Bezpieczne przejście dla pieszych

Polska jest niestety krajem, w którym na przejściach dla pieszych ginie najwięcej osób w Europie. Jest to sytuacja, nad którą zdecydowanie trzeba zapanować. Pasy powinny szczególnie chronić pieszych, chcących przejść na drugą stronę. Aktywne, bezpieczne przejście dla pieszych może zdecydowanie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Dlaczego odpowiednie oznakowanie pasów jest tak ważne?

Jadący samochodem nie jest w stanie zahamować odpowiednio szybko, jeżeli nie widzi na swojej drodze pieszego z właściwej odległości. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy jest noc oraz gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają jeździe samochodem. Prawidłowe oznakowanie przejścia może przyczynić się więc do uratowania życia wielu osób.

Jak działa aktywne przejście dla pieszych?

Sytuacja na drogach jest bardzo dynamiczna. Najskuteczniej sprawdzają się więc tam te oświetlenia, które w jasny i prosty sposób zaznaczają obecność pieszego na drodze. Systemy świetlne powinny być zbudowane z inteligentnych słupów, które posiadają wbudowane, żółte oświetlenie widoczne już z odległości 200 metrów. Uaktywnia się ono w momencie wkroczenia pieszego w strefę oczekiwania. Świetnym rozwiązaniem jest również to, że w tym samym momencie uruchamia się system dźwiękowy, który wydaje komunikat głosowy i pomaga osobom niewidzącym w poruszaniu się na drodze. Tak zaprogramowany system wyłącza się z chwilą opuszczenia strefy przejścia przez pieszych. Dzięki temu kierowcy nie są narażeni na długie miganie świateł, powodujące zmęczenie oczu.

Co powinien zawierać zestaw zabezpieczający przejście dla pieszych?

  • słupy kompozytowe, odpowiednio dopasowane do jezdni, zwykle o długości 6 metrów
  • sygnalizację świetlną wbudowaną w słupy, która będzie odpowiednio szybko informować kierowców o wejściu pieszego na drogą
  • podświetlany znak drogowy z odblaskową folią
  • czujnik ruchu, który szybko będzie wyczuwał obecność ludzi w strefie przejścia i automatycznie uruchamiał światła
  • głośnik odpowiednio emitujący komunikat z możliwością dostosowania go do różnych języków
  • lampy typu LED z asymetrycznym rozprzestrzenianiem światła, które jeszcze lepiej doświetlą pieszego.

System aktywnych przejść dla pieszych to przede wszystkim wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zarówno wśród pieszych, jak i kierujących samochodami. Dostosowanie się do warunków atmosferycznych, uważna jazda i zwrócenie uwagi na oznakowanie przejść zdecydowanie mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. W coraz większej liczbie miejscowości takie systemy powinny być instalowane.

5/5 - (2 votes)

Jak polerować lakier auta? Niezbędne narzędzia i wskazówki

Poprzedni

Cynkowanie ogniowe, czyli najlepsze zabezpieczenie przed korozją auta

Następny

Zobacz także

Więcej Porady