BMW R18 Dragster

Jeden z najpopularniejszych projektantów motocykli, postanowił uczynić obiektem swoich prac nowy motor BMW R18 Dragster . Inspiracją stała się dla niego przeszłość i zamiłowanie najbliższej rodziny do dynamicznej i odważnej jazdy. Swoją uwagę specjalista skupił przede wszystkim na imponującym silniku typu bokser, który stanowi prawdziwe serce jego projektu, który nosi nazwę R18 Dragster i jest zmodyfikowaną wersją BMW R 18.

BMW R18 Dragster  – Niepowtarzalny pojazd

Nowy motor BMW został zaprezentowany przez firmę BMW Motorrad w kwietniu 2020 roku. Ten pojazd nawiązuje do historycznych motocykli BMW, czerpiąc między innymi z rozwiązań zastosowanych już w takich modelach jak motor BMW R 5. Najważniejszym elementem maszyny jest innowacyjny dwucylindrowy silnik posiadający przeciwległe cylindry, określany jako „Big Boxer”.

BMW Big Boxer

Materiały producenta

W jaki sposób pracuje Roland Sands? Podstawą są dla niego wykonane na papierze szkice, które umożliwiają dokonanie analizy podstawy i kształtów motocykla. To punkt wyjścia do ocenienia, co można zmienić w aktualnej konstrukcji, jakie usprawnienia wprowadzić i o jakie modyfikacje zadbać, by stworzyć jedyny w swoim rodzaju pojazd. Kiedy projektant obierze już kierunek swojej pracy, rozpoczyna się proces przeobrażania jego wizji w rzeczywistość.

Stawić czoła wyzwaniu

Przekształcanie BMW R18 Dragster nie było trudne z uwagi na to, że ten jednoślad posiada architekturę przyjazną wprowadzaniu zmian. Zarówno tylna rama, jak i zestaw lakierowanych elementów są łatwe w demontażu, co przekłada się na dużą swobodę ruchów i wiele możliwości. Pozwala również uniknąć zbędnych wydatków. Sands zdecydowanie stwierdził, że największym wyzwaniem było przerobienie elektroniki.

BMW R18

Materiały producenta

Usunięto bowiem tradycyjny wydech i dodano podtlenek azotu. Zmieniono także układ dolotowy silnika. Zachowano standardową oś kierowaną motocykla, jednak usunięto tył pojazdu, przeobrażając go w jednoślad typu dragster.

Zobacz także >> BMW F 750 GS, BMW F 850 GS i BMW F 850 GS Adventure – Nowość 2020

Zachowano karoserię R 18 wprowadzając jedynie drobne modyfikacje w postaci zmian błotnika przedniego i tylnego. Roland Sands przez trzy i pół miesiąca prowadził proces adaptacji motocykla. Następnie został on przewieziony do warsztatu, gdzie odbył się montaż końcowy.

BMW R18 Dragster

Indywidualne detale

Projektant stworzył także dwie kolekcje aluminiowych elementów frezowanych o nazwach „Machined” oraz „2-Tone-Black” dedykowanych nowemu modelowi BMW R18 Dragster .

Motor BMW R18

Materiały producenta

Ich premiera zbiegnie się w czasie z rynkowym debiutem pojazdu i uwzględniają one między innymi przednie i tylne koła, podwyższenia i uchwyty kierownicy, korek wlewu paliwa czy ozdobne listwy umieszczone na bokach silnika.

R18 Dragster

Materiały producenta

Podczas modyfikacji BMW R18 Dragster, Sands korzystał z kolekcji aby nadać indywidualnego charakteru płycie czołowej, kołom, czy reflektorom. Siedzisko i wydech wymyślono i wykonano zupełnie od nowa, natomiast przednia część jednośladu nawiązuje do BMW S 1000 RR.

Zobacz także >> Motocykl Suzuki GSX-R1000 i GSX-R1000R

Co jeszcze ma do zaoferowania BMW R18 Dragster? Między innymi karoserię, która jest w stu procentach zindywidualizowana, stalową ramę ulepszoną przez Sandsa oraz bak pochodzący z pierwotnej wersji pojazdu. Zastosowano lakier o metalicznym, niebieskim kolorze, wraz z podwójną linią o białej barwie. Widelec pochodzi z modelu BMW R nine T.

BMW

Materiały producenta

Odpowiedzialny za sukces

Roland Sands, który zajął się modyfikacją motocykla, zamiłowanie do tych pojazdów odziedziczył w genach. Jest bowiem synem kierowcy wyścigowego, który uwielbiał przerabiać maszyny, które prowadził. Roland od dziecka przebywał więc w otoczeniu warsztatów i motocykli, by następnie także usiąść za ich kierownicą.

Roland Sands

Materiały producenta

Aktualnie uchodzi za jednego z najbardziej znanych i renomowanych projektantów customowych motocykli oraz motocyklowej odzieży. Z jego usług korzystają klienci z całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że współpracuje z zespołem profesjonalistów, którzy słyną z odważnego łączenia stylów i kreowania wyjątkowych kompozycji.

Zobacz także >> Części po VIN – Wyszukiwanie części zamiennych

Sands wykonuje swoją pracę z prawdziwą i godną pozazdroszczenia pasją, która stanowi receptę na sukces. Jego celem jest tworzenie jedynych w swoim rodzaju motocykli, które zapewnią swoim właścicielom niepowtarzalne przeżycia.

Zobacz także >> Jakie rękawice motocyklowe kupić?

5/5 - (12 votes)

Nowe odsłony flagowych modeli motoryzacyjnych gigantów

Poprzedni

Budowa i tuning samochodów – studia inżynierskie, które warto wybrać!

Następny

Zobacz także

Więcej 2 kółka