Samochód na podnośniku, regeneracja turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarek, podobnie jak wtryskiwaczy to sposób, by uniknąć dużych i często niepotrzebnych wydatków. Ważne jednak, aby regeneracją turbosprężarek zajmowali się specjaliści, który usuną problem szybko, sprawnie i na długo.

Regeneracja turbosprężarki – kiedy jest potrzebna?

Przyczyny uszkodzenia turbosprężarki mogą być bardzo różne, natomiast niestety do ich powstania często przyczyniają się sami kierowcy, którzy zbyt szybko wchodzą na wysokie obroty, nie wymieniają w odpowiednim czasie oleju itp. W wielu przypadkach można jednak zamiast całkowitej wymiany urządzenia pomyśleć o regeneracji turbosprężarek.

Im wcześniej zgłosisz się do mechanika z problemem, tym większa szansa, że urządzenie da się uratować. Jeśli więc słyszysz gwizd podczas przyspieszania, pojawiają się kłęby siwego dymu lub odczuwasz utratę mocy silnika, koniecznie zgłoś się do warsztatu. Tutaj trzeba być szczerym. Aby mechanik mógł ustalić, czy naprawa turbosprężarki jest w ogóle możliwa, powinien wiedzieć, czy regularnie wymieniałeś olej czy filtry i jak dbałeś o samochodów.

Jak wyglądają naprawy turbosprężarek?

Naprawa turbosprężarek wbrew pozorom nie jest wcale szczególnie skomplikowana. Oczywiście mechanik musi posiadać odpowiednie doświadczenie w zakresie regeneracji turbosprężarek, więc warto wybierać sprawdzone warsztaty. Urządzenie samo w sobie nie jest szczególnie skomplikowane, natomiast najpierw trzeba ocenić stan i możliwość regeneracji turbin oraz poszczególnych elementów. Warto więc najpierw poprosić o ocenę, czy regeneracja turbosprężarki jest możliwa.

Jeśli jest taka opcja, pierwszy etap prac to wymontowanie turbosprężarki. urządzenie zostanie dokładnie rozłożone na części, skrupulatnie wyczyszczone, następnie wymienione zostaną zużyte lub niepoprawnie działające części. W końcu turbosprężarka zostanie na powrót złożona, a wirniki wyważone. Na koniec trzeba będzie jeszcze sprawdzić szczelność sprzętu, jak również poprawną pracę całego urządzenia. Można jednak liczyć, że ostatecznie cały proces będzie znacznie tańczy niż wymiana turbosprężarki, a da bardzo podobne efekty. Regeneracja turbosprężarki to skuteczne rozwiązanie.

Kiedy potrzebna jest regeneracja wtryskiwaczy?

Podobnie jak regenerację turbosprężarki, także i pracę nad poprawnym działaniem wtryskiwaczy warto zlecić doświadczonej firmie. Naprawy wtryskiwaczy nie są tak kosztowne jak ich wymiana. Warto więc zawsze podczas wizyty u mechanika poprosić o sprawdzenie, czy prawidłowo działają. Jeśli tylko dostrzeżony zostanie problem z działaniem podzespołów można interweniować. Warto pamiętać, że regeneracja wtryskiwaczy jest możliwa tylko do pewnego etapu. Im szybciej zgłosisz się do fachowców, tym więc lepiej.

Pierwszy etap regeneracji wtryskiwaczy to ich demontaż. Następnie poddaje się jej szczegółowej analizie mikroskopowej. Dzięki temu można bardzo dokładnie ocenić, w jakim stopniu mogą one ulec naprawie. Niektórych problemów nie widać gołym okiem, dlaczego tak ważne jest, aby sprzęt ocenić pod mikroskopem. W końcu przychodzi pora na szczegółowe pomiary. Dokonuje się wymiany odpowiednich elementów. Wszystkie działania wykonywane są na specjalistycznych stołach pomiarowych.

Dzięki nim możliwe jest odtworzenie pracy wtryskiwaczy oraz dokonanie analizy pomiarów i obliczeń umożliwiających wprowadzenie ewentualnych poprawek. Pamiętaj, że regeneracja turbosprężarek, jak i wtryskiwaczy wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie warto więc decydować się na samodzielne czyszczenie, bo można sprzęt uszkodzić jeszcze bardziej. Do regeneracji silników i innych podzespołów potrzebni są profesjonaliści. Jeśli dobrze wybierzesz warsztat, możesz ponieść znacznie mniejsze koszty niż przy zakupie nowych części i na długo uniknąć podobnej awarii.

5/5 - (1 vote)

Części motocyklowe prosto z Internetu – oferta, z której trzeba skorzystać

Poprzedni

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. C i jakie daje uprawnienia?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka