Żywotność akumulatora samochodowego

Żywotność akumulatora zależy od wielu czynników. Należą do nich rodzaj akumulatora, jego pojemność, tryb pracy temperatury, sprawność układu ładowania w samochodzie i garażu (przy ładowaniu z zewnętrznego źródła zasilania), wycieki prądu, tryb jazdy i inne. Również notoryczna jakość jego działania wpływa na żywotność akumulatora samochodowego i zależy zarówno od producenta, jak i technologii produkcji. Czy jest prawdą stawiana przez niektórych teza, że obecnie produkowane akumulatory są mniej trwałe, niż te, z których korzystano dawniej? Nie można uznać tego za prawdę, ponieważ współczesne pojazdy wyposażone są w wiele odbiorników prądu, mają większe potrzeby. Należy rozważyć, jakie obecnie parametry wpływają na sprawność akumulatora?

Regularne sprawdzanie wpływa na żywotność akumulatora

Występują 3 podstawowe rodzaje baterii do pojazdów. Ale w każdym przypadku istotne jest kontrolowanie sprawności akumulatora. Ważne! Odparowanie elektrolitu następuje w bateriach obsługowych, to znaczy, że, użytkownik musi stale monitorować jego stan i w razie ubytku uzupełniać. Spadek poziomu elektrolitu grozi zasiarczeniem płyt ołowiowych, co jest bardzo szkodliwe i skraca żywotność akumulatora.

Jak sprawdza się prawidłowość funkcjonowania instalacji elektrycznej? Do tego celu służy woltomierz wskazujący stan naładowania akumulatora i jego napięcie. Jednak w nowoczesnych akumulatorach bezobsługowych nie ma potrzeby uzupełniania elektrolitu. Ale jak monitorować stan, który jest ważny dla przedłużenia żywotności akumulatora? Można to wykonać wizjerem to tzw. magiczne oczko, dzięki któremu sprawdza się gęstość elektrolitu, a to wskazuje na poziom naładowania baterii. Można także w wyjątkowych sytuacjach z jego pomocą sprawdzić ubytek elektrolitu.

Zobacz także >> BMW F 750 GS, BMW F 850 GS i BMW F 850 GS Adventure – Nowość 2020

Obecnie produkowane są akumulatory żelowe, w których zamiast elektrolitu wykorzystuje się żel, który stanowi kwas siarkowy z dodatkiem krzemionki. A to powoduje, że są one bardziej efektywne, przede wszystkim w pracy cyklicznej. Ponadto wykazują odporność na wibracje, wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej właściciele samochodów skupiają się na serwisowaniu akumulatorów w sytuacji nieprawidłowej jego pracy a to często kończy się koniecznością wymiany na nowy, ponieważ regeneracja jest nieopłacalna.

Sprawność akumulatora – jak o nią zadbać?

Obecnie produkowane są wysokiej jakości akumulatory, które służą nienagannie przez długi czas, dlatego ich wiek nie wpływa na ich żywotność. Bardzo ważne jest napięcie spoczynkowe, które nie może być niższe niż 12,5 V, ten parametr odpowiada za sprawność akumulatora. Nowoczesne samochody wyposażone są systemy bezpieczeństwa, urządzenia podnoszące komfort podróżowania a także układy redukujące emitowanie szkodliwych substancji. Jeżdżąc na krótkich trasach trudno jest ograniczyć zużycie energii, ponieważ wyłączenie niektórych instalacji może trać nawet pół godziny. Co to spowoduje? Niestety pokonywanie krótkich odcinków może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Doładowanie go przy zimnym silniku wymaga, co najmniej 20 minut jazdy z prędkością 60 km/h, niestety podróżowanie w korkach to komplikuje.

Zobacz także >> 4Mobility i Audi – Usługa carcharingu powiększy się o flotę nowych aut

Przewidywany czas użytkowania akumulatora kwasowo-ołowiowego to około sześć lat, jednak uzyskiwana żywotność akumulatora jest skracana nawet o 70%. Przyczyną tego stanu jest popełnianie błędów w czasie eksploatacji danej baterii. Jak tego uniknąć? W prosty sposób, nasze sklepy prowadzące sprzedaż akumulatorów dokonują ich darmowych przeglądów. Zatrudniamy wykwalifikowanych pracowników doświadczonych w branży akumulatorów oraz ich obsługi, którzy wykonają taką usługę. Wsparcie z naszej strony pomoże wydłużyć żywotność akumulatorów, które zainstalowane są w Państwa motocyklach, samochodach i kamperach.

Problemy, jakie pojawiają się przy nieodpowiednim doładowaniu akumulatora

Warunki, w jakich pracuje urządzenie w znaczący sposób wpływa na sprawność akumulatora. Jakie to warunki? Należą do nich częste rozruchy, zbyt krótkie cykle ładowania, korzystanie z biegu jałowego oraz urządzeń elektrycznych stojąc w korkach. Ponadto dążenie do zaoszczędzenia paliwa jeżdżąc na niskich obrotach.To wszystko przyczynia się do ograniczenia żywotności baterii. Kiedy pojawia się najwięcej kłopotów ze sprawnością akumulatora? Na pewno każdy przyzna, że w okresie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni Celsjusza.  Jeżeli użytkownik nie będzie korzystał z baterii przez dłuższy czas również spowoduje jego szybsze rozładowanie.

Zobacz także >> Akumulatory Uruchom Black – wysoka jakość, dobra cena, niezawodność

Ważnym czynnikiem wpływającym na żywotność akumulatora jest jego jakość a to wiąże się z koniecznością zakupu urządzenia od znanego i sprawdzonego producenta. W naszym sklepie z akumulatorami sprzedawcy służą swoim profesjonalnym doradztwem i chętnie podpowiedzą, który model będzie optymalny do Państwa pojazdu. Przypadkowy zakup w miejscu do tego nieprzeznaczonym, może utrudnić a nawet uniemożliwić jazdę samochodem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii? Na kody z datami, które znajdują się na urządzeniu. Nieprawidłowo przechowywany lub długo składowany akumulator nie będzie posiadał parametrów, które podaje producent. Żywotność akumulatora będzie znacznie skrócona a możliwość wystąpienia usterki znacznie większa.

5/5 - (2 votes)

Czy w Twoim samochodzie jest odpowiedni olej?

Poprzedni

Normalia warsztatowe – Jak wyposażyć domowy warsztat?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka