akumulator samochodowy

Aby zyskać pewność, że akumulator skutecznie spełni swoje zadanie przez długie lata, nie wystarczy jedynie wybór odpowiedniego typu. Co jest jeszcze istotne przed zakupem baterii do auta? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Kiedy należy wymienić akumulator?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórzy mają profilaktyczne nastawienie, inni stawiają na podejście mówiące, żeby używać akumulatora do granic jego możliwości. Przyjęło się jednak, że trwałość baterii samochodowej trwa od 4 do 6 lat. Niemniej idealny dobór sprzętu i odpowiednia eksploatacja mogą zwiększyć ten czas.

Sytuacja ma także drugą stronę medalu, mianowicie niepoprawna eksploatacja może znacznie skrócić żywotność akumulatora. Baterii samochodowej nie służą mocne rozładowania, rzadkie doładowania, niewłaściwa naprawa, zanieczyszczona obudowa lub zły stan osprzętu silnika.

Jeśli unikniesz ww. sytuacji, istnieje spora szansa, że akumulator w Twoim samochodzie będzie działał przez długi czas, dzięki czemu nie będziesz musiał szukać sklepu oferującego akumulatory samochodowe w Łodzi, Pabianicach lub innym mieście. Nawet mimo perfekcyjnej eksploatacji każda bateria ma swoje granice. Najważniejsze jest, by odpowiednio zareagować, gdy zauważysz oznaki zużycia się akumulatora. Co jest sygnałem świadczącym o tym, że należy wymienić akumulator?

Najprościej to zauważyć, oceniając pracę rozrusznika podczas uruchamiania silnika. W przypadku, w którym obroty są wolniejsze niż zwykle, to znak, że bateria dostarcza mu za mało prądu. Warto także sprawdzić światła mijania przy włączonym zapłonie i wyłączonym silniku. Słabiej świecące światła są oznaką tego, że akumulator jest albo rozładowany, albo uszkodzony.

Te dwa symptomy nie dadzą Ci stuprocentowej pewności, warto więc przed ewentualną wymianą zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, dobrze jest zmierzyć poziom i gęstość elektrolitu, co dotyczy baterii w wersji obsługowej. Regularna kontrola poziomu płynu w akumulatorze jest niezwykle ważna – jeśli płyn zakrywa wszystkie płytki to oznacza, że poziom jest odpowiedni. Aby sprawdzić gęstość, zaopatrz się w odzież ochronną i areometr. Prawidłowa wartość stężenia to 1,25-1,28 g/cm3. Gdy poziom jest na niski, uzupełnij go wodą destylowaną.

Po drugie, warto zmierzyć napięcie na klemach. Tutaj musisz już użyć woltomierza. Przy wyłączonym silniku wartość nie powinna wynosić mniej niż 12,4 V. Po rozruchu prawidłową wartością będzie odczyt między 13,8 a 14,8 V.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem akumulatora?

Akumulator o nieznacznie większej pojemności stanowi trafniejszy wybór niż bateria o mniejszej pojemności, w szczególności jeśli pojazd wyposażony jest w układy pobierające sporą ilość prądu na postoju. Dlaczego akumulator o większej pojemności będzie lepszą opcją? Wynika to z jednego prostego względu – taki akumulator będzie się rozładowywał w mniejszym stopniu.

Czy można kupić zbyt dużą baterię? W większości samochodów zbyt duży akumulator się nie zmieści. Taka sytuacja może mieć jedynie miejsce w autach starej daty. Jeśli nie jesteś pewien, która bateria będzie pasować do Twojego samochodu, zawsze możesz skonsultować to ze sprzedawcą. Przykładowo w sklepie Wazcar, który oferuje akumulatory w Łodzi i akumulatory samochodowe w Pabianicach, zawsze możesz liczyć na fachową pomoc: https://wazcar.pl/oferta/akumulatory/akumulatory-lodz

Przed zakupem baterii samochodowej warto jeszcze zwrócić uwagę na położenie zacisków akumulatora. Bateria może mieć „prawy plus” albo „lewy plus”. W momencie, w którym kupisz zły akumulator, nie będziesz w stanie go podłączyć.

5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenia dla pojazdów mechanicznych w Polsce

Poprzedni

Praca kierowcy – jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady