Prostownik do regeneracji akumulatora

Wszystkie akumulatory w pewnych warunkach podatne są na zasiarczenie. Faktem jest, że gdy akumulator jest rozładowany, płytki oddziałują z elektrolitem, w wyniku, czego prowadzi to do zmniejszenia gęstości elektrolitu. A gdy akumulator się ładuje, w płytkach akumulatora zachodzą procesy odwrotne, co prowadzi do wzrostu ciężaru właściwego elektrolitu. Zasiarczenie płytek akumulatora samochodu wskaże zwiększone napięcie akumulatora na początku rozładowania, a także nadmierną emisję gazu.

Prostownik do regeneracji akumulatora

W takim przypadku konieczne jest odsiarczanie akumulatora, które polega na oczyszczeniu płytek z siarczanu ołowiu za pomocą specjalnych cykli ładunków i rozładowań. Do skutecznego wykonania tego zadania wykorzystywany jest prostownik do odsiarczenia.

Czytaj również >> Prostownik Kulon 912 – Gdzie kupić?

Przyczyny zasiarczenia akumulatora

Następujące przyczyny mogą najczęściej prowadzić do zasiarczenia płytek akumulatora:

  • całkowite rozładowanie akumulatora
  • zbyt wysoka temperatura lub jego częste wahania
  • zbyt niskie napięcie rozładowania
  • zbyt duże prądy rozładowania.

  Bardzo ważne jest przestrzeganie wysokości temperatury i zapobieganie przegrzaniu płytek akumulatora. Ponieważ dzięki temu procesy siarczanowania i proces odwrotny zachodzą szybciej. Ale częste wahania temperatury przechowywania płytek akumulatora są szczególnie niebezpieczne, ponieważ reakcje chemiczne będą zachodzić nierównomiernie w czasie, co doprowadzi do szybkiego zużycia i uszkodzenia akumulatora. Aby zapobiec zasiarczeniu płytek akumulatora, lepiej nie używać ich w trybie rozładowania i ładowania wyższym niż 75-80% pojemności nominalnej akumulatora. Umożliwi to akumulatorowi szybsze odzyskanie pojemności i przejście do trybu ładowania. Pozostawienie akumulatora ołowiowego w stałym stanie rozładowania jest bardzo niebezpieczne, ponieważ przyczynia się to do rozpoczęcia procesów siarczanowania na jego płytkach.

Czytaj również >> Pogotowie akumulatorowe Poznań – zawsze możesz na nas liczyć

Skutki zasiarczenia akumulatora

  Pojemność płytek baterii jest znacznie zwiększona. Faktem jest, że podczas zasiarczania płytki akumulatora samochodowego same zajmują znacznie większą objętość niż w normalnym stanie naładowania. Sama porowatość płytek zmniejsza się, zwiększa się ich grubość. Wszystko to może prowadzić do deformacji i zniszczenia. Zasiarczona bateria wyczerpuje się szybko, a w niektórych trudnych przypadkach może nawet doprowadzić do deformacji jej obudowy.

  Pojemność baterii stopniowo maleje. Procesy chemiczne zachodzące w akumulatorze podczas jego zasiarczenia stopniowo zmniejszają powierzchnię jego płytek, która z konieczności jest pokryta substancjami czynnymi. Dlatego pojemność takiej baterii jest stopniowo zmniejszana. Rośnie wewnętrzny opór samego akumulatora. W rezultacie napięcie spada na baterii, gdy próbuje się ją rozładować i naładować, a także sama bateria przegrzewa się i zasiarczenie następuje znacznie szybciej.

Jak przeprowadzić odsiarczanie akumulatora?

  Zasiarczenie akumulatora można w pewnym stopniu odwrócić, poprzez tradycyjną metodę z wykorzystaniem wody destylowanej, którą wlewa się do baterii i włącza się ją do ładowania, co prowadzi do parowania. Wskutek tego procesu, para wodna odprowadzała część siarki. Taki zabieg odsiarczania akumulatora trzeba wykonać kilkakrotnie, aby uzyskać efekt pewnej poprawy jego funkcjonowania.

Konieczne jest odparowanie baterii poprzez jej otwarcie i pozostawienie na wiele godzin w ciepłym miejscu. Kolejny etap to uzupełnienie elektrolitu. Jest to długotrwały zabieg w czasie, którego niezbędne jest stałe monitorowanie prądu ładowania. Obecnie nie ma potrzeby samodzielnego wykonywania odsiarczania akumulatora, można wykorzystać do tego prostownik do regeneracji akumulatora.

Prostownika do odsiarczenia akumulatora

  Półokresowy prostownik ładuje baterię pulsującym prądem, wskutek czego płytki znajdujące się w jej wnętrzu zaczynają drgać, co z kolei prowadzi do rozbijania siarczku ołowiu nagromadzonego na ich powierzchni. Przebieg procesu odsiarczania akumulatora wiąże się z częstymi przerwami w jego ładowaniu (50 razy na sekundę) w czasie, których dochodzi do jego rozładowania. Aby przystąpić do wykonania tej procedury, trzeba całkowicie rozładować akumulator.

Ten rodzaj odsiarczania trwa dobę a czasami nawet dłużej, jednak przynosi wymierne efekty w postaci sprawnego akumulatora, którego żywotność zostanie znacznie wydłużona. Może to być kilka miesięcy lub lat. Na rynku dostępnych jest wiele modeli prostowników do odsiarczenia akumulatora, dlatego warto skorzystać ze wskazówek pracowników sklepu z takim asortymentem.   

Kup na allegro prostownik do regeneracji akumulatora

4.7/5 - (16 votes)

Zasięg samochodu Audi E-tron oraz jego wydajność

Poprzedni

Hurtownia akumulatorów w Gdańsku – MotoCar

Następny

Zobacz także

Więcej Porady