praca u dealera samochodowego

Jako doradca ds. sprzedaży samochodów u dealera będziesz zajmować się bezpośrednią współpracą z potencjalnym kupującym i podejmowaniem wszystkich działań prowadzących do dokonania zakupu pojazdu. Do Twoich obowiązków będzie należało między innymi zajmowanie się niezbędnymi formalnościami, podpisywanie umów, obsługa posprzedażowa i inne, o których więcej przeczytasz w artykule.

Doradca sprzedażowy odpowiada często za poszukiwanie nowych rynków zbytu i szkolenie pracowników młodszych stażem. Praca w tym zawodzie nie wymaga konkretnego wykształcenia – o wiele ważniejsza jest wiedza na temat branży motoryzacyjnej i zdobyte doświadczenie.

Co jeszcze jest ważne? Entuzjazm i pozytywne nastawienie. Pamiętaj, że pracując na tym stanowisku, jesteś wizytówką firmy i to, w jaki sposób przeprowadzisz klienta przez proces kupna samochodu, będzie miało wpływ nie tylko na Twoje zarobki, ale również renomę.

Czym zajmuje się pracownik sprzedażowy u dealera samochodowego?

Twoim pierwszym zadaniem w pracy jest przywitanie klienta oraz zaprezentowanie mu oferty sprzedażowej. Polega to na przeprowadzeniu analizy potrzeb, oprowadzeniu klienta po salonie, przedstawieniu ekspozycji samochodów, odpowiadaniu na pytania, sugerowaniu rozwiązań ich problemów.

Dobre salony stawiają na bardzo wysoką jakość obsługi — to w końcu sprzedawca robi najważniejsze, pierwsze wrażenie. W tym momencie przydadzą się wspomniane wcześniej umiejętności sprzedażowe oraz pasja do pracy w motoryzacji. Beznamiętne opowiadanie o ciekawych dodatkach do najnowszego modelu auta może skutecznie zniechęcić klienta, nie tylko do zakupu auta w danym salonie, ale także zniechęcić go do marki. Co jest najważniejsze? Entuzjazm! Często klienci, którzy przychodzą do salonu samochodowego, nie wiedzą do końca, jaki model wybrać. Bardzo często nie są również ekspertami w dziedzinie motoryzacji. Jeśli opowiesz o ofercie z entuzjazmem i świetną energią nie tylko zwiększysz szansę na sprzedaż samochodu, ale także zbudujesz fajną, długotrwałą relację z klientem.

Kolejnym etapem Twojej pracy będzie jazda próbna z klientem. Jazda próbna jest podstawową metodą sprawdzenia przez klienta czy samochód odpowiada jego potrzebom. W czasie, w którym klient sprawdza jakość prowadzenia danego pojazdu, Ty masz dodatkowy czas na wypunktowanie jego atutów, co znacznie ułatwi klientowi podjęcie decyzji o zakupie.

Po skończonej jeździe próbnej i pozytywnej decyzji klienta o zakupie samochodu przychodzi czas na dopięcie kwestii formalnych. Finalizacja procesu sprzedaży to nie tylko podpisanie umowy z klientem, ale też możliwość zaproponowania usług finansowych takich, jak kredyt, leasing lub ubezpieczenie. W wielu firmach sprzedaż tego typu usług jest dla pracownika danego dealera samochodowego świetnym sposobem na zarobienie dodatkowej prowizji.

Ostatnim etapem sprzedaży jest wydanie auta klientowi. Czasami wiąże się to z dostarczeniem pojazdu w dane miejsce lub pod konkretny adres.

Co oprócz sprzedaży?

Oprócz bezpośredniej obsługi klientów pracownik salonu samochodowego zajmuje się także innymi rzeczami. Do jednej z nich należy współpraca z innymi działami, na przykład pracownikami technicznymi. Często salony połączone są z warsztatem samochodowym i serwisem gwarancyjnym. Twoim zadaniem jest przyjęcie zgłoszenia od klienta o usterce lub wadzie i skierowanie samochodu do odpowiedniego warsztatu. Niekiedy musisz też dopilnować, aby pracownicy techniczni na czas dostarczyli samochody do ekspozycji, umyli je, posprzątali i wymienili płyny.

Innym działem, z którym doradcy sprzedaży ściśle współpracują, jest dział marketingu. Niektóre akcje promocyjne będą wymagały Twojego czynnego udziału — niewątpliwie praca u dealera samochodowego nie należy do nudnych.

Poza tym zajmujesz się aktywnym pozyskiwaniem nowych klientów, monitorowaniem rynku i analizą konkurencji oraz obsługą posprzedażową.
Jeśli ten opis pracy wydał Ci się interesujący, a praca w motoryzacji to coś, czego chcesz spróbować — sprawdź oferty pracy na stronie https://www.praca-dealerbmw.pl/

5/5 - (2 votes)

Poradnik iParts.pl. Jakich akcesoriów potrzebuje Twój „elektryk”? Gdzie znajdziesz odpowiednie kable i ładowarki do samochodu elektrycznego?

Poprzedni

Czyszczenie filtra DPF – co warto wiedzieć?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady