Powrót do Polski z Niemiec i Holandii

Wielu Polaków żyje poza granicami ojczyzny. Znaczna ich część osiadła w krajach Europy Zachodniej. Najpopularniejszymi kierunkami emigracji – najczęściej zarobkowej – są Niemcy oraz Niderlandy. Nasi rodacy znajdują tam zatrudnienie zarówno w przemyśle, jak i sektorze usług. Wielu pracuje za granicą sezonowo, inni znajdują stałą pracę. Jakkolwiek by było, większość z nich regularnie powraca do Rzeczypospolitej – przynajmniej na kilka dni, by zobaczyć się z bliskimi. Przed powrotem zastanawiają się nad środkiem transportu. Nierzadko decydują się na podróż busem.

Z Niemiec do Polski

Polacy znajdują się więc we wszystkich niemieckich landach. Większość żyje na co dzień w dużych ośrodkach miejskich oraz ich okolicach. Dużym zainteresowaniem jako destynacja cieszy się Berlin, największe i najludniejsze miasto w Niemczech. Jest stosunkowo blisko oddalony od polskiej granicy. Wyraźnie dalej leżą Kolonia czy Frankfurt nad Menem. Dla odmiany imiennik ostatniego z nich – Frankfurt nad Odrą – ulokowany został tuż za Odrą. Od dolnośląskich Słubic dzieli go tylko rzeka. Na szczęście miasta te łączy most. Wspólnie stanowią transgraniczną aglomerację.

Zobacz także >> Auto detailing – coraz popularniejsza usługa wśród właścicieli najnowszych aut

Polacy mieszkający w Niemczech mogą dość często zajeżdżać do Polski, by nie stracić łączności z ojczyzną i kontaktu z bliskimi. Pomocne w pokonywaniu granicy są firmy przewozowe, które wysyłają regularnie busy z Niemiec do Polski i w odwrotnym kierunku. Na rynku przewoźników konkuruje ze sobą wiele firm – żadna nie osiągnęła monopolu, w związku z tym, jeżeli chcą mieć klientów, muszą świadczyć usługi o bardzo wysokich standardach.

Z Holandii do Polski

Kolejnym z krajów, do którego od lat ściągają Polacy, jest Holandia – a właściwie Królestwo Niderlandów, bo tak należy od niedawna nazywać to państwo. Również i w tym przypadku najliczniej odwiedzane są duże miasta. Tych nie jest w Holandii tak dużo jak choćby w Niemczech. Do największych zalicza się Amsterdam, Haga, Den Haag czy Rotterdam. Oczywiście głównie nasi rodacy jeżdżą do nich, by podjąć pracę (stałą lub tymczasową). Lecz gdy mają czas wolny, lubią poświęcać go na zwiedzanie atrakcyjnych miejsc, których w Holandii nie brakuje.

Regularnie też powracają do Polski, najliczniej na urlop. Wtedy niejednokrotnie korzystają, podobnie jak podróżni z Niemiec, z usług firm przewozowych, które ekspediują busy z Holandii do Polski. Pasażerów czeka wielogodzinna podróż, zatem w tym przypadku komfort jazdy jest czymś, co sprawia, że podróż nie jest nużąca, a upływa w miarę sympatycznej atmosferze.

5/5 - (1 vote)

Jak pandemia zmieniła rynek sprzedaży samochodów?

Poprzedni

Jak sprawnie sprzedać używany samochód? – 7 praktycznych rad

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka