rękawice motocyklowe

Jakie rękawice motocyklowe kupić? Lepiej sprawdzą się rękawice motocyklowe krótkie czy długie? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie rękawice? Jak dopasować rozmiar? Jeśli szukasz dla siebie rękawic motocyklowych, odpowiedzi na powyższe pytania – i jeszcze więcej – znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Rękawice motocyklowe to podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie motocyklisty. Zadaniem tej części garderoby jest przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa, wygody oraz chronienie dłoni przed chłodem czy deszczem. Jeśli szukasz odpowiednich rękawic motocyklowych, zapoznaj się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami oraz sprawdź, jak prawidłowo dobrać rozmiar. Szczegóły te omawiamy w niniejszym wpisie.

Jakie rękawice motocyklowe kupić?

Zastanawiasz się, jakie rękawice motocyklowe kupić? Wszystko zależy od rodzaju jazdy – a mianowicie, czy planujesz jeździć szybko, po utwardzonej drodze, czy nieco wolniej po miękkiej nawierzchni (do jazdy terenowej), a może motor wykorzystujesz jedynie jako transport do pracy? Zatem zanim zdecydujesz się na konkretne rękawice motocyklowe, określ swój styl jazdy.

Do jazdy szybkiej lub na torze poleca się rękawice motocyklowe sportowe. Przy jeździe okazjonalnej – czyli miejskiej – świetnie sprawdzą się lekkie rękawice, najczęściej wykonywane z cienkich materiałów. Jeśli natomiast motocykl używasz zarówno do jazdy szybkiej, jak i po mieście, najlepszym rozwiązaniem będą uniwersalne rękawice motocyklowe turystyczne.

Szczegółowe informacje na temat rodzajów rękawic motocyklowych znajdziesz w dalszej części artykułu.

Rękawice motocyklowe skórzane – jak dobrać rozmiar?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz ostatecznie odpowiedni rozmiar swoich rękawic motocyklowych, w pierwszej kolejności zmierz obwód obu dłoni tuż pod linią kostek. Na podstawie tych wymiarów wybierz interesujące Cię modele rękawic motocyklowych i zacznij przymiarkę. Pamiętaj, że rękawice motocyklowe muszą precyzyjnie przylegać do Twoich dłoni, ale nie tak, aby je uciskać i tym samym powodować dyskomfort.

Dlaczego tak ważny jest prawidłowy wybór rękawic motocyklowych? Ponieważ elementy te gwarantują bezpieczeństwo dla naszych rąk, a także wygodę i komfort podczas jazdy.

Sportowe, szosowe, miejskie czy turystyczne rękawice?

Kupując rękawice motocyklowe, warto zapoznać się z charakterystyką dostępnych rodzajów. Sporą popularnością cieszą się motocyklowe rękawice sportowe, przeznaczone głównie do specyficznych warunków. Takie rękawice zostały zaprojektowane w ten sposób, by gwarantować odpowiednie bezpieczeństwo, gdy dojdzie do upadku na nawierzchni twardej i przy wysokiej prędkości. Ponadto rękawice motocyklowe sportowe zapewniają optymalne wyczucie kierownicy i elementów, które się na niej znajdują. Zainteresowani rękawicami motocyklowymi sportowymi najchętniej wybierają te, które produkuje się ze skóry kangura, z tytanu czy kevlaru. Wyróżniają się sporą ilością różnych ochraniaczy, które umieszcza się na całej powierzchni oraz dłuższym mankiecie.

Turystyczne rękawice motocyklowe męskie i damskie to rozwiązania przeznaczone do nieco innego użytku niż sportowe. Wykorzystują ją Ci kierowcy, którzy rozwijają mniejsze prędkości. Rękawice turystyczne gwarantują doskonałą ochronę przed chłodem oraz deszczem, a także zapewniają optymalny komfort użytkowania. Na rynku można znaleźć wiele wariantów rękawic turystycznych, w tym modele wyposażone w technologicznie zaawansowane membrany czy modele dwukieszeniowe. W porównaniu z wersją sportową turystyczne rękawice mają mniejszy, ale szerszy mankiet oraz mniej ochraniaczy. Poza tym są bardziej elastyczne.

Do jazdy na krótkie odcinki poleca się głównie rękawice motocyklowe miejskie. Wyróżniają się kompaktowością, dzięki której nie zajmują zbyt wiele miejsca – na przykład w torbie. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości materiały – z reguły te przyjemne w kontakcie, do których zaliczana jest skóra kozia czy tak zwany mesh. Na długość sięgają zwykle do nadgarstka.

Szosowe – inaczej zwane również cross czy enduro – to rękawice motocyklowe przeznaczone głównie do off-roadu. Często produkuje się je ze stretchu. Rękawice motocyklowe tego rodzaju nie sprawdzą się do jazdy po utwardzonej drodze, a raczej do miękkiej nawierzchni i to ze stosunkowo niskimi prędkościami. Wyróżniają się odpowiednio przemyślanym systemem ochraniaczy, które gwarantują doskonałą ochronę dłoniom. Skórzane rękawice motocyklowe zadbają o dłonie motocyklisty i poprawią komfort jazdy. W zależności od preferencji można wybrać specjalne rękawice, do produkcji których została wykorzystana skóra bydlęca lub rękawice letnie. Nowoczesne rękawice motocyklowe damskie dają gwarancję komfortu termicznego w każdych warunkach. Dzięki temu nie trzeba się później martwić, że w czasie jazdy zmarzną dłonie w związku z kontaktem z wiatrem lub niskimi temperaturami, czego podczas jazdy nie da się uniknąć.

5/5 - (1 vote)

Zakup używanego samochodu. Silnik benzynowy czy diesel jest bardziej ekonomiczny do jazdy w mieście?

Poprzedni

Czy warto przyciemnić przednie szyb w samochodzie?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady