Chcesz dowiedzieć się, czym jest ethereum? Jak działa? Dlaczego jest tak popularny? Dobrze trafiłeś!
Jeśli kiedykolwiek słyszałeś słowa „blockchain” lub „kryptowaluta”, prawdopodobnie słyszałeś także o ethereum. Ethereum ma drugą co do wielkości wartość rynkową. Tylko bitcoin jest wyżej w całej sferze blockchain.
Ethereum ma duże znaczenie dla kryptowalut, ponieważ wiele inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji działa na tym blockchainie.
Chcesz dowiedzieć się, czym jest ethereum? Jak działa? Dlaczego jest tak popularny? Dobrze trafiłeś!
W tym tekście odpowiemy na wszystkie pytania.
Spis treści
Podstawowe informacje na temat ethereum
Ethereum to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain. Ethereum tworzy sieć, która działa i zawiera inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty to fragmenty kodu aplikacji, stanowiące podstawę technologii zdecentralizowanych aplikacji. Korzystając z inteligentnych kontraktów, osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą bez polegania na centralnym organie.
Poglądy deweloperów, firm, kilku sektorów i naszego stylu życia zostały już zakłócone przez nowe technologie opracowane na blockchainie Ethereum.
Ethereum zostało zaprojektowane tak, aby było programowalne, zdecentralizowane, bezpieczne i skalowalne.
Czym jest ether?
W sieci blockchain Ethereum, ether jest przechowywany i wymieniany, a sieć ta oferuje szeroki wachlarz różnych usług oprócz ETH.
Sprawdźmy, co to jest kryptowaluta Ethereum. Ether może być wykorzystywany jako forma inwestycji lub waluta cyfrowa do przeprowadzania transakcji finansowych. To druga co do wielkości kryptowaluta na świecie. Podobnie jak bitcoin, cena tej cyfrowej monety doświadczyła wielu wzlotów i upadków. Inwestorzy chętnie dywersyfikują swoje portfele, wybierając właśnie ethereum.
Co jeszcze warto wiedzieć? Na przykład, inteligentne kontrakty są jedną z najbardziej atrakcyjnych aplikacji Ethereum. Inteligentne kontrakty mają miejsce, gdy dwie strony zgadzają się na dostarczanie produktów lub usług w przyszłości, a prawnicy nie są potrzebni do tych umów. Warunki umowy są zakodowane w Ethereum, które samo się wykonuje i dostarcza ether po spełnieniu kryteriów umowy.
Jak działa Ethereum?
Ethereum opiera się na łańcuchu bloków, ale w przeciwieństwie do innych kryptowalut, platforma Ethereum może być wykorzystywana do znacznie szerszego zakresu zastosowań. Ethereum przechowuje dane i uruchamia zdecentralizowane aplikacje.
Na blockchainie Ethereum każdy może hostować swoje aplikacje. Użytkownicy mają całkowitą kontrolę nad swoimi danymi i aplikacją bez centralnego organu, umożliwiając im korzystanie z niej bez ograniczeń.
Co więcej, nowy system konsensusu dla Ethereum zostanie wdrożony jako proof-of-stake. Właściciele ETH będą „stakować” swoje tokeny. Ether musi zostać postawiony jako rekompensata za prawa do wydobycia, aby zapobiec jego wykorzystaniu do rzeczywistych transakcji.
W ramach tego protokołu, żaden członek sieci nie musi walczyć o korzyści. Protokół losowo wybiera jednego użytkownika, który weryfikuje transakcje i nagradza go tokenami etheru.
Portfele to miejsce, w którym użytkownicy Ethereum przechowują swój ether. Możesz użyć portfela, aby dostać się do swojego etheru, a kluczy prywatnych w portfelu używasz, gdy coś kupujesz lub sprzedajesz. Klucz prywatny jest tworzony dla każdego tokena i jest to jedyny sposób na używanie i dokonywanie transakcji ether.
Ethereum vs. Bitcoin
Ludzie często porównują bitcoina i ethereum. Chociaż istnieje wiele podobieństw między tymi dwiema kryptowalutami, ważne jest, aby wskazać różnice.
Wyrażenie „najbardziej programowalny blockchain na świecie” odnosi się do Ethereum, sieci elektronicznej, którą można zaprogramować. W przeciwieństwie do tego, blockchain bitcoina został zbudowany wyłącznie w celu przechowywania i przesyłania cyfrowych pieniędzy.
Chociaż nie ma ograniczeń co do tego, ile ETH można wyprodukować, ilość, którą można wyprodukować każdego roku, zależy od tego, ile czasu zajmuje przetworzenie każdego bloku.
Obecnie w obiegu znajduje się około 120 milionów tokenów ethereum. Z drugiej strony, istniało tylko 21 milionów bitcoinów.
Porównując sieci Ethereum i Bitcoin, należy zwrócić uwagę na różne koszty transakcji. Uczestnicy transakcji Ethereum są odpowiedzialni za opłacenie kosztów „gazu” w sieci Ethereum. Dla porównania, nie ma opłat transakcyjnych za transakcje Bitcoin, ponieważ zajmuje się nimi sieć Bitcoin.
Co więcej, głównym celem bitcoina jest służenie jako środek wymiany i sposób przechowywania wartości jako alternatywa dla obecnie akceptowanych walut fiducjarnych. Dane związane z transakcjami w sieci Bitcoin są często wykorzystywane wyłącznie do śledzenia transakcji.
Inteligentne kontrakty i NFT to tylko dwa przykłady tego, jak można wykorzystać programowalny blockchain Ethereum. Ethereum wykorzystuje algorytm o nazwie Ethash, który jest szybszy niż czas blokowania Bitcoina (który może trwać minuty), podczas gdy Bitcoin używa SHA-256, który jest wolniejszy.