Transport maszyn - jak wygląda?

Dostawa na plac budowy wysokiej klasy maszyn budowlanych to podstawa sukcesu. Bez takich maszyn trudno byłoby wystartować z jakimkolwiek projektem, nawet tym najprostszym. Na samym początku trzeba się jednak zabrać za prawidłowe przetransportowanie maszyn we wskazane miejsce. Jak wiadomo nie jest to łatwe zadanie, ponieważ takie maszyny są bardzo ciężkie i w wielu przypadkach trzeba do tego wykorzystać specjalistyczny sprzęt.

Jak zabrać się za transportowanie maszyn? Wskazówki

Najmniej problemów będzie z maszynami kołowymi, ponieważ konstruuje się je w taki sposób, aby można było skorzystać z ich wbudowanego napędu. Trudności pojawiają się w momencie, gdy transportowana ma być maszyna o podwoziu gąsienicowym. Taki sprzęt może samodzielnie pokonać jedynie 2 kilometry. Z kolei maszyny na wolnobieżnych podwoziach pokonują średnio 35 kilometrów. Jeśli plac budowy zlokalizowany jest w odległości kilkudziesięciu kilometrów od miejsca postoju danej maszyny trzeba skorzystać z innych rozwiązań. Najdogodniejszą opcją są maszyny o podwoziu samochodowym.

Holowanie maszyn budowlanych – skuteczne, sprawne i wygodne

Podczas transportowania wybranych maszyn budowlanych wiele osób decyduje się na ich holowanie. Taka propozycja odznacza się wysoką skutecznością działania, sprawnym przebiegiem oraz maksymalną wygodą. Trzeba się za nią jednak odpowiednio zabrać, aby po drodze nie natrafić na żadne nieprzyjemności. Przy holowaniu najlepiej wykorzystać:

  • samochód osobowy,
  • ciągnik.

Należy jednocześnie pamiętać, że holowaniu mogą być poddawane jedynie maszyny o podwoziu kołowym ogumowanym. W innym przypadku warto postawić na inne rozwiązania. Kluczową zasadą podczas holowania jest uzyskanie sztywnego połączenia (alternatywą jest połączenie giętkie, jednak stosuje się je wyłącznie w momencie, gdy holowana maszyna posiada sprawny układ hamulcowy i kierowniczy). Prędkość holowania nie powinna przekraczać 35-40 kilometrów na godzinę. Robi się to zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami drogowymi.

Wykorzystanie transportu specjalistycznego – rozwiązanie wszelkich problemów

W najbardziej skomplikowanych przypadkach wykorzystuje się specjalistyczny transport niskopodwoziowy. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku transportowania maszyn o bardzo dużych gabarytach. Cały proces powinien być jednak dokładnie przemyślany i obrysowany, tak aby nie narazić się na przykre doświadczenia. Jeśli zainteresowani chcą skorzystać z takiego transportu będą musieli uzyskać stosowne pozwolenie. W większości przypadków nie powinno to być jednak większym problemem. Tak realizowany transport maszyn jest jednak bardzo bezpieczny. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością.

Jeśli zainteresowani chcą się zdecydować na specjalistyczny transport niskopodwoziowy muszą mieć pełną świadomość tego, że może to być dość czasochłonne przedsięwzięcie. Do czasu transportu należy dodać czas załadunku oraz rozładunku konkretnej maszyny. Z racji tego warto bazować wyłącznie na usługach wykwalifikowanych profesjonalistów, tak aby zapewnić sobie prawidłowy przebieg transportu i nie tracić na tym cennego czasu.

Transportowanie maszyn budowlanych w przypadku takiej metody odbywa się przy asyście samochodu pilotującego (wraz z wykwalifikowanym pilotem). Oczywiście przewożona maszyna musi być bardzo precyzyjnie zabezpieczona, aby nie narazić nikogo na niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, aby była chroniona przed drganiami i samoczynnym przesuwaniem. Trzeba ją po prostu profesjonalnie unieruchomić.

Oceń ten post post

Tani kredyt na samochód z wyższej półki. Gdzie go szukać?

Poprzedni

Spodnie i buty na motor damskie – najlepsze porady podczas zakupu sprzętu dla kobiety na motor

Następny

Zobacz także

Więcej Biznes