Zbieżność kół – klucz do prawidłowego funkcjonowania pojazdu 1

O naszym bezpieczeństwie podczas jazdy decyduje szereg czynników. Jednym z nich jest prawidłowo ustawiona zbieżność kół. To właśnie dzięki niej auto zachowuje się przewidywalnie, a także reaguje właściwie na ruchy kierownicą. Jej regularna kontrola pozwoli dłużej cieszyć się sprawnym i niezawodnym samochodem.

Geometria kół

Dobrze skonfigurowana geometria to jeden z kluczowych aspektów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania samochodu. Pod tym określeniem kryje się zespół parametrów, według których powinien być ustawiony układ kierowniczy oraz zawieszenie pojazdu. Zaliczamy do nich:

  • zbieżność kół,
  • kąt nachylenia kół,
  • kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy,
  • kąt pochylenia sworznia zwrotnicy,
  • promień zataczania.

Każdy z tych czynników musi mieścić się w ściśle określonych przez producenta normach. Nawet najmniejsze odchylenia wpłyną negatywnie na prowadzenie samochodu. Nie ma jednak jednego uniwersalnego wzoru na ustawienie geometrii kół – zależy ona od modelu, marki, a nawet rocznika auta. By mieć pewność, że jest ona odpowiednio skonfigurowana, przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić stację diagnostyczną. Mechanicy rekomendują, że najlepszy czas na taką wizytę to zakończenie sezonu zimowego.

Pamiętajmy, że nie tylko stłuczka, wymiana opon czy naprawa elementów układu kierowniczego będą wymagały ponownej wizyty u mechanika w celu kontroli geometrii podwozia. Już codzienna jazda może wpłynąć na zmianę jej ustawień. Wjechanie w dziurę, najechanie na wysoki chodnik lub nawet pokonywanie bardzo długich tras może spowodować, że auto będzie wymagało regulacji.

Zbieżność kół

Zbieżność kół jest najważniejszym elementem geometrii. To nic innego, jak określone położenie opon na jednej osi względem siebie, które reguluje się za pomocą końcówek drążków kierowniczych. Dzięki ich prawidłowemu ustawieniu auto prowadzi się płynnie, jak również dobrze reaguje na ruchy kierownicą.

W zależności od tego, w którą stronę skierowane są koła, możemy wydzielić dwa typy rozbieżności:

  • zbieżna (dodatnia): przód skierowany jest do wewnątrz,
  • rozbieżna (ujemna): przód skierowany jest ku zewnętrznej stronie.

Wbrew pozorom, prawidłowe ustawienie nie oznacza idealnie równoległego położenia kół względem siebie. W zależności od tego, jaki typ napędu znajduje się w aucie, ich docelowy kąt nachylenia będzie wyglądać inaczej. Dla wersji przednionapędowych koła będą lekko skierowane do środka (zbieżność dodatnia), natomiast w przypadku pojazdów tylnonapędowych – na zewnątrz (zbieżność ujemna).

Jak rozpoznać złe ustawienie zbieżności kół i czym ono skutkuje?

Pierwsze oznaki rozbieżności kół są dość łatwe do zaobserwowania. Przede wszystkim znacznie pogorszy się komfort prowadzenia auta. Podczas jazdy po prostej odczuwalne będzie ściąganie samochodu w jedną stronę, co wymaga nieustannego korygowania toru jazdy. Również przy próbie skręcania kierownica będzie stawiać większy opór.

Niewyregulowana zbieżność kół wpływa także na stan ogumienia. Z powodu nieprawidłowego docisku opony do podłoża, bieżnik będzie ścierał się nierównomiernie, co może doprowadzić nawet do jej wyząbkowania. Wzrastają dodatkowo opory toczenia, co przekłada się na zwiększoną ilość spalanego paliwa.

Rozbieżność kół ma także negatywny wpływ na stan zawieszenia. Prowadzi bowiem do znacznego skrócenia żywotności podzespołów w aucie w wyniku ich nieprawidłowej eksploatacji. Może to doprowadzić nawet do braku kontroli nad pojazdem, a w rezultacie do poważnego wypadku. Dlatego jeśli zauważyliśmy którykolwiek z objawów, nie warto czekać z wizytą u mechanika.

Różnica między geometrią a zbieżnością kół

Wielu kierowców błędnie używa zamiennie tych dwóch określeń. Jak już się dowiedzieliśmy, nie jest to poprawne. Geometria kół to znacznie szersze pojęcie. W jej zakres wchodzi szeroki zbiór parametrów, dzięki którym auto zachowuje się przewidywalnie, a jego prowadzenie nie stwarza problemów. Zbieżność kół jest natomiast jednym z ustawień wchodzących w jej skład. Dobrze skonfigurowana sprawi, że nie będziemy mieć problemu z kierowaniem pojazdem, a jazda będzie przyjemna i bezproblemowa.

5/5 - (2 votes)

Lenovo ThinkPad L15: Solidność i Wydajność w Twoim Zasięgu

Poprzedni

Tulejowanie koparek: Kluczowe czynniki wpływające na wybór odpowiedniego serwisu

Następny

Zobacz także

Więcej Porady