Spis treści
Wymiana akumulatora w samochodzie — kiedy jest konieczna?
Akumulator samochodowy to urządzenie przechowujące energię w formie chemicznej i uwalniające ją w formie elektrycznej, kiedy pojazd jej potrzebuje. Akumulator jest jednym z najważniejszych podzespołów samochodów, bez których nie są one działać prawidłowo. Podobnie jak inne części samochodowe, kierowcy muszą pamiętać o tym, by co pewien czas wymienić akumulator na nowy. Co może być wskazówką do tego, by zaplanować niebawem wymianę akumulatora?
Co nam podpowiada, że trzeba wymienić akumulator?
Istnieje kilka oznak wskazujących i przypominających o zbliżającej się wymianie akumulatora. Niektóre, najważniejsze z nich, przedstawiamy poniżej.
- Trudności z uruchomieniem samochodu. Jeśli samochód ma trudności z rozruchem, zwłaszcza w chłodne dni, może to oznaczać, że akumulator traci moc.
- Światło ostrzegawcze na desce rozdzielczej. Świecąca się na czerwono kontrolka akumulatora informuje o tym, że jest on już słaby i trzeba się przygotować do wymiany akumulatora na nowy, lub spróbować go naładować prostownikiem.
- Złe działanie wyposażenia elektrycznego. Jeśli zauważysz, że odbiorniki prądu w samochodzie nie działają jak dawniej, może to świadczyć o rozładowanym akumulatorze i niewystarczającym prądzie.
- Wiek akumulatora. Jeśli akumulator służył Ci przez 3-5 lat lub dłużej, warto go sprawdzić. Nawet jeśli nie ma jeszcze widocznych problemów, wiek może wpłynąć na jego wydajność.
- Zapach siarki lub jaj. Jeżeli wewnątrz samochodu wyczuwasz zapach przypominający zgniłe jaja, może to być wynik wycieku i przedostawania się gazów (siarkowodoru) z akumulatora na zewnątrz.
- Widoczne uszkodzenia lub wyciek. Kiedy obudowa akumulatora jest pęknięta, uszkodzona, ma wycieki lub jest zdeformowana, natychmiast wymień go na nowy akumulator.
- Osady na biegunach akumulatora. Jeśli na biegunach akumulatora pojawiają się białe, niebieskie lub zielonkawe osady, może to wskazywać na problem z kwasem i korozją, które mogą zakłócać połączenie.
- Słaby dźwięk rozrusznika. Gdy podczas próby uruchomienia samochodu słyszysz tylko kliknięcie, lub dźwięk rozrusznika jest inny niż zawsze, może to oznaczać, że akumulator nie ma wystarczającej mocy, aby go uruchomić.
Czy wymianę akumulatora można przeprowadzić samodzielnie?
Oczywiście, że tak. W tym celu odkręć mocowania akumulatora, a następnie odłącz kable zasilające. Co zrobić z rozładowanym akumulatorem? To proste. Najłatwiej jest go oddać w miejscu, w którym kupujesz nowe, sprawne akumulatory samochodowe.
Jeżeli interesuje Cię wymiana akumulatora w Warszawie, koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową!