Wymiana osuszacza klimatyzacji

Klimatyzacja jest już dzisiaj podstawowym wyposażeniem samochodów. Jednak aby odpowiednio pełniła swoje funkcje, trzeba o nią właściwie zadbać. Jednym z elementów służących sprawnej pracy układu jest osuszacz klimatyzacji, który wymaga regularnego dokonywania wymiany. Kiedy trzeba się na to zdecydować i dlaczego to tak ważne?

Osuszacz klimatyzacji i jego zadania

Układ klimatyzacji gromadzi duże ilości wilgoci, co wynika wprost ze specyfiki jego działania. Dlatego niezbędny jest osuszacz klimatyzacji, który zapobiegnie zgubnemu działaniu wilgoci. Dlaczego wilgoć to zagrożenie? Z wielu powodów. Podstawowe szkody, jakie może ona wyrządzić w układzie klimatyzacji, to:

  • uszkodzenie sprężarki klimatyzacji,
  • powstanie korozji,
  • rozwój grzyba.

Każde z powyższych zjawisk jest bardzo niekorzystne. Zacznijmy od uszkodzenia sprężarki. Kompresor klimatyzacji to w zasadzie najważniejsze urządzenie w układzie. Od niego zależy, czy klimatyzacja w ogóle działa. Wilgoć może doprowadzić do zniszczenia i unieruchomienia sprężarki, w wyniku czego klimatyzacja przestaje działać.

osuszacz klimatyzacji

Ponadto wilgoć powoduje korozję elementów metalowych. W wyniku korozji elementy pokryte rdzą z czasem stają się całkowicie bezużyteczne. Im mniej wilgoci, tym mniejsze ryzyko, że pojawi się korozja, zatem osuszacz klimatyzacji pochłaniający wilgoć okazuje się niezastąpiony.

Kolejna kwestia to rozwój grzyba, który najszybciej rozwija się w wilgotnym otoczeniu. Powstanie grzyba znacząco upośledza pracę układu klimatyzacji. Jednak to nie wszystko. Zarodniki grzyba są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Wymiana osuszacza klimatyzacji

Jeśli chodzi o osuszacz klimatyzacji, może on przybierać różne formy. Najczęściej jednak jest to walcowaty element, w którym znajduje się wkład pochłaniający wilgoć. Wkład ten po pewnym czasie ulega wyczerpaniu, przez co osuszacz nie jest w stanie już dłużej pełnić swojej funkcji. Ponadto wskutek uszkodzenia systemu klimatyzacji, może dojść do mechanicznego uszkodzenia osuszacza. Warto także wspomnieć, że skuteczność osuszacza może być ograniczona przez wymianę któregokolwiek z elementów systemu klimatyzacji.

Wymienione powyżej sytuacje zwykle są czynnikami determinującymi konieczność wymiany osuszacza. Innymi słowy, należy go wymienić, kiedy nie działa już w pełni prawidłowo. Najlepiej, aby ocenił to specjalista podczas corocznego przeglądu klimatyzacji samochodowej. Jeśli nie zaszły żadne szczególne okoliczności, osuszacz klimatyzacji należy wymienić po wyczerpaniu wkładu. Zwykle następuje to po upływie ok. 2 lat.

5/5 - (3 votes)

Wypadek drogowy, kradzież auta, zniszczenie przez siły przyrody – w tych sytuacjach zadziała autocasco! Co powinieneś o nim wiedzieć?

Poprzedni

Oklejanie samochodu – czy to dobry sposób na zmianę koloru pojazdu?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady