Auto Wartung und Pflege // Car maintenance and care 1

Samochody – jak wszystkie inne urządzenia – podlegają zużyciu. Ich trwałość można jednak zwiększyć, odpowiednio o nie dbając, czyli konserwując podwozie oraz pielęgnując nadwozie i wnętrze. Warto poświęcić czas i uwagę takim zabiegom.

Konserwacja i pielęgnacja samochodu

Jazda czystym i zadbanym samochodem to czyta przyjemność. A także wyższy poziom bezpieczeństwa oraz możliwość dłuższego cieszenia się naszym pojazdem; niezadbany nie tylko gorzej wygląda, ale też może szybciej ulec awarii czy skorodować. Poza tym, zabiegi związane z konserwacją i pielęgnacją auta przekładają się na jego wyższą wartość przy odsprzedaży i ułatwiają ją. Prościej jest sprzedać pojazd zadbany i ładnie wyglądający.

Pamiętajmy, że obok pielęgnacji nadwozia i wnętrza oraz konserwacji podwozia istotnym elementem dbałości o samochód jest wymiana opon na adekwatne do pory roku. Dobrze dobrane, wysokiej jakości ogumienie jest niezbędnym warunkiem bezpiecznej jazdy, ale też zwiększa jej komfort (brak „bicia” kierownicy, niższy poziom hałasu) oraz przekłada się na trwałość układu jezdnego i hamulcowego.

Pielęgnacja nadwozia

Auto Wartung und Pflege // Car maintenance and care 2Chyba każdy kierowca czuje dumę, kiedy jego samochód jest czyściutki i błyszczy w promieniach słońca. Warto więc zadbać o lakier, tym bardziej, że w nowych samochodach powłoki lakiernicze są coraz cieńsze, a zatem bardziej wrażliwe na zarysowania czy na wyblaknięcie z powodu promieni słonecznych. Na szczęście, pielęgnacja nadwozia jest stosunkowo prosta.

Jej podstawą jest regularne mycie – nawet zimą, przy czym pamiętać trzeba, żeby w zimnych okresach myć samochód raczej przy temperaturach dodatnich. Należy unikać myjni automatycznych, gdyż łatwo mogą one porysować lakier naszego auta. Najlepsze są myjnie bezdotykowe, choć oczywiście sami też możemy umyć pojazd pod swoim garażem.

Aby dokładnie wyczyścić lakier i nie uszkodzić go, stosować należy dwa wiaderka: jedno na preparat (np. szampon samochodowy) i drugie z czystą wodą, do wypłukiwania zanieczyszczeń z gąbki (używamy takiej, która nie porysuje lakieru). Auto myjemy od góry do dołu.

Przed i po zakończeniu danego sezonu można oczyścić nadwozie przy pomocy glinki, pozbywając się w ten sposób wbitych głębiej w lakier zanieczyszczeń.

Umyta karoserię warto zabezpieczyć. Służy do tego specjalny wosk. Są też woski i pasty, pomagające zamaskować drobne zarysowania lakieru.

Pielęgnacja wnętrza

Auto Wartung und Pflege // Car maintenance and care 3

Przyjemnie się jeździ, kiedy w środku auta jest czysto i pachnąco. Dlatego pielęgnacja wnętrza również popłaca – przy odsprzedaży też. Przy tym pomaga ona zabezpieczyć przed zużyciem poszczególne elementy siedzeń, deski rozdzielczej, itd.

Samochód należy więc regularnie odkurzać, najlepiej przy pomocy dobrej jakości odkurzacza samochodowego. Regularnego czyszczenia z użyciem przewidzianych do tego celu preparatów wymaga tapicerka, zarówno tekstylna, jak i skórzana. Dbałość o dywaniki nie powinna ograniczać się wyłącznie do ich odkurzenia; konieczne jest dokładne czyszczenie. Dbając o plastiki, warto je nie tylko myć i wycierać z kurzu, ale też impregnować przy pomocy specjalnych preparatów. Oczywiście mycia wymagają również szyby – przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Elementem pielęgnacji wnętrza pojazdu jest także dbałość o uszczelki; je też powinniśmy czyścić.

Na koniec pamiętać trzeba o regularnym serwisie klimatyzacji, polegającym na jej nabiciu i odgrzybieniu. Dzięki temu będzie ona dobrze chłodziła, układ zachowa trwałość, a nasze zdrowie będzie chronione przed pleśnią, grzybami i innymi drobnoustrojami.

Konserwacja podwozia

Do najgorszych wrogów współczesnych samochodów zalicza się rdza. Owszem, producenci chwalą się stosowanymi przez siebie zabezpieczeniami antykorozyjnymi, w praktyce jednak z ich jakością różnie bywa. Aby zatem cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą, warto samodzielnie zakonserwować swój samochód, szczególnie, jeśli ma on już kilka lat.

Jest to zadanie stosunkowo proste, przy czym najlepiej, jeśli dysponujemy garażem z tunelem albo podnośnikiem hydraulicznym. Do samej konserwacji stosujemy odpowiedni preparat. Zanim jednak nałożymy go na poszczególne elementy podwozia, powinniśmy je dokładnie przejrzeć i mechanicznie oczyścić z nalotu rdzy; służy do tego druciana szczotka albo nakładka na wiertarkę. Należy też skorzystać ze spreju do chemicznego czyszczenia powierzchni metalowych, usuwającego tłuszcz i inne zanieczyszczenia drogowe, niewymagającego zmywania wodą. Dopiero na dokładnie oczyszczony element nakładamy środek antykorozyjny.

Owocnej pracy!

5/5 - (1 vote)

Emulator AdBlue – alternatywa dla systemu AdBlue w samochodach ciężarowych

Poprzedni

Wypożyczalnia samochodów – oferta warta uwagi

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka