autocasco

Jeśli zostaniesz poszkodowany w kolizji drogowej spowodowanej przez innego kierowcę, otrzymasz odszkodowanie z jego OC. Jeśli to Ty spowodujesz kolizję, w której zostanie uszkodzony również Twój samochód, otrzymasz odszkodowanie z… autocasco. Oczywiście o ile je wykupiłeś. W jakich sytuacjach chroni ta polisa? I co warto o niej wiedzieć?

Jaką ochronę zapewnia autocasco?

Coraz więcej kierowców interesuje się nie tylko zakupem samego ubezpieczenia OC, ale również autocasco. Znają bowiem wymierne korzyści, jakie niesie posiadanie tej dodatkowej polisy. Ubezpieczenie AC to bowiem ochrona dla Twojego samochodu nawet wtedy, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku. Tak, wykupiona przez Ciebie polisa AC zapewnia odszkodowanie, jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony lub zniszczony w kolizji drogowej. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której można liczyć na odszkodowanie z tego tytułu. Autocasco zapewni wsparcie ubezpieczyciela, gdy dojdzie do kradzieży samochodu lub jego części. W ramach AC ubezpieczyciel zrekompensuje również straty powstałe w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu przez wandala, a także gdy pojazd zostanie uszkodzony lub zniszczony przez siły przyrody.

Jak rozumieć uszkodzenie lub zniszczenie auta przez siły przyrody? Mogą być to szkody spowodowane przez:

  • grad,
  • spadające gałęzie lub powalone drzewa,
  • pożar,
  • ulewny deszcz,
  • silny wiatr,
  • powódź.

O tym, kiedy i w jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za szkody spowodowane zalaniem, przeczytasz w artykule Twój samochód uległ zalaniu? Sprawdź, czy możesz skorzystać z autocasco!.

Czy każda szkoda zostanie zlikwidowana w ramach AC?

Autocasco zapewnia organizację i opłacenie naprawy pojazdu lub rekompensatę finansową za szkody spowodowane w wypadku drogowym, przez siły przyrody, przez wandala oraz złodzieja. Z puli zdarzeń objętych ochroną należy jednak wyłączyć te, które zostały wymienione na liście tzw. wyłączeń odpowiedzialności. Taką listę znajdziesz w OWU wybranego przez Ciebie ubezpieczyciela. Zazwyczaj ochrona nie zadziała, jeśli szkoda powstała w wyniku korzystania z pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub w wyniku rażącego niedbalstwa oraz w kilku innych przypadkach.

To, czy otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela, zależy również od wariantu autocasco, który wybrałeś przy zawieraniu umowy. Wielu ubezpieczycieli, poza standardowym, pełnym AC, oferują jeszcze wersję all risks i wersję mini. Ta ostatnia ma ograniczony zakres ochrony. To, jak bardzo ograniczony, powinieneś sprawdzić jeszcze przed dokonaniem wyboru.

Jakie szkody są likwidowane w ramach AC mini?

Minicasco, bo pod taką nazwą również można znaleźć AC mini, jest tańszą wersją autocasco. Ma tym samym węższy zakres ochrony. To, jakie szkody będzie obejmowała ta polisa, zależy zwykle od ubezpieczyciela. Najczęściej jednak ochrona w jej ramach jest ograniczona do:

  • szkód całkowitych (jeśli w wypadku drogowym Twój samochód zostanie tylko zarysowany lub dojdzie do szkody parkingowej, w wyniku której zostanie urwane lusterko, będziesz musiał dokonać naprawy na własny koszt),
  • kradzieży,
  • szkód spowodowanych przez siły przyrody.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Przyjęło się mówić, że autocasco jest drogim ubezpieczeniem. Tymczasem niektóre jego warianty wcale nie muszą znacznie zwiększać ceny Twojego ubezpieczenia.

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/), sprawdźmy, ile ksoztuje ubezpieczenie AC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Przykładowym kierowcą niech będzie 40-letni mężczyzna z Opola, który ma bezszkodową historię jazdy. Jest właścicielem 9-letniego Opla Corsy z silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 l.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

 

Oceń ten post post

Wypożyczalnia samochodów – prezent dla fanów motoryzacji

Poprzedni

Kiedy warto wymienić osuszacz klimatyzacji samochodowej?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka