Mechanik

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Brak polisy oznacza niemałe konsekwencje finansowe w postaci grzywny. Wynika to z tego, że ubezpieczenie OC stanowi ochronę zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego w zdarzeniu drogowym. Osoba poszkodowana w wyniku kolizji lub wypadku ma prawo do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy. Wysokość odszkodowania wypłacanego przez firmę ubezpieczeniową pokryć powinna w pełni wszelkie szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego. Niestety nierzadko zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania. Dla osoby poszkodowanej to spory problem, ponieważ odszkodowanie może nie pokryć wszystkich kosztów związanych z naprawą szkody. Co zrobić w takiej sytuacji?

Komu przysługuje odszkodowanie z polisy OC?

Jak wspomniano, każda osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego ma prawo do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy. Aby takie odszkodowanie otrzymać, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w firmie ubezpieczeniowej sprawcy. Podkreślić tu trzeba, że prawo do otrzymania odszkodowania przysługuje każdej osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym, nie jedynie kierowcy. Mowa tu również o pasażerach czy pieszych. Odszkodowanie przysługuje w przypadku uszkodzenia auta oraz mienia, które się w nim znajdowało, utraty zdrowia, a także śmierci. W tym ostatnim przypadku o odszkodowanie występują najbliżsi ofiary. Niestety zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają wysokość odszkodowania. Jest jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Zaniżone odszkodowanie OC – co zrobić?

Przede wszystkim osoba poszkodowana nie musi się zgadzać za zaproponowaną kwotę odszkodowania, jeśli uważa, że jest ona zaniżona. W pierwszej kolejności może się od takiej decyzji ubezpieczyciela odwołać. Jasno trzeba jednak tu podkreślić, że takie odwołania rzadko spotykają się z pozytywnym rozpatrzeniem przez firmy ubezpieczeniowe. W takim przypadku może wejść z ubezpieczycielem na drogę sądową. To rozwiązanie jednak wiąże się z bardzo długim oczekiwaniem na rozstrzygnięcie, a do tego nie można być pewnym rezultatu. Dlatego najlepszym sposobem na to, aby poradzić sobie z problemem zaniżonego odszkodowania komunikacyjnego, jest skorzystanie z pomocy firmy XPRIME specjalizującej się w dochodzeniu zaniżonych odszkodowań OC – Sprawdź Ofertę! Pomoc takiej firmy polega na rozpoczęciu negocjacji z ubezpieczycielem w imieniu osoby poszkodowanej. Celem tych negocjacji, które zwykle kończą się sukcesem, jest oczywiście uzyskanie zadowalającej kwoty odszkodowania. Jeszcze innym rozwiązaniem jest sprzedaż prawa do odszkodowania z ubezpieczenia OC. Jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Polega ono na podpisaniu umowy między poszkodowanym a firmą odszkodowawczą, w ramach której dochodzi do cesji prawa do szkody. Po zawarciu takiej umowy poszkodowany od razu otrzymuje środki finansowe, których wysokość została wspólnie ustalona z firmą odszkodowawczą. Oczywiście jest to kwota wyższa w porównaniu z tą pierwotnie zaproponowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Sprzedaż prawa do szkody z OC – dlaczego warto?

Nie da się ukryć, że sprzedaż prawa do szkody komunikacyjnej wiąże się z konkretnymi korzyściami. Przede wszystkim osoba poszkodowana w krótkim czasie otrzymuje środki finansowe w wysokości, która ją satysfakcjonuje. Takie rozwiązanie jest znacznie prostsze i szybsze w porównaniu z toczeniem sporu z firmą ubezpieczeniową. Poza tym, w takim przypadku ma się pewność co do otrzymania konkretnych środków finansowych. Finał sporu z ubezpieczycielem zawsze trudno jest przewidzieć, nawet na drodze sądowej. Sprzedaż prawda do szkody z polisy OC wiąże się także ogromną oszczędnością czasu. Środki finansowe otrzymuje się bowiem niemal od razu po podpisaniu umowy cesji z firmą odszkodowawczą.

Oceń ten post post

Montażownica opon samochodowych – najszybszy i najbardziej bezpieczny sposób montażu opon.

Poprzedni

Ile kosztuje ekspertyza białostockiego rzeczoznawcy samochodowego?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady