kosztami tego procesu. Zajrzyj na stronę firmy BidCars, która specjalizuje się w imporcie pojazdów z tego kraju – znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Zwróć szczególną uwagę na to, jaki jest koszt sprowadzenia samochodu z USA. Jeśli chcesz w dobrej cenie kupić i sprawdzić auto, najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

5/5 - (3 votes)

Wytwarzanie zderzaków samochodowych dzięki gięciu rur CNC

Poprzedni

Jak pandemia zmieniła rynek sprzedaży samochodów?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka