Niższe temperatury, mokra lub oblodzona nawierzchnia, często ograniczona widoczność – jazda w takich warunkach bardzo różni się od prowadzenia samochodu latem. O czym warto pamiętać, siadając za kierownicę w sezonie jesienno-zimowym? Oto kilka wskazówek.
Zanim ruszysz w drogę
Pierwszy krok w przygotowaniu pojazdu na zimę to oczywiście wymiana ogumienia. Opony zimowe są wykonywane z innego materiału niż te używane latem – jest on znacznie lepiej przystosowany do niskich temperatur, w których nie traci swoich właściwości przyczepnych. Większą przyczepność na oblodzonych i ośnieżonych nawierzchniach ma zapewniać również inny kształt stosowanego w nich bieżnika.
Przed rozpoczęciem jazdy zimą konieczne jest również usunięcie z pojazdu szronu i śniegu, który mógł się na nim zgromadzić podczas parkowania. Dotyczy to nie tylko szyb i świateł, ale również dachu oraz oczywiście tablic rejestracyjnych. Poruszanie się po drogach zaśnieżonym autem to nie tylko prosty sposób na otrzymanie mandatu, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo – zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i innych uczestników ruchu.
Bezpieczna jazda zimą
Podstawą manewrów wykonywanych na drodze w zimowej aurze powinna być płynność. Każda gwałtowna zmiana prędkości lub szybkie skręcenie kół może bowiem doprowadzić do utraty przyczepności, a tym samym – do utraty kontroli nad pojazdem. Do poślizgu mogą doprowadzić również zbyt wysokie obroty silnika, dlatego zadbaj o odpowiednią zmianę biegów w czasie jazdy, a także unikaj poruszania się na biegu jałowym, kiedy trudno o opanowanie auta.
Pamiętaj również o tym, że droga hamowania na zmarzniętym, pokrytym śniegiem lub pośniegowym błotem asfalcie będzie znacznie dłuższa niż latem. Dlatego odpowiednio dostosuj prędkość jazdy do panujących na trasie warunków oraz zachowuj dłuższy niż latem dystans od innych samochodów.
Nieprzewidziane zdarzenia na drodze mogą się jednak przytrafić nawet najbardziej doświadczonym i ostrożnym kierowcom, zwłaszcza zimą. Warto przygotować się na taką sytuację, wykupując ubezpieczenie – nie tylko obowiązkowe OC, lecz także AC oraz Assistance. Więcej informacji na temat polis komunikacyjnych znajdziesz na portalu multiagencji CUK: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac.