Normalia warsztatowe

Zdolność do samodzielnego wykonywania drobnych lub większych napraw jest niezwykle cenna. Pozwala nie tylko przywrócić drugie życie urządzeniem codziennego użytku lub wykonać mały remont, ale jest to również doskonały sposób na odstresowanie po pracy. Jak wyposażyć domowy warsztat, aby był funkcjonalny? Należy przestrzegać pewnych zasad, aby było to pomieszczenie wygodne i estetyczne. Podczas projektowania trzeba uwzględnić, jakie prace będą tam wykonywane, pozwoli to na zakup odpowiednich narzędzi, gadżetów oraz normaliów warsztatowych. Ponadto ważny jest rozmiar sprzętu, mebli jakie będą znajdowały się w domowym warsztacie.

Jak wyposażyć domowy warsztat?

Aby prawidłowo wyposażyć domowy warsztat lub po prostu kącik majsterkowicza, trzeba wybrać do tego odpowiednie miejsce. Jego powierzchnia będzie uzależniona od tego czy ktoś mieszka w bloku z piwnicą czy w domu jednorodzinnym z garażem i/lub terenem przydomowym. Właściciel warsztatu samochodowego może wydzielić tam specjalne miejsce i wyposażyć w podręczne narzędzia i normalia warsztatowe. Posiadając już lokalizację na warsztat, niezbędnym jego elementem będzie stół lub mocny blat, przy którym można majsterkować.Trzeba uwzględnić pozycję, w której najczęściej wykonuje się ulubione czynności, ponieważ od tego będzie zależeć wysokość blatu i brak odczuwania bólu kręgosłupa.

Jeśli ktoś preferuje pozycję siedzącą trzeba zakupić wygodne krzesło. W każdej pracy bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, które usprawnia wykonywanie każdej czynności i pozwoli ochronić wzrok. Ponadto planując wyposażenie domowego warsztatu trzeba zadbać o dobry dostęp do gniazdek elektrycznych. Należy zadbać o dobrą jakość przewodów, ponieważ wiele narzędzi cechuje się bardzo dużym poborem mocy. Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego systemu przechowywania narzędzi np. szafki, półki, nadstawki, haki i pojemniki plastikowe na normalia warsztatowe.

Wyposażenie garażu w narzędzia do majsterkowania

W zależności od tego czy jest garaż w domu jednorodzinnym czy w bloku dzielony z innymi lokatorami, trzeba zorganizować odpowiednie jego wyposażenie. Również korzystanie z konkretnych narzędzi będzie ważne, ponieważ niektóre są bardzo głośne i zajmuje dość dużo miejsca. Jeżeli powierzchnia garażu jest niewielka, należy zadbać również o bezpieczeństwo samochodu. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie funkcjonalne wykorzystanie ścian i zawieszenie na nich praktycznych półek, nadstawek i haków, na których uda się powiesić rowery oraz wiele sprzętu. Doskonale sprawdzi się również listwa magnetyczna, na której można umieścić: śrubki, nożyczki czy gwoździe. Warto zawiesić na ścianie lampy jarzeniowe albo halogenowe lub na przykład przymocować do blatu lub stołu warsztatowego.

Pracując w domowym warsztacie w garażu lub w piwnicy znajdującej się w bloku, trzeba zadbać o prawidłową wentylację, która wpływa na bezpieczeństwo. Jeżeli nie można otworzyć okna trzeba zastosować specjalnie przeznaczony do tego wywietrznik. Jeżeli ktoś chce korzystać z warsztatu przez cały rok, ważne jest również ogrzewanie. Wygodnym wyposażeniem są metalowe regały odporne na rdzewienie, meble warsztatowe z drewna mogą ulec szybkiemu zniszczeniu ze względu na zwiększoną wilgotność w pomieszczeniu.

Zobacz także >> https://emoto.com.pl/czesci-samochodowe/

W warsztacie organizowanym w domu, mieszkaniu, piwnicy czy garażu, musi znajdować się prawidłowo wyposażona apteczka. Pracując z użyciem ostrych narzędzi można się skaleczyć i konieczne będzie odkażenie rany i założenie opatrunku. Koniecznie trzeba zadbać o maskę przeciwpyłową i przeciwodpryskową, gogle, stopery do uszu, ochraniacze na kolana. Warto majsterkować w odzieży ochronnej i używać rękawic chroniących dłonie.

W jakie narzędzia wyposażyć swój warsztat?

Podstawą wyposażenia każdego warsztatu lub kącika do majsterkowania jest młotek z wagą obucha nie większą niż pół kg, może posiadać z jednej strony zwężenie. Do wbijania gwoździ oraz ich wyciągania przyda się młotek ciesielski, warto również posiadać takie rodzaje młotków jak np.: blacharski, gumowy i spawalniczy.

W domowym warsztacie zawsze znajduje się specjalna skrzynka z narzędziami takimi jak różnego rodzaju klucze (oczkowe, płaskie, imbusowe) i śrubokręty. Wielu majsterkowiczów lubi korzystać multiwkrętaki, w której można wymieniać końcówki. Potrzebna może być dobra wkrętarka, w której groty śrubokrętów będą wykonane z wysokiej jakości stali z ergonomicznym gumowym uchwytem. Czy to wszystko? Oczywiście, że, nie. Do podstawowego wyposażenia warsztatu należą także, kombinerki oraz różne rodzaje taśm: malarska, izolacyjna i naprawcza. Przewidujący majsterkowicz na pewno nie zapomni o poziomicy, opaskach zaciskowych, gwoździach, śrubkach, nożykach i oczywiście latarce.

Czy można obejść się bez elektronarzędzi? Nie można, dlatego trzeba zacząć od niezbędnych, czyli: wiertarka lub wkrętarko-wiertarka. Jeżeli ktoś planuje wykonywać prace w drewnie czy przeprowadzać remonty, dobrze będzie, jeśli zakupi szlifierkę: kątową do cięcia metalu i drewna, oscylacyjną do narożników i taśmową do powierzchni płaskich.

Normalia warsztatowe – czy warto posiadać je w swoim domowym warsztacie?

Na pewno warto. Na normalia warsztatowe składają się drobne elementy bardzo użyteczne do przeprowadzania różnych napraw. Wielu majsterkowiczów przyzna, że zestaw nakrętek metrycznych w różnych rozmiarach jest wielce przydatny i warto przechowywać je sortowniku. Co składa się jeszcze na normalia warsztatowe? Takie produkty jak:

  • Zestaw smarowniczek/kalamitek metrycznych
  • Zestaw sprężynek w różnych rozmiarach
  • Zestaw kołków sprężystych
  • Zestaw przelotek gumowych
  • Szybkozłączki elektryczne
  • Nity aluminiowe
  • Opaski plastikowe
  • Zestaw pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych Segera w różnych rozmiarach, zapakowane w praktyczny organizer.
  • Oraz wiele innych.

Normalia warsztatowe są bardzo pomocne przy pracach naprawczych, to drobne przedmioty, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie w organizerach, pudełkach plastikowych czy nawet słoiczkach.

5/5 - (3 votes)

Regularna kontrola wpływa na żywotność akumulatora

Poprzedni

Jak długo można używać oponę?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady