Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Liczba skradzionych samochodów w Polsce stopniowo maleje. Jak podają policyjne statystyki, w 2018 wykryto 8745 kradzieży aut, natomiast w 2019 – 8672. Mimo to złodzieje nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów na kradzież samochodu. Jak się przed tym chronić?

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto stosować mechaniczne zabezpieczenia,
  • jakie nowoczesne zabezpieczenie antykradzieżowe warto wykorzystać,
  • jak wybrać ubezpieczenie od kradzieży samochodu.

Japońskie samochody marki Toyota, Honda, Mazda i Nissan najczęściej padają łupem złodziei. To jednak nie oznacza, że inne auta są bezpieczne. Niestety, standardowe blokady aut nie mają zbyt dużych szans z dobrze przygotowanym złodziejem. Warto więc szukać dodatkowych sposobów ochrony auta.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Wszystkie samochody wyprodukowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat są obsługiwane za pomocą systemów komputerowych. Niesie to za sobą wiele korzyści, ale niestety, może być też okazją dla włamywaczy. Złodzieje stosują coraz bardziej inteligentne metody kradzieży. Zamiast łomów i wytrychów korzystają z:

  • kostek OBD – imitują sygnał elektronicznego zabezpieczenia antykradzieżowego i uruchamiają pojazd;
  • jammerów – zagłuszają sygnał z kluczyka, uniemożliwiają właścicielowi zamknięcie pojazdu i uruchomienie alarmu.

Samochody kradnie się więc po cichu i niezauważalnie. Aby do tego nie dopuścić, warto wrócić do dawnych metod – lasek na kierownicę czy rygli do skrzyni biegów. Mechaniczne zabezpieczenia mogą zniechęcić złodzieja do wysiłku.

Czy warto inwestować w nowoczesne systemy?

Wszystkie nowo produkowane auta dopuszczone do ruchu w Europie muszą być wyposażone w immobilizery. Niestety, te systemy często zawodzą – przygotowany złodziej rozpracuje je w nie więcej niż 3 minuty. Zainteresowaniem kierowców cieszą się więc rozwiązania, które nie tyle zabezpieczają auto przed kradzieżą, co pozwalają je łatwo namierzyć.

  • Systemy monitoringu zdalnego

Na rynku są dostępne lokalizatory GPS (np. z antyzagłuszaczem), które jednak tracą sygnał w garażach podziemnych lub tunelach. Lepszym, choć także droższym rozwiązaniem, są namierzacze radiowe. Mogą działać z dokładnością do kilku metrów.

  • Znakowanie pojazdu mikrocząsteczkami

Polega na naniesieniu poliestrowych mikrocząsteczek o rozmiarach do 1 mm na różne miejsca w samochodzie. Każda mikrocząsteczka posiada unikalny VIN pojazdu. Gdy samochód zostanie skradziony, a rozebrane części trafią na rynek, można bardzo łatwo ustalić ich pochodzenie.

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – jak może pomóc?

Zakup polisy nie zabezpieczy Twojego auta przed kradzieżą. Może jednak ochronić Cię przed majątkowymi konsekwencjami zdarzenia. Zwróć uwagę na ubezpieczenie ERGO Hestia i zobacz, jak przygotować się na ewentualną kradzież.

  • Wykup ubezpieczenie autocasco uwzględniające ryzyko kradzieży pojazdu. W ten sposób utrata auta zostanie potraktowana jak szkoda całkowita.
  • Standardowo wysokość odszkodowania jest wyliczana na podstawie wartości pojazdu z dnia wystąpienia szkody. Jeśli jednak zdecydujesz się na autocasco ze Stałą Sumą Ubezpieczenia, wartość auta będzie zawsze taka sama przez cały okres ubezpieczenia.
  • Zwróć również uwagę na Hestia Car Assistance, dzięki któremu otrzymasz natychmiastową pomoc drogową po kradzieży auta. Ubezpieczyciel pomoże Ci w organizacji m.in. transportu zastępczego.

Zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą mogą odstraszyć lub zniechęcić potencjalnych złodziei. Trudno jednak wskazać, czy istnieje jeden najlepszy sposób ochrony auta. Dlatego warto szukać dodatkowych sposobów, które pomogą Ci się uporać ze skutkami kradzieży. W tym najlepsze okaże się ubezpieczenie auta od jego utraty.

5/5 - (20 votes)

Od czego zależy żywotność opon?

Poprzedni

Czy warto regenerować turbosprężarkę?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady