Opony samochodowe

Zakup opon samochodowych wcale nie jest zadaniem prostym. Trzeba bowiem posiadać na temat ogumienia przynajmniej podstawową wiedzę i kierować się kilkoma głównymi zasadami.

Podstawa to oczywiście wybór między oponami zimowymi i letnimi. Oczywiście ogumienie wybiera się odpowiednio do danej pory roku (sezonu). Zmiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie jest wbrew pozorom niezwykle ważna. Ogumienie przeznaczone na lato nie sprawdza się podczas jazdy na śniegu. Podobnie opony zimowe latem na suchej na wierzchni nie osiągają swoich podstawowych parametrów. Niektóre osoby stawiają ponadto na tzw. opony całoroczne. Przyjmuje się, że są one odpowiednie podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych, ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Niektórzy uważają, że jazda na oponach całorocznych w mieście ma sens, ale poza miastem, w terenie niezabudowanych, już niekoniecznie.

Do wyboru jest ponadto ogumienie używane i nowe. Już na starcie trzeba dokonać w tym zakresie wyboru. Okazuje się, że opony używane nie zawsze są gorsze niż nowe. W praktyce niekiedy za tę samą cenę zakupić można starsze opony renomowanej marki i nowe ogumienie, ale o wiele gorszej jakości. Ogumienie od sprawdzonej firmy nawet po jakimś czasie użytkowania zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo jazdy niż opony nieznanej marki. Rok produkcji nie zawsze ma więc kluczowe znaczenie. Na zakup używanego ogumienia bardzo często decydują się osoby, które na co dzień jeżdżą tylko po mieście bądź po torach. W nowe opony nie chcą na ogół inwestować także początkujący kierowcy, którzy wychodzą z założenia, że dopiero są uczą, a więc i tak szybko zniszczą ogumienie. Nie mają zamiaru wydawać na ten cel wielu pieniędzy.

Generalnie przy wyborze pomiędzy oponami nowymi i używanymi, warto zastanowić się, gdzie i w jaki sposób poruszać się będzie samochód. Decydując się na zakup opon starszych, trzeba szczególną uwagę zwrócić na ich stan – stopień zniszczenia. Unikać należy ogumienia pochodzącego z samochodów, które miały za sobą wypadki itd.

Dodatkowo podczas zakupu ogumienia podstawowe znaczenie ma oczywiście rozmiar opon. Musi być on zgodny z rozmiarem starego ogumienia, a więc odpowiedni dla danego samochodu. Bardziej doświadczeni kierowcy biorą ponadto pod uwagę wiele innych parametrów opon. Są to między innymi zachowanie na mokrej nawierzchni, głośność czy opór toczenia.W praktyce opony od renomowanych, dobrze znanych na rynku producentów z wysokiej półki mają w zdecydowanej większości lepsze parametry niż opony tanie, nieznanych firm. Przy zakupie warto od razu dokładnie zapoznać się ze specyfikacją opon. Decyzji nie należy podejmować pochopnie. Osoby, których nie stać na zakup wysokiej klasy ogumienia i są zmuszone zrezygnować z pewnych ich parametrów na rzecz innych, powinny postawić na ogumienie, które w czasie jazdy samochodem jest głośniejsze, ale za to zapewnia bezpieczeństwo. Hałas nie ma tak dużego znaczenie, jak stabilność i przyczepność. Od tego w końcu zależy bezpieczeństwo kierującego i jego pasażerów.

Poznaj również ranking opon letnich i sprawdź na jakie modele postawiła większość użytkowników.

5/5 - (2 votes)

Sezon burzowy przed nami – o czym należy pamiętać po gradobiciu, które uszkodziło nasz samochód?

Poprzedni

Obraz na płótnie z własnym samochodem – najlepszy prezent na Dzień Ojca

Następny

Zobacz także

Więcej Porady