Uszkodzenie wypożyczonego samochodu

Wynajem samochodu to atrakcyjna oferta dla osób, które mają w planach zarówno weekendowy wyjazd za miasto, jak i wybierają się na długą wycieczkę daleko poza miejsce zamieszkania. Co jednak zrobić, gdy beztroską podróż zakłóci usterka samochodu? Kto ponosi odpowiedzialność za pokrycie kosztów naprawy w przypadku stłuczki? Oto kilka ważnych elementów, o których warto pamiętać, gdy dojdzie do uszkodzenia wypożyczonego samochodu.

Jak postępować w przypadku awarii wypożyczonego samochodu?

Jeśli awaria ma miejsce w czasie jazdy, zatrzymajmy samochód w bezpiecznym miejscu – nie powinien on utrudniać ruchu innym pojazdom ani być narażony na stłuczkę z drugim autem. W zależności od rodzaju usterki powinniśmy skontaktować się z naszą wypożyczalnią i odpowiednimi służbami, np. w razie wycieku. Jeżeli natomiast do awarii dojdzie pod naszym domem, należy niezwłocznie zadzwonić do wypożyczalni. Pracownicy powiedzą nam, co robić.

Zobacz także >> Części do BMW

W razie większej usterki najemca powinien dostać auto zastępcze, co m.in. zapewniamy w naszej wypożyczalni samochodów As-car. Otrzymany zamienny samochód jest tej samej klasy, co poprzedni, i klient może z niego korzystać przez pozostały okres najmu.

Co zrobić, gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku?

Obowiązkiem każdego kierowcy jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz osobom, które uczestniczyły w wypadku, niezależnie od tego, czy porusza się on własnym autem czy wypożyczonym. W miarę możliwości należy także zadbać o zabezpieczenie pojazdu, aby nie ulegał kolejnym uszkodzeniom.

Następną czynnością powinno być zawiadomienie policji o zaistniałym zdarzeniu. Jeśli bierzemy udział w kolizji, jadąc wynajmowanym autem, nie ma możliwości “dogadywania się” z drugim kierowcą. Wezwana policja ustali przebieg wydarzenia, jego sprawcę oraz zapisze wszystko w odpowiednich dokumentach, które będą podstawą dla rozwiązania kwestii ubezpieczenia wynajmowanego auta.

Pamiętajmy, że o zaistniałej sytuacji należy również powiadomić wypożyczalnię samochodów, z usług której korzystamy. Pracownicy udzielą nam wskazówek, według których powinniśmy postępować.

W przypadku niezawiadomienia służb i wypożyczalni możemy zostać obciążeni odpowiedzialnością za zdarzenie oraz kosztami naprawy samochodu.

Uszkodzenie wypożyczonego samochodu

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody?

Udział w kolizji może spotkać nawet najbardziej doświadczonych kierowców, dlatego ważne jest, aby mieć świadomość, kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody w danej sytuacji. Nie należy także zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu. Jest ono potrzebne zarówno przy krótko-, jak i długoterminowym wynajmie samochodów, i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawą. W zależności od rodzaju oferty danej wypożyczalni w skład pakietu może wchodzić ubezpieczenie OC i AC, a także NNW oraz Assistance.

Gdy nie jesteśmy sprawcami wypadku

Jeśli dojdzie do kolizji, ale nie my jesteśmy jej sprawcami, szkody wyrządzone w wypożyczonym samochodzie pokrywane są z OC – podstawowego ubezpieczenia, które obowiązkowo musi posiadać każde auto.

Gdy do kolizji doszło z naszej winy lub nie nie znamy sprawcy

Jeśli do wypadku doszło z naszej winy lub nie znamy sprawcy, np. wynajmowany pojazd został zarysowany na parkingu, koszty za naprawę są pokrywane z ubezpieczenia AC, tzw. autocasco. Ubezpiecza ono samochód od zdarzeń losowych, jak kradzież, powódź, zniszczenie pojazdu przez upadające drzewo czy też wspomniane wcześniej szkody powstałe z naszej winy.

W ramach ubezpieczenia AC wypożyczalnie samochodów mogą oferować tzw. wkład własny. Jest to wartość szkody, określona procentowo lub podawana w konkretnej kwocie, którą będzie musiała pokryć we własnym zakresie osoba wynajmująca pojazd.

Ubezpieczenia NNW i Assistance nie są konieczne przy wynajmie samochodu, ale warto się nad nimi zastanowić, w szczególności, gdy wypożyczamy pojazd na dłużej. To pierwsze jest ubezpieczeniem osobowym, chroniącym życie i zdrowie człowieka. Z kolei drugie zapewnia nam m.in. darmowe holowanie i szybką naprawę wynajmowanego auta.

Uszkodzenie wynajętego samochodu

Podsumowanie

Jeśli dojdzie do stłuczki, przede wszystkim nie panikujmy, tylko wezwijmy odpowiednie służby oraz poinformujmy o całym zdarzeniu wypożyczalnię. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wynajem auta na parę dni czy planujemy długoterminowe wypożyczenie pojazdu, pamiętajmy, aby upewnić się, że posiada ono podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dobrze, jeśli oprócz niego będzie dostępne autocaso. Pozwoli nam to na uniknięcie wydatków związanych z naprawą. Pakiet zawierający obydwa ubezpieczenia oferuje m.in. nasza wypożyczalni samochodów As-car.

5/5 - (3 votes)

Długoterminowy i krótkoterminowy wynajem auta Lexus – jakie są ich zasady?

Poprzedni

Akumulatory Centra – Polski producent akumulatorów

Następny

Zobacz także

Więcej Porady