Garaż drewniany

Budownictwo rozwijało się praktycznie odkąd zaczęła rozwijać się również ludzkość. Kiedyś glina, później drewno i kamień, w końcu cegła, a później beton i stal. Teraz jednak architektura drewniana powoli wraca do łask – dlaczego? Wyjaśni nam to obecny dzisiaj z nami Pan Przemysław Balcewicz – dyrektor firmy Eko-Architektura, która tematem budowli z drewna zajmuje się na co dzień i od lat zajmuje pozycję lidera na rynku producentów.

Jak jest największa wada współczesnego budownictwa, którą rozwiązuje Eko-Architektura?

Współczesne budownictwo ma dość sporo wad, największą jest jednak aspekt ekologiczny. W dzisiejszych czasach budujemy z materiałów, których pozyskanie, obróbka i transport powoduje wręcz ogromną emisję spalin i gazów cieplarnianych. Ponadto – wykorzystywane są materiały nieodnawialne i nie biodegradowalne, przez co ślad środowiskowy staje się jeszcze wyraźniejszy. Konieczne jest również stosowanie ciężkiej maszynerii i sprzętu, który również potrzebuje do działania prądu i paliwa.

Drewniane budowle z kolei rozwiązują te problemy praktycznie na każdej płaszczyźnie. Od chwili pozyskania, przez obróbkę, po transport i kwestie użytkowe.

  • Drewno jest odnawialne i biodegradowalne, więc już tutaj rozpoczyna się jego ekologia.
  • Pozyskanie, transport i obróbka drewna pochłania znacznie mniej paliwa i energii elektrycznej, przez co emisja szkodliwych związków do atmosfery bardzo spada
  • Żeby wznieść budowlę z drewna nie potrzebujemy ani ciężkich maszyn, ani specjalistycznego sprzętu – znowu ograniczamy więc emisję CO2 do atmosfery
  • Wnętrze drewnianych budowli nie wymaga wykończenia, co ogranicza ilość generowanych odpadów
  • Ze względu na naturalne właściwości termoizolacyjne drewna, budowle drewniane są znacznie mniej wymagające w ogrzewaniu, co – po raz kolejny – przekłada się na mniejszą ilość gazów cieplarnianych

Jak więc widzimy – dosłownie każdy etap budowy z drewna jest znacznie bardziej ekologiczny niż rozwiązania alternatywne. Jest to największa zaleta tego materiału, a także najważniejsza jego przewaga nad innymi materiałami.

Co właściwie możemy budować z drewna?

Szczerze mówiąc to prawie wszystko – wystarczy zajrzeć do katalogu Eko-Architektury. W dużej części produkujemy niewielkie konstrukcje, jak różnego rodzaju altany, szopy czy tarasy. Nasza oferta obejmuje jednak znacznie więcej:

  • Domki ogrodowe i letniskowe
  • Garaże drewniane
  • Domki całoroczne w średnim metrażu
  • Energooszczędne domy klasy A o prawie dowolnej liczbie kondygnacji

Co więcej – zarówno domki ogrodowe, jak i garaże drewniane są znacznie lepszym wyjściem niż budowle z alternatywnych materiałów. Nie tylko dlatego, że są ekologiczne – ale również zdrowsze. Drewno samoistnie reguluje poziom wilgoci wewnątrz budynku do optymalnego poziomu. Co więcej – jego właściwości elektrostatyczne uniemożliwiają osadzanie się kurzu. Z kolei olejki eteryczne obecne w drewnie koją nasz układ nerwowy i wspomagają pracę układu oddechowego.

Co z kosztami i czasem budowy – czy w tych kwestiach drewno także stanowi rozsądną alternatywę?

Nawet bardziej niż rozsądną. Zarówno bowiem koszt, jak i czas budowy domów, szop i garaży drewnianych są kilkukrotnie mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku takich alternatyw jak cegła, beton czy stal. Niski koszt budowy wynika z tych samych kwestii, co ekologia – małe zużycie prądu i paliwa. Z kolei tak szybki czas budowy (maksymalnie tydzień) jest możliwy dzięki temu, że Eko-Architektura dostarcza gotowe elementy, które wystarczy ze sobą połączyć zgodnie z załączoną instrukcją.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

5/5 - (2 votes)

Interkom motocyklowy: swobodna komunikacje podczas jazdy. Przegląd polecanych zestawów do rozmów z innymi motocyklistami

Poprzedni

Jak odświeżyć stary samochód i poprawić jego estetykę?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady