kurs na prawo jazdy kat. C

Zastanawiałeś się nad zrobieniem kursu na prawo jazdy kategorii C? Jeśli nie – może warto zacząć. Pracy w zawodzie nie brakuje, a zarobki zawodowych kierowców są stosunkowo wysokie. Sprawdź, do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C, ile trwa kurs i jaki jest jego koszt.

Prawo jazdy kategorii C – ogólne informacje

Na pewno słyszałeś co nieco o kursie na prawo jazdy kategorii C. Pogłoski o wysokich zarobkach w zawodzie i sam fakt, że ofert w kategorii praca kierowca C jest coraz więcej, brzmią bardzo zachęcająco.

Jeżeli interesowałeś się tym zagadnieniem, wiesz, że dzięki ukończeniu kursu prawa jazdy kat. C możesz pracować jako kierowca ciężarówki. Co ważne, o to uprawnienie mogą ubiegać się osoby, które skończyły co najmniej 21 lat i posiadają prawo jazdy kat. B, lub te, które zdobyły kwalifikację wstępną i ukończyły 18 lat. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat kategorii C?

Kategoria C: na jakie pojazdy?

Zanim zdecydujesz się na zdobycie uprawnień, sprawdź, jaki jest ich zakres. Zastanawiasz się teraz zapewne, co da Ci kategoria C: na jakie pojazdy obowiązuje? Większość osób słusznie kojarzy ją z pojazdami ciężarowymi, warto jednak uściślić, jakie daje możliwości. Prawo jazdy kat. C umożliwi Ci prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej ponad 3,5 tony. Będziesz mógł także prowadzić wspomniane pojazdy z lekką przyczepą oraz ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne.

Pamiętaj, że prawo jazdy kategorii C nie daje Ci uprawnień do prowadzenia autobusu.

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C?

Szukając odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje prawo jazdy kategorii C, można natknąć się na różne ceny – są one bowiem zależne od lokalizacji, w której zamierzasz zrealizować kurs, oraz firmy. Koszt prawa jazdy kat. C z roku na rok jest coraz wyższy, a wspomniany kurs należy do najdroższych.

Przeglądając obecne oferty szkół jazdy, można znaleźć kursy prawa jazdy kat. C w cenie wynoszącej zazwyczaj od 2500 zł do 3200 zł. Do kursu należy doliczyć koszt badań lekarskich i psychologicznych. W przypadku chęci zostania kierowcą zawodowym konieczne jest także uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej (obecnie koszt kursu kierowcy zawodowego z kwalifikacją wstępną przyspieszoną to ok. 5000 zł, a z kwalifikacją wstępną – ok. 6000 zł).

Konieczne będzie również opłacenie egzaminów – 30 zł za część teoretyczną oraz 200 zł za część praktyczną. Niezbędne jest również wniesienie opłaty w wysokości 100,50 zł za wydanie dokumentu. Sumując wszystkie koszty, za prawo jazdy kat. C i uprawnienia kierowcy zawodowego możesz zapłacić nawet ponad 6000 zł.

Pamiętaj – niezależnie od tego, ile wydasz na prawo jazdy, ofert pracy kierowcy C nie brakuje. Jeżeli zdecydujesz się zatrudnić w zawodzie, poniesiony koszt bardzo szybko Ci się zwróci.

Prawo jazdy kat. C – ile trwa kurs?

Zastanawiasz się, ile trwa kurs kategorii C? Składa się on z 20 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki, istnieje również możliwość samodzielnej nauki teorii i rozpoczęcie praktycznej części kursu z instruktorem po zdaniu egzaminu państwowego we własnym zakresie.

Niektóre placówki oferują możliwość zrealizowania ekspresowego kursu za dopłatą. Według opinii internautów kurs wraz z kwalifikacją wstępną lub wstępną przyspieszoną może potrwać nawet do kilku miesięcy.

Czas trwania kursu na prawo jazdy kat. C zależny jest od kursanta oraz szkoły. W przyspieszonym trybie można zrealizować go nawet w kilka tygodni.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. C?

Zdecydowałeś, że chcesz zdobyć prawo jazdy kategorii C. Jak wygląda egzamin, czego się po nim spodziewać?

Egzamin państwowy na prawo jazdy kat. C składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna egzaminu składa się z 32 pytań, na których rozwiązanie każdy uczestnik ma 25 minut. Należy uzyskać co najmniej 68 na 74 możliwe punkty, by został on uznany za zaliczony.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. C składa się z zadań na placu manewrowym (czynności kontrolno-obsługowe, przygotowanie do jazdy, jazda po łuku, manewry – parkowanie, zawracanie, ruszanie na wzniesieniu) oraz jazdy w ruchu drogowym, trwającej co najmniej 45 minut.

Choć prawo jazdy kat. C jest kosztowne i czasochłonne – jeśli interesuje Cię praca kierowcy zawodowego, zdecydowanie warto zdobyć uprawnienia w tym zakresie.

3.9/5 - (23 votes)

Regeneracja turbosprężarek i wtryskiwaczy – na czym polega?

Poprzedni

Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznych- czy się opłaca?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady