Praca opiekunki w Niemczech

Trudno dziś wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. Posiadanie czynnego prawa jazdy daje poczucie niezależności i komfortu. Niesie za sobą także większe możliwości podczas szukania pracy. Wbrew pozorom również w zawodzie opiekunki w Niemczech niekiedy potrzebne jest prawo jazdy. Na jakich sztelach będzie ono wymagane i co dzięki niemu zyskasz?

Które obowiązki w niemieckiej opiece wymagają prawa jazdy?

Mogłoby się wydawać, że praca w niemieckiej opiece nie jest zawodem, w którym pracodawca mógłby wymagać prowadzenia samochodu. Oczywiście, istnieją zlecenia, na których w ogóle nie jest potrzebna taka umiejętność. Jednak coraz więcej ogłoszeń dla opiekunek wymienia wśród wymagań właśnie posiadanie czynnego prawa jazdy. Wszystko zależy od oczekiwań niemieckich pracodawców.

Zanim przejdziemy do opisywania kwestii z tym związanych, przyjrzymy się obowiązkom opiekunki w Niemczech. Pamiętaj, że ostateczny ich zakres będzie uzależniony od stanu zdrowia podopiecznego i jego oczekiwań, a także od tego, jak bardzo w opiekę zaangażowani są członkowie rodziny. Zazwyczaj w pracy w niemieckiej opiece wykonuje się następujące czynności:

  • pomoc w myciu, czesaniu i czynnościach higienicznych,
  • pilnowanie, by senior regularnie przyjmował przepisane leki,
  • sprzątanie, pranie, prasowanie,
  • gotowanie i podawanie posiłków,
  • robienie zakupów, załatwianie spraw na poczcie i w urzędach,
  • podwożenie podopiecznego w różne miejsca.

Od opiekunki nie zawsze wymaga się prawa jazdy

Większość obowiązków spokojnie można wykonać w domu osoby starszej. Tylko niektóre z nich wymagają przemieszczania się – do sklepu, apteki, przychodni czy też urzędu. Jeżeli praca ma się odbywać w dużym mieście, gdzie wszędzie jest blisko, to od opiekunki raczej nie będzie wymagane posiadanie prawa jazdy. Inaczej jest w sytuacji, kiedy senior mieszka na obrzeżach miasta, w małej miejscowości albo na wsi. Trudno wymagać od podopiecznego, często schorowanego czy nie w pełni sprawnego, korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego dobrze jest, by opiekunka pracująca w Niemczech potrafiła i lubiła jeździć samochodem.

Prawo jazdy wyrobione w Polsce jest ważne przez 15 lat i uprawnia do kierowania określonym typem samochodu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego posiadanie jest więc niewątpliwym atutem każdej opiekunki. Warto wiedzieć, że jeżeli w ofercie pracy wspomniano o prawie jazdy, to nie jest to równoznaczne z wymaganiem, by opiekunka miała własne auto. Często niemieccy pracodawcy udostępniają samochód, z którego można korzystać w ramach wykonywania obowiązków zawodowych.

Prawo jazdy to dla opiekunki w Niemczech duże ułatwienie

Posiadanie uprawnień do kierowania samochodem niesie za sobą wiele korzyści. Jeżeli więc nie masz prawa jazdy, warto zastanowić się nad jego zdobyciem. Coraz więcej osób po 40. i 50. roku życia podejmuje to wyzwanie, aby mieć lepsze możliwości znalezienia pracy. I chociaż wożenie podopiecznego samochodem to duża odpowiedzialność, opiekunki pracujące w Niemczech często się na nią godzą. Mają bowiem dostęp do większej ilości atrakcyjnych ogłoszeń, a podczas samej szteli – większy komfort w wykonywaniu obowiązków. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt pewnie „za kółkiem”, nic na siłę. Po prostu wyszukaj taką ofertę pracy w niemieckiej opiece, która nie będzie wymagała prawa jazdy. Konsultanci z Agencji Veritas chętnie Ci w tym pomogą. Zrób wszystko, żeby podczas trwania zlecenia czuć się pewnie i nie pozwól, by cokolwiek Cię przerosło.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie: Praca w Niemczech opieka.

Oceń ten post post

Badanie techniczne a przegląd samochodu – czym się różnią?

Poprzedni

Zakup sprawdzonego samochodu używanego – czy naprawdę jest o to tak ciężko?

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4