Ile kosztuje ekspertyza białostockiego rzeczoznawcy samochodowego?

Kolizja drogowa przydarzyć może się każdemu kierowcy. Na szczęście w takim przypadku wszystkim uczestnikom zdarzenia drogowego ochronę zapewnia ubezpieczenie OC. Poszkodowany kierowca ma prawo do otrzymana odszkodowania w ramach polisy OC sprawcy kolizji. W tym celu złożyć musi odpowiedni wniosek w firmie ubezpieczeniowej. Po jego rozpatrzeniu ubezpieczyciel proponuje kwotę odszkodowania. Zdarza się jednak, że firma ubezpieczeniowa zaniża odszkodowanie. W takiej sytuacji osoba poszkodowana może skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego i zlecić mu wykonanie niezależnej wyceny szkody komunikacyjnej. Na tej podstawie możliwe będzie wystąpienie o wyższe odszkodowanie.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy to osoba zajmująca się wycenami aut oraz wycenami szkód komunikacyjnych. Jeśli chodzi o tę drugą usługę, to najczęściej realizowana jest ona na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych. Z jego usług skorzystać może jednak każdy. Taka osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym, której ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania. W tym przypadku możliwe jest zlecenie wykonania niezależnej od firmy ubezpieczeniowej wyceny zaistniałej w kolizji drogowej szkody. W tym celu rzeczoznawca samochodowy odtwarza przebieg zdarzenia drogowego oraz ocenia powstałe uszkodzenia. Finalnym efektem jego pracy jest sporządzenie na podstawie uzyskanych informacji i oględzin auta wyceny naprawy wszystkich szkód.

Jak przebiega wycena szkody komunikacyjnej?

Aby rzeczoznawca samochodowy mógł przygotować wycenę szkody komunikacyjnej, w pierwszej kolejności otrzymać musi wszystkie dokumenty samochodu. Mowa tu o dowodzie rejestracyjnym oraz ubezpieczeniu OC. Dodatkowo dobrze jest przekazać rzeczoznawcy także zdjęcia samochodu wykonane zaraz do kolizji.  Warto zatem pamiętać o tym, aby takie zdjęcia wykonywać. Są one bowiem później bardzo pomocne. Poza tym rzeczoznawca musi poznać dokładnie wszystkie szczegóły związane z przebiegiem kolizji oraz uzyskać musi informacje o wszystkich uszkodzeniach, które powstały w jej wyniku. Często rzeczoznawca samochodowy podejmuje decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych oględzin auta w warsztacie samochodowym. Dzięki temu możliwe jest wykrycie takich uszkodzeń, których nie widać na pierwszy rzut oka i właściciel auta mógł sobie nawet nie zdawać z nich sprawy. Na koniec rzeczoznawca odnotowuje wszystkie powstałe szkody w protokole i na podstawie aktualnych cen rynkowych dokonuje wyceny ich naprawy.

Ile kosztuje wycena szkody przez rzeczoznawcę samochodowego w Białymstoku?

Koszt przygotowania wyceny szkody komunikacyjnej przez białostockich rzeczoznawców samochodowych możesz zobaczyć na stronie internetowej. Cena takiej usługi uzależniona jest od różnych czynników. Stwierdzić jednak można, że koszt ten wynosi mniej więcej 400-500 zł. Nieco inaczej koszty ekspertyz rzeczoznawcy wyglądają w przypadku innych usług. Ustalenie przebiegu zdarzenia drogowego kosztować może nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowana jest dana sprawa. Natomiast wycena samochodu np. w celu jego sprzedaży kosztować może ok. 300 zł.

Oceń ten post post

Otrzymałem zaniżone odszkodowanie OC – co dalej?

Poprzedni

Nakładki na progi

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka