Praca kierowcy

Praca kierowcy to niezwykle wymagające zajęcie, które jest w większości przypadków bardzo dobrze płatne, jednak wiążę się z wieloma niebezpieczeństwami. To nie tylko wygodne siedzenie „za kółkiem” i podążanie za trasą wskazywaną przez GPS. To również wielogodzinna praca siedząca, która bywa trudna, żmudna i męcząca. Zatem jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, będąc zawodowym kierowcą? Dowiedz się już dziś!

Regularne badania lekarskie to konieczność

Kierowca to bardzo odpowiedzialny zawód, od którego niekiedy zależy życie wielu osób, szczególnie poruszających się w tym samym czasie po drogach. Z tego względu liczy się jego doskonała kondycja zdrowotna. Kierowca musi mieć sokoli wzrok, wyczulony słuch, być spostrzegawczy i umiejętnie działać w niespodziewanych sytuacjach, w których liczy się refleks. Właśnie z tego względu tak ważne są regularne badania lekarskie. Kompleksowe kontrolowanie stanu zdrowia pozwoli przez wiele lat wykonywać perfekcyjnie swoje obowiązki. Poza systematycznymi badaniami krwi wzroku czy słuchu, istotne jest także kontrolowanie stanu kręgosłupa, który w przypadku kierowcy jest szczególnie narażony na różnego rodzaju schorzenia.

Dobra organizacja pracy to podstawa

Każda praca wymaga dobrej organizacji, która usprawnia wykonywanie obowiązków, co dotyczy również branży transportowej. Przede wszystkim dobre rozplanowanie poszczególnych jej etapów przyniesie wiele korzyści. Należy dobrze przeanalizować konieczność tankowania, uwzględnić czas na posiłek i odpoczynek, a także krok po kroku zaplanować trasę, która okaże się najkorzystniejsza z punktu widzenia logistycznego, w tym również warunków panujących na drodze. Niekiedy mogą one zmienić się z minuty na minutę, dlatego posiadanie w głowie planu awaryjnego jest koniecznością i może w wielu sytuacjach zachować płynność i wydajność działań, a także uniknąć opóźnień. Warto o tym pamiętać, gdyż wszelkie opóźnienia w tej branży mogą słono kosztować.

Odpoczynek, którego nie można zaniedbywać

Odpoczynek to czas, w którym regeneruje się nasz organizm. Zbieramy utracone siły w danym dniu, odzyskujemy energię do działania i poprawiamy swoje samopoczucie. Relaks jest niezwykle ważny w pracy każdego kierowcy, gdyż zmęczenie może wiązać się z tragicznymi skutkami. Nadmierna senność to szybka droga do wypadku. Przeprowadzone na przestrzeni lat udowodniły, że zmęczenie za kierownicą stanowi równie poważne zagrożenie, jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jest to szczególnie niebezpieczne nocą, gdyż prawdopodobieństwo zaśnięcia za kierownicą jest największe między północą a godziną szóstą rano, a prowadzenie samochodu w tym czasie jest zupełną normą w systemie pracy zmianowej. Zatem zawsze należy samodzielnie kontrolować swoje samopoczucie i zrobić sobie przerwę, gdy tylko organizm będzie jej potrzebował.

Czas pracy kierowcy, którego należy przestrzegać

Czas pracy kierowcy jest regulowany prawnie i absolutnie nie można go przekraczać. Wszelkie zaniedbania w tej sprawie mogą wiązać się nie tylko z dużym zagrożeniem dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, ale także z dużymi karami finansowymi. Wedle przepisów maksymalny czas pracy kierowcy może wynosić 9 godzin na dobę, a w ich ramach liczona jest nie tylko jazda, ale także rozładunek i załadunek czy formalności związane z przewozem. W ciągu tygodnia istnieje możliwość wydłużenia czasu pracy o dodatkową godzinę, jednak łącznie nie można jeździć dłużej niż 56 godzin w ciągu 7 dni. Warto zatem wszystko kontrolować, głównie z uwagi na swoje bezpieczeństwo.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Oceń ten post post

Na co zwrócić uwagę, wybierając akumulator samochodowy?

Poprzedni

Montażownica opon samochodowych – najszybszy i najbardziej bezpieczny sposób montażu opon.

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4