Badania lekarskie kierowcy zawodowego

Przed zdobyciem uprawnień kierowcy zawodowego należy przejść obowiązkowe badania lekarskie. Kierowca zawodowy musi przechodzić je także cyklicznie, aby lekarz orzecznik stwierdził brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Jak wyglądają badania dla kierowców zawodowych? Co warto wiedzieć na ten temat?

Badania lekarskie kierowcy zawodowego – co warto wiedzieć?

Badania na kierowcę zawodowego są nieco bardziej rozbudowane niż dla kierowcy kat. B, który prowadzi samochód na użytek prywatny. Z racji tego, że zawodowo zajmuje się przewozem osób w transporcie zbiorowym (np. kierowca autobusu) lub przewozem ładunków (kierowca ciężarówki) nie może stwarzać zagrożenia. Badania okresowe kierowcy zawodowego obejmują badania okulistyczne, dzięki którym można zweryfikować prawidłowe widzenie, które dla kierowcy i szybkości jego reakcji jest niezbędne. Niezbędne są także badania laryngologiczne, bo także słuch zawodowego kierowcy musi być bez zarzutu. Z refleksem i koordynacją ruchową ścisły związek ma prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego konieczne są także badania neurologiczne. Ponieważ praca kierowcy zawodowego jest również pełna wyzwań i stresu, z którym powinien umieć sobie radzić, musi pozytywnie przejść także badania psychologiczne. Ważna jest także ogólna ocena stanu zdrowia kierowcy, zatem powinien wykonać także badania ogólne, do których należy morfologia krwi, a także badanie moczu. Mogą być również zlecone dodatkowe badania, np. EKG. Wszystkie te badania kierowca zawodowy musi przejść jeszcze przed egzaminem na prawo jazdy kat. C, E lub D. Oczywiście musi je również powtarzać cyklicznie. Kierowcy poniżej 60 roku życia powinny je przechodzić co 5 lat. Natomiast zawodowi kierowcy powyżej 60 roku życia powinni przechodzić badania lekarskie co 2,5 roku.

Okresowe badania kierowców zawodowych – ile kosztują, co powoduje negatywny wynik i czy można kwestionować wyniki badań?

Badania na kierowcę zawodowego, podobnie jak badania wykonywane w ramach medycyny pracy nie są bezpłatne. Koszty badań powinien jednak pokryć pracodawca kierowcy zawodowego. Wizyta lekarska kosztuje ok. 200 zł, a za badanie psychologiczne trzeba zapłacić dodatkowo 150 zł. Jeśli wyniki badań odbiegają od normy to nie musi to oznaczać utraty uprawnień przez kierowcę. Pozwolenie na pracę na stanowisku kierowcy może być wydane czasowo, a po określonym czasie kierowca musi powtórzyć badania. Lekarz może wydać również zakaz prowadzenia niektórych pojazdów. Warto wiedzieć, że z negatywnym orzeczeniem lekarskim kierowca może się nie zgodzić i ma na to 14 dni od wydania opinii. Wówczas powinien złożyć wniosek o ponowne wykonanie badań u specjalisty, który wydał nieprzychylne orzeczenie. Jednak właśnie u niego badania kierowca zawodowy wykonać nie musi i może wybrać innego specjalistę. Oczywiście trzeba pamiętać, że za ponowne wykonanie badań lekarskich trzeba powtórnie zapłacić.

Chcesz zostać kierowcą zawodowym w Niemczech? Przejdź badania na zawodowego kierowcę

Chcąc zacząć pracę jako kierowca zawodowy, koniecznie trzeba wykonać niezbędne badania lekarskie, a także zdobyć uprawnienia. W przypadku kierowcy ciężarówki jest to prawo jazdy kat. C lub kat. C+E. Agencja pracy ASMO Solutions stale poszukuje kierowców zawodowych. Chcąc podjąć pracę jako kierowca w Niemczech możesz wykonać badania lekarskie na zlecenie pracodawcy. Obejmują one badanie krwi i moczu. Ponadto trzeba wykonać badania psychologiczne i przejść konsultację neurologiczną. Mogą być zlecone także badania pomocnicze, poza wspomnianym EKG może być to także badanie zjawiska olśnienia czy badanie laryngologiczne. Warto wiedzieć, że kierowca powinien przejść obowiązkowe badania kontrolne po dłuższej chorobie. Jeśli absencja spowodowana chorobą wyniosła co najmniej 30 dni jest to konieczne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Przed podjęciem zatrudnienia badania lekarskie medycyny pracy na rynek niemiecki można wykonać w Polsce. Dzięki temu można oszczędzić czas, ale i pieniądze.

Kierowca zawodowy nie może mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy, gdyż w takiej sytuacji stwarza realne zagrożenie na drodze. Wykonanie pakietu badań nie trwa długo, nie jest też bardzo kosztowne. Jest przy tym dodatkowa korzyść, w końcu można zweryfikować bardzo dokładnie stan swojego zdrowia i w razie konieczności jeszcze lepiej o nie zadbać.

Oceń ten post post

Wskazówki dotyczące sprzedaży używanego auta

Poprzedni

Felgi aluminiowe – wizytówka czterech kółek

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka