Czarnobyl netflix cda online vod

Serial Czarnobyl to fenomen na skalę światową. Tak dobrze opowiedzianego widowiska nie widziałam o lat. Nie jest to nudny film historyczny. To super produkcja, która przeniesie nas do wydarzeń z 28 kwietnia 1986 roku. Nagłe zwroty akcji oraz klimat rodem z PRL są wizytówką tego dzieła.

Czarnobyl – O czym opowiada serial?

Z pewnością wielu z nas słyszała o katastrofie z 1986 roku. Jednak wśród czytelników znajdą się młodsi widzowie, którzy o tragicznym losie Elektrowni Jądrowej wiedzą niewiele. W dniu 28 kwietnia pracownicy czuwający nad reaktorem nr. 4 mieli za zadanie przygotować sprzęt do eksperymentu kontrolnego. Liczne decyzje związane z usterką pobliskiej elektrowni, decyzje specjalistów oraz usunięcie wszelkich zabezpieczeń okazały się śmiertelne dla tysiąca ludzi. Wybuch reaktora nr. 4 uwolnił potężne pokłady toksycznej substancji. Skażenie promieniotwórcze opanowało dość duży obszar pogranicza Białorusi, Ukrainy oraz Rosji.

Film vs historia 

Skoro znamy już prawdziwą historię Czarnobyla przejdźmy do serialu. Tematem przewodnim Czarnobyl jest wspomniana wcześniej katastrofa. Wydarzenia z 28 kwietnia zostały przedstawione bardzo wiarygodnie. Z pewnością wiele wątków na potrzeby filmu zostało pominiętych, jednak historia nadal zyskuje na autentyczności.

Gdybym musiała napisać krótką notatkę szkolną na temat katastrofy pierwszy odcinek zupełnie by wystarczył. Serial oparty na faktach pozwala na znalezienie odpowiedzi na nurtujące fanów historii pytania. Z serialu możemy śmiało dopowiedzieć się o skutkach oraz przyczynach katastrofy.

Historia obyczajowa 

Katastroficzność serialu nie gra aż tak głównej roli jak ludzkie dramaty. Z pewnością serial może otrzymać kategorię historii obyczajowej. Skutki działań reaktora przełożyły się na życie ludzi w tamtym okresie. To właśnie scenarzysta Craig Mazin autor filmów tj. „Kac Vegas” starał się pokazać tragizm całego społeczeństwa. Ludzi, którzy byli odpowiedzialni za ogrom zniszczeń. Osób, które na własne oczy widziały wybuch, doświadczyły przesiedleń czy brały czynny udział w usuwaniu zniszczeń.

W serialu mamy do czynienia z różnymi typami środowisk. Na pierwszym planie pojawia się sztab naukowców, polityków, ludzi wykształconych. Jako czynni obserwatorzy obrad możemy się przekonać, jak wyglądało zarządzanie kryzysowe w tamtym momencie. Dowiemy się, jak kłamstwo oraz działania systemu ZSSR wpłynęły na ogrom tragedii.

Drugą dość charakterystyczną grupą są poszkodowani. Zaliczymy do nich pracowników elektrowni oraz mieszkańców miasta robotniczego – Prypeć. Bezbronni wobec głupoty całego systemu są zmuszeniu opuścić swoje domostwa. Z powodu napromieniowania na ich oczach umierają bliscy. Głównie są to pracownicy elektrowni, którzy oddają swoje życie z powodu braku zachowania procedur bezpieczeństwa.

Zobacz również >> Green Book Netflix – Liczne brawa oraz nominacie do Oskarów

Trzecią grupą ludzi są osoby odpowiedzialne za usuwanie skutków tragedii. Tutaj warto wyróżnić m.in. żołnierzy. To właśnie oni w przedostatniej scenie muszą powybijać wszystkie zwierzęta. Scena ta jest niezwykle drastyczna. Podczas jej oglądania widzimy bóg ducha winne zwierzęta, które z powodów skażenia muszą zginać z ręki człowieka. Z drugiej zaś strony obserwujemy żołnierzy którzy ze skrywanym bólem wykonują swoje obowiązki.

Co możemy wynieść z serialu?

Serial Czarnobyl to produkcja, która realnie odnosi się to wydarzenia. Serial wiele może nam powiedzieć o życiu oraz relacjach tamtego okresu. Na własnych oczach możemy się przekonać, jak w obliczu tragedii wszyscy tworzymy jedność. Widząc świat z perspektywy Valery’ego Legasova – badacza przyczyn wybuchu Elektrowni Jądrowej możemy nauczyć się jak ważne są przyjaźnie oraz odpowiedzialność społeczna. Relacja chemika z Borisem Szczerbiną pokazuje nam, że tragedie łączą ludzi, a nie dzielą. Nawet tak w trudnych okolicznościach można zawierać przyjaźnie.

Gdzie obejrzeć serial Czarnobyl? HBO, Netflix, CDA, online, VOD?

 

5/5 - (16 votes)

Green Book Netflix – Liczne brawa oraz nominacie do Oskarów

Poprzedni

Narodziny Gwiazdy to Spore zaskoczenie

Następny

Zobacz także

Więcej Rozrywka