Koła łańcuchowe

Koło łańcuchowe stanowi ważny element przekładni. Jego uzębienie jest uzależnione od danego łańcucha. W branży mechanicznej można spotkać różną nomenklaturę, bowiem koło to określa się mianem tarczy łańcuchowej lub wieńca. Jakie właściwości ma koło łańcuchowe? Gdzie znajduje zastosowanie?

Koła łańcuchowe – co to jest?

Koła łańcuchowe są niezastąpionymi podzespołami i integralnymi elementami napędów łańcuchowych. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim podziałką i ilością zębów. Koła najczęściej są hartowane.

Koła zębate znajdują zastosowanie w przekładniach. Standardowo dzieli się je na czynne, bierne oraz napinające, natomiast kształt ich wrębu odzwierciedla rolkę. W technice stosuje się dwa rodzaje łańcuchów:

– Łańcuchy drabinkowe – są proste i efektywne.

– Łańcuchy pierścieniowe – bardziej złożone, posiadają wyprofilowany kłąb ochraniający łańcuch przed zsuwaniem się z koła.

Wysokiej jakości koła łańcuchowe kupisz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/50-mechanika/naped-lancuchowy/kola-lancuchowe

Koło łańcuchowe

Koło łańcuchowe – właściwości

Koła łańcuchowe dostępne na rynku produkuje się zgodnie z zaleceniami unijnymi. Tym samym wykonywane są zazwyczaj z z konstrukcji węglowych, które mają mają 55 albo 65 stopów. Stopy poddawane są procesowi hartowania, co pozwala przedłużyć ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Gwarantuje to również najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Koło łańcuchowe pełni przeważnie dwie podstawowe funkcje:

– Napinacza, doprowadzając do napięcia w napędach łańcuchowych lub pasowych silników.

– Elementu systemu napędowego – jako integralny element tego układu, koło łańcuchowe przenosi napęd bezpośrednio na układ mechaniczny.

Z jakiego materiału wykonuje się koła łańcuchowe?

Dobór materiału jest uzależniony od zastosowania koła. Gdy koło działa w mechanizmie, w którym wymagana jest największa wytrzymałość, korzysta się z najtwardszych dostępnych stopów. Natomiast w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego koła wykonywane są z tworzyw sztucznych. Przekładnia ma wiele zastosowań, toteż koła wykonuje się również z żeliwa, miedzi oraz aluminium.

Koła łańcuchowe – zastosowanie

O solidności kół łańcuchowych świadczy fakt, że raz zamontowane koło jest dosyć rzadko wymieniane. Gdy dochodzi do awarii związanych z napędem, zazwyczaj wymienia się całe ogniwo pracujące, a nie tylko pojedynczy komponent. Koła zębate znajdują zastosowanie zarówno w większych, jak i w mniejszych konstrukcjach. Na szeroką skalę stosowane są jako naciąg do urządzeń (np. rozrzutniki gospodarcze). Najprostszy mechanizm z przekładnią drabinkową znajduje zastosowanie w rowerach i motocyklach.

Dla niektórych koła łańcuchowe oraz mechanizm, w jakim funkcjonują, mogą wydawać się prowizoryczne i niewystarczające. Jednakże specjaliści cenią je ze względu na niezawodność oraz efektywność. Elementy znajdują zastosowanie w wielu branżach od kilkudziesięciu lat. Warto wspomnieć przede wszystkim o tamach oraz mostach, gdzie te same koła łańcuchowe są z powodzeniem używane przez kilkadziesiąt lat. Nawet pomimo dynamicznego rozwoju techniki, koła te wciąż są stosowane na szeroką skalę.

5/5 - (1 vote)

Koło pasowe – zastosowanie i rodzaje

Poprzedni

Pojazdy licytowane w kraju Helwetów

Następny

Zobacz także

Więcej Inne